وحشت در بالکن با موشک ۲ جزئیات جدید از کشته شدن رهبر القاعده سوال بایدن در جریان عملیات آیا همسر و دختر الظواهری زنده ماندند؟


همشهری آنلاین – آرش نهاوندی: پس از مرگ ایمن الظواهری، رهبر القاعده و دومین فرمانده این گروه در زمان حیات اسامه بن لادن، مقامات آمریکایی جزئیات بیشتری از آنچه رخ داده است، فاش کردند. به گزارش گاردین، یک مقام ارشد دولت ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل ساعاتی پس از انتشار اولین خبر کشته شدن جزئیات بیشتری را فاش کرد. از جمله، تنها ایمن الظواهری، رهبر القاعده در این حمله کشته شد و هیچ کس دیگری کشته نشد.

همچنین این حمله نه توسط ارتش آمریکا، بلکه توسط یکی از پهپادهای سیا انجام شده است.

این حمله سیا نشان می دهد که آمریکا با وجود عقب نشینی القاعده از افغانستان همچنان نگران حضور القاعده در این کشور است. علاوه بر این، حملات اخیر نشان می دهد که دولت آمریکا به دلیل مخالفت طالبان با انجام عملیات هوایی در کابل و سایر مناطق افغانستان، از سیا خواسته است تا با استفاده از یکی از پهپادهای خود و شلیک دو موشک هلفایر به کابل حمله کند. بالکن خانه امن ایمن الظواهری. به گفته مقامات ارشد دولت آمریکا، در این عملیات به جز ایمن الظواهری، کسی کشته نشده است. از سوی دیگر، حضور الظواهری در کابل نیز می تواند نشان دهنده این باشد که طالبان او را از صمیم قلب می شناختند و در صورت اثبات این گونه ادعاها، این گروه متهم به نقض توافقنامه دوحه خواهد شد.

وحشت در بالکن با موشک 2 جزئیات جدید از کشته شدن رهبر القاعده سوال بایدن در جریان عملیات آیا همسر و دختر الظواهری زنده ماندند؟
خانه ای که گفته می شود ایمن الظواهری در بالکن خود کشته شده است

بیانیه مقامات آمریکایی درباره عملیات کشتن الظواهری

به گفته مقامات آمریکایی، اطلاعات مربوط به سفر ایمن الظواهری به کابل پس از سقوط این شهر به دست طالبان قبلا منتشر شده بود و در ماه های اخیر بارها چهره وی در بالکن یکی از خانه های امن کابل فاش شده است. .
به گفته یک مقام ارشد آمریکایی در یک کنفرانس مطبوعاتی، بایدن شخصا در این رویداد شرکت کرد و در جلساتی که برای توسعه آن برگزار شد، شرکت کرد. وی در این دیدارها اطلاعات ما را از حضور ایمن الظواهری در افغانستان و صحت و کامل بودن اطلاعات ما زیر سوال برد.

وحشت در بالکن با موشک 2 جزئیات جدید از کشته شدن رهبر القاعده سوال بایدن در جریان عملیات آیا همسر و دختر الظواهری زنده ماندند؟

این مقام آمریکایی افزود: بایدن در مورد احتمال رعد و برق و شرایط آب و هوایی در زمان عملیات نیز سوالاتی از ما پرسید. اطمینان حاصل کنید که این اقدام خطر تلفات غیرنظامی را به حداقل می رساند. بایدن همچنین می خواهد بداند که چقدر به ارزیابی خود از این رویداد اطمینان داریم.

این مقام ارشد دولت آمریکا جزئیات جدیدی درباره زمان حمله اضافه کرد و افزود: بایدن پس از تایید تمامی جوانب عملیات، در نشست بزرگ اعضای کابینه و مقامات ارشد دفاعی دستور حمله به خانه امن در کابل را داد.

3d-hellfire-ii-missile-missile-model_D.jpg
۲ موشک به ایمن الظواهری شلیک شد

وی همچنین گفت: دو موشک به ایمن الظواهری اصابت کرد و جان باخت. ما از طریق منابع امنیتی خود تأیید کردیم که الظواهری را کشته ایم و هیچ کس در این عملیات کشته نشده است.

به گفته این مقام آمریکایی، در زمان حمله اعضای خانواده الظواهری در اتاق و سایر مناطق این خانه امن حضور داشتند، نه هدفی از هر نظر در این حمله وجود داشت و نه جانی. در این عملیات هیچ نشانه ای از تلفات و یا تلفات غیرنظامی دیده نمی شود و تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب به شهروندان عادی انجام می شود.

این مقام آمریکایی همچنین افزود: اعضای طالبان پس از حمله به سرعت در محل حاضر شدند و همسر، دختر و پسر ایمن الظواهری را به مناطق دیگر منتقل کردند.

اولین واکنش بایدن

وحشت در بالکن با موشک 2 جزئیات جدید از کشته شدن رهبر القاعده سوال بایدن در جریان عملیات آیا همسر و دختر الظواهری زنده ماندند؟

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در یک برنامه تلویزیونی ویژه با اعلام خبر مرگ رهبر القاعده گفت: عدالت اجرا شده و این رهبر تروریست دیگر وجود ندارد. بایدن افزود: ظواهری به طور کامل در برنامه ریزی حملات ۱۱ سپتامبر شرکت داشت و یکی از عاملان اصلی حمله ای بود که در آن ۲۹۷۷ نفر در خاک آمریکا کشته شدند. او همچنین در طول چند دهه حملات بسیاری را علیه آمریکایی ها طراحی کرد.

به گزارش الجزیره، بایدن در سخنان خود افزود: منابع آمریکایی به محل اقامت خانواده الظواهری در کابل اشاره کردند، در این حمله هیچ یک از اعضای خانواده و یا شهروندانی کشته نشدند. قبل از سخنرانی بایدن، یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشد، به خبرنگاران گفت که خانه الظواهری مورد حمله قرار گرفته و الظواهری در زمان حمله در بالکن خانه امن خود در کابل بوده است.

ایمن الظواهری در بالکن درگذشت

خبرنگار الجزیره در دوحه نیز گزارش داد که حملات اخیر هواپیماهای بدون سرنشین در کل منطقه کابل انجام شده است. وی در ادامه گزارش خود افزود که این منطقه مسکونی محل سکونت مبارزان، والیان و وزرای دولت قبلی افغانستان بوده که دور از چشم مردم نیست. این موضوع این سوال را ایجاد می کند که چگونه ایمن الظواهری بدون اطلاع از حکومت کنونی افغانستان وارد کابل شده و در این منطقه مسکونی پرجمعیت ساکن شده و در حالی که طالبان در تاریکی بودند، در آزادی در بالکن این خانه ظاهر شده است. .پیدا کردن

اقدام وزیر امور خارجه آمریکا

وحشت در بالکن با موشک 2 جزئیات جدید از کشته شدن رهبر القاعده سوال بایدن در جریان عملیات آیا همسر و دختر الظواهری زنده ماندند؟

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه نیز ساعتی پس از انتشار خبر این حمله در بیانیه‌ای اعلام کرد که حضور الظواهری در کابل نقض جدی توافقنامه دوحه است که بارها اطمینان داده است که آنها (طالبان) انجام دهید. اجازه نمی دهد تروریست ها از خاک افغانستان برای تهدید امنیت کشورهای دیگر استفاده کنند.

به گزارش الجزیره، دولت آمریکا و طالبان در سال ۲۰۲۰ توافقنامه‌ای را امضا کردند که به موجب آن، در ازای تعهد طالبان به عدم اجازه فعالیت گروه‌های تروریستی مانند القاعده و داعش در افغانستان، نیروهای تحت رهبری آمریکا از افغانستان خارج شدند. افغانستان.

بلینکن در ادامه بیانیه خود با خیانت طالبان به مردم افغانستان و خواسته های آنها برای به رسمیت شناختن این کشور و تحکیم روابط افغانستان با جامعه جهانی و اعطای وضعیت پناهندگی به رهبران طالبان در کابل اشاره کرد.

رفتار طالبان

وحشت در بالکن با موشک 2 جزئیات جدید از کشته شدن رهبر القاعده سوال بایدن در جریان عملیات آیا همسر و دختر الظواهری زنده ماندند؟

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز در یک رشته توئیت این عبارت را تایید و آن را محکوم کرد. به گفته ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، این حمله در منطقه مسکونی شیرپور کابل، یکی از مناطقی که دیپلمات های خارجی و رهبران طالبان در آن زندگی می کنند، صورت گرفته است. بسیاری از رهبران طالبان نیز در این منطقه حضور دارند.

ذبیح الله مجاهد با محکومیت این حمله گفت: این اقدام تکرار خرابکاری نافرجام ۲۰ سال پیش و خلاف منافع آمریکا، افغانستان و منطقه است. وی همچنین ایالات متحده را به نقض هنجارهای بین المللی و توافقنامه دوحه در حمله اخیر به افغانستان متهم کرد.