ورزنه “قلعه قورتان”; قلعه نظامی ۱۱۰۰ ساله – کمپ جدید خوب


ایسنا/اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ورزنه گفت: بنا بر شواهد و قراین به نظر می رسد کاخ قورتان به شدت مستحکم بوده و در قرون وسطی به عنوان قلعه نظامی مورد استفاده قرار می گرفته است.

احمد شهباز در گفت وگو با ایسنا، درباره کاخ تاریخی قورتان گفت: این کاخ در ۱۰ کیلومتری غرب ورزنه و ۹۰ کیلومتری شرق اصفهان و در مجاورت رودخانه زیندرود قورتان قرار دارد. مساحت این کاخ تاریخی و زیبا ۴۲ هزار متر مربع است. قلعه قورتان بنای آجری مربوط به دوره دیلمیان (۱۱۰۰ سال پیش) است و بنای آن در دوره‌های مختلف تاریخی و در زمان سلسله‌های ایلخانی، صفویه و قاجاریه دستخوش تغییرات زیادی شده است، اما شالوده اصلی این کاخ که مرتفع‌ترین آن است. دیوار، هنوز همان طرح اصلی است.

وی افزود: همین الان چهار خانواده در داخل قصر قرطان زندگی می کنند اما یکی از ساختمان ها تبدیل به اکوتوریسم شده و خدمات گردشگری را به مسافران ارائه می دهد. خانه پدران این خانواده ها از دیرباز در این قلعه وجود داشته و به همین دلیل و به دلیل ورود خانه های مدرن از آن خارج نشده اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورزنه درباره کاربری قلعه قورتان در گذشته گفت: به نظر می رسد بر اساس شواهد باشد. این قلعه یک قلعه نظامی قوی است و به عنوان دفاع نظامی در دوره های مختلف تاریخی مورد استفاده قرار می گرفت. البته بناهای قدرتمندی از دوره دیلم در اصفهان مانند قلعه طبرک وجود دارد.

شهباز تصریح کرد: در بسیاری از دوره های تاریخی از نظر ساخت بناهای زیبا دوران طلایی داشتیم به طوری که در برخی از این قلعه ها نمایندگان دولت آن زمان به عنوان سرباز و اردوگاه زندگی می کردند و یا از آنها استفاده می شد. به عنوان مثال در دوره سلجوقیان و ایلخانی منطقه ورزنه را منطقه سوق جیشی می دانستند و بنای قورتان بر اساس شواهد موجود از سربازان استفاده می کرد که به نام قصر.

وی در این خصوص افزود: نام این قلعه از گورخان و قورخانه (زردخانه) گرفته شده است و نام قورخانه در ابتدا برای اشاره به اردوگاه نظامی که در آن اسلحه و مهمات نگهداری می شد به کار می رفت. و در این کاخ ها نیروی نظامی وجود داشت. در هر صورت فیزیک قلعه قورتان با دیوارهای ۹ و ۱۲ متری آن حکایت از کاربری نظامی آن دارد که دارای دو دروازه است. از سوراخ های دیوارهای قلعه برای تیراندازی استفاده می شد، اما به مرور زمان این سوراخ ها کاهش یافت تا لوله های تفنگ ها از آن عبور کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورزنه گفت: دیوارهای قلعه و مصالح به کار رفته در آن خشت و خشت است که تجهیزات زیادی را به خود اختصاص داد. قلعه قورتان کاملاً خشتی و زیبا با حسینیه ای نامتعادل در داخل آن ساخته شده که با ساختار قلعه همخوانی ندارد.

شهباز گفت: آب مورد نیاز قلعه در قدیم از رودخانه زاینده رود تامین می شد و چون امنیت بالایی دارد در آن خانه ساخته شده است. در نزدیکی کاخ قورتان تپه هایی وجود دارد که معلوم نیست مسکونی بوده یا نه و برای یافتن آنها نیاز به تحقیق است.

او گفت که قلعه قرطان نیاز به مرمت فوری دارد. وی افزود: مرمت این کاخ باید در چند مرحله انجام شود و مرحله اول مرمت کاخ ۳ میلیارد تومان برای سبک سازی سقف و مقاوم سازی بنا نیاز دارد. مشارکت بخش خصوصی در مرمت بنا ضروری است، زیرا احتمالاً بیش از ۵۰ میلیارد تومان برای مرمت کامل کاخ نیاز است.

ورزنه

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ورزنه خاطرنشان کرد: به طور کلی سالانه حدود ۴۰۰۰۰ گردشگر از قلعه قورتان بازدید می کنند. مشکلی که اکنون با کاخ قورتان داریم این است که تعداد کمی از ساختمان ها در داخل قلعه وجود دارد. حل این مشکل مهم است و در حال حاضر اکثر مردم ولسوالی قرطان دارایی های این قصر را به اشتراک می گذارند. ۸۰ درصد مشکلات قلعه قورتان با فرهنگ جامعه محلی قابل حل است و مشکل حل نمی شود زیرا دولت فقط برای قلعه قورتان هزینه می کند.

شهباز افزود: قلعه قورتان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و از حمایت حقوقی اداره میراث فرهنگی برخوردار است اما مالکیت آن جداست. برج شمالی و جنوبی قلعه ۲۵۰ متر طول دارد و ۱۴ برج دیده بانی دارد که یکی از آنها و قسمتی از دیوار قلعه در گذشته بر اثر آبگرفتگی و پیچش جاده تخریب شده است.زاینده رود.

انتهای پیام