ورود جنجالی ۳ نیروی امنیتی به کتابخانه دانشگاه شیراز؛ مزاحمت و درگیری با دانشجویان رفتار حراست دانشگاه و سرنوشت دانشجویان دانشجو چه جرمی مرتکب شد؟به گزارش همشهری آنلاین، معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه شیراز عصر پنجشنبه در بیانیه ای که در سایت این دانشگاه منتشر شد، توضیح داد: ظهر روز پنج شنبه ۵ آبان ۱۴۰۱، حوالی ساعت ۱۱ نیروی انتظامی. ساکن میدان نمازی شیراز مشکوک به یکی از دانشجویان این دانشگاه است و قرار است وی را بررسی کنند. این دانشجو وحشت زده متواری شد و وارد محوطه کتابخانه خوارزمی دانشگاه در حوالی میدان نمازی شد.

علی حافظی یادآور شد: این کتابخانه متعلق به دانشگاه شیراز و خارج از محدوده دانشگاه شیراز است.

معاون فرهنگی دانشگاه شیراز گفت: نیروهای امنیتی در حین تعقیب دانشجو وارد محوطه کتابخانه شدند و پس از مداخله نیروهای امنیتی در دانشگاه، دانشجو به اتاق نگهبانی منتقل شد و پس از تماس نیروهای امنیتی با خانواده وی. ، دانش آموز دستگیر شد. به سلامت به خانواده اش تحویل داده شد.

نیروهای امنیتی بابت ورود بدون برنامه ریزی عذرخواهی می کنند

حافظی همچنین گفت: پس از این حادثه ماموران امنیتی با رئیس دانشگاه شیراز تماس گرفتند و از ورود بی برنامه نیروهای امنیتی به محوطه دانشگاه عذرخواهی کردند و قول پیگیری و برخورد با عاملان این حادثه را دادند.

قائم مقام دانشگاه شیراز گفت: دانشگاه شیراز با اقتدار پیگیر حقوق معنوی و مادی دانشجویان است و از مجاری قانونی به دنبال اعاده شأن علمی دانشجویان است.

رفتار سازمان

دانشجویان دانشگاه بسیج شیراز در بیانیه ای در خصوص این حادثه نوشتند: یکی از دانشجویان دانشگاه شیراز در حد فاصل میدان دانشجو تا میدان نماز از نیروهای امنیتی عکسبرداری و عکسبرداری کرد که نیروهای امنیتی به این فرد مشکوک شدند.

در ادامه این بیانیه آمده است: این فرد اقدام به فرار کرد و در نهایت وارد کتابخانه خوارزمی شد که نیروهای امنیتی را به تعقیب و گریز متهم کرد. کتابدار با مشاهده ورود غیرعادی این فرد به کتابخانه به او مشکوک شد و او را تعقیب کرد.

در بیانیه اردوی دانشجویی دانشگاه شیراز همچنین آمده است: در صورت عدم وجود امنیت در ورودی کتابخانه، مقرر شده است بدون اطلاع سه نفر از نیروهای امنیتی وارد کتابخانه دانشگاه و کتابخانه خوارزمی شوند. . قانون و با از بین بردن قداست محیط دانشگاه سعی در مبارزه با فرد متواری و بیرون بردن او داشتند.

این بیانیه می افزاید: وقتی نیروهای امنیتی متوجه دانشجو بودن وی شدند، نیروهای امنیتی را به سمت خارج شدن از کتابخانه خوارزمی هدایت کردند و دانش آموز در دروازه حراست توقف کرد و با تماس با نگهبان به خانواده دانش آموز اطلاع داد و دانش آموز با رها شدن از زندان آزاد شد. خانواده اش و محیط دانشگاه را ترک کردند.

در این بیانیه که حضور نظامیان در دانشگاه منع قانونی ندارد، درخواست شده است تا از این گونه اقدامات جلوگیری شود و گفته می شود ساعاتی پس از این حادثه، نهاد مسئول بر عهده دانشجویان و خانواده است.

برخی تشکل های دانشگاه شیراز نیز بیانیه های جداگانه ای صادر کردند. در همین راستا کانون دانشجویی و توسعه ای دانشگاه شیراز در نامه ای سرگشاده به مسئولان این دانشگاه خواستار تصمیم گیری در خصوص این حادثه و جلوگیری از وقوع حوادث مشابه شد.

متاسفم برای دانشگاهیان

جواد کنوانتی، مدیرکل سیاسی و انتخابات دولت فارس در این باره گفت: جستجو در دانشگاه و ورود به کتابخانه محل تحصیل دانشجویان غیرقانونی است.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اقدام غیرقانونی موجب آسیب رساندن به محوطه دانشگاه و لطمه زدن به خلوص تحصیلی به ویژه دانشجویان عزیز این دانشگاه شده است.

حفظ شأن و منزلت دانشگاه ضروری است

دبیر کمیسیون دانشجویی شورای تامین استان خاطرنشان کرد: بدون شک همه مسئولان به ویژه نیروی انتظامی حفظ حریم و ارزش محیط مقدس دانشگاه را وظیفه روشن و مسلم خود می دانند.

زوانتی افزود: بابت وقوع این حادثه تلخ و اشتباهات صورت گرفته از دانشگاهیان دانشگاه شیراز به ویژه دانشجویان عزیز و به ویژه دانشجویان مورد عذرخواهی می کنم.