واکنش ناگهانی به یک غذا؟ ممکن است آلرژی با شروع بزرگسالان باشد


عکس خبر: واکنش ناگهانی به یک غذا؟  ممکن است آلرژی با شروع بزرگسالان باشد

جمعه، فوریه ۲۵، ۲۰۲۲ (HealthDay News)

سیبی را گاز می‌زنید و ناگهان دهانتان شروع به گزگز کردن می‌کند. یا شام میگو می خورید و کهیر می شوید.

تو بچه نیستی و تمام عمرت توانسته ای این غذاها را بخوری، پس چه خبر است؟

تعدادی از شرایط می تواند علت باشد، اما یکی از آنها آلرژی غذایی است که در بزرگسالی شروع می شود. بعد از رسیدن به بزرگسالی حساس می شود – گاهی اوقات به طور جدی.

محققان به طور قطع نمی‌دانند که چرا برخی از افراد پس از بزرگسالی به غذاهای خاص روی می‌آورند، اما تئوری‌های متعددی درباره محرک‌ها و همچنین درمان‌های احتمالی وجود دارد.

دکتر دکتر می‌گوید: «شرایط غذایی بسیار زیادی وجود دارد، و این بسیار مهم است که واقعاً چه چیزی دارید، زیرا می‌خواهید بدانید که چگونه آن را مدیریت کنید، و برخی از آنها واقعاً درمان دارند.» روچی گوپتا، مدیر مرکز آلرژی غذایی و آسم، بخشی از موسسه بهداشت عمومی و پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن فاینبرگ در شیکاگو.

بر اساس گزارش کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی (ACAAI) بیش از ۵۰ میلیون آمریکایی آلرژی غذایی دارند، که زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی فرد نسبت به چیزی در یک غذا بیش از حد واکنش نشان دهد.

طبق تحقیقات خود گوپتا، حدود ۱۰٪ از بزرگسالان را شامل می شود. برخی از آلرژی‌ها از دوران کودکی منتقل شده‌اند، اما تقریباً نیمی از آن‌ها در بزرگسالی شروع شده‌اند. حدود ۳۸ درصد در مطالعه سال ۲۰۱۹ روی ۴۰۰۰۰ نفر گزارش دادند که واکنش شدیدی به غذا داشتند که آنها را به اورژانس فرستاد.

در حالی که ممکن است به هر چیزی حساسیت داشته باشید، ۹ ماده باعث ۹۰ درصد آلرژی های غذایی می شوند: بادام زمینی، آجیل درختی، شیر، تخم مرغ، صدف، ماهی باله، سویا، گندم و کنجد.

گوپتا گفت، در میان بزرگسالان، آلرژی به صدف شایع ترین است که تقریباً ۳ درصد را تحت تأثیر قرار می دهد.

زندگی یک ماشه را تغییر می دهد

اگرچه تمایل به ایجاد آلرژی در خانواده ها، در میان بسیاری از دلایلی که محققان برای آلرژی های جدید در بزرگسالی شناسایی کرده اند، تغییر در محیط است. شاید شما حرکت کرده اید و در معرض آلرژن های مختلف قرار گرفته اید که باعث تحریک سیستم ایمنی شما می شود.

یک عفونت ویروسی یا باکتریایی نیز می تواند این کلید را تغییر دهد.

هورمون ها نیز می توانند کاتالیزور باشند، به خصوص در زنان. ایجاد آلرژی غذایی در دوران بلوغ، بارداری یا یائسگی غیر معمول نیست.

دکتر دکتر می گوید: آلرژی در بزرگسالی در زنان کمی بیشتر است و ما هنوز مکانیسم آن را کاملاً درک نکرده ایم، اما ممکن است به تغییرات در هورمون های ما مربوط باشد. تانیا الیوت، سخنگوی ACAAI و عضو هیئت علمی در NYU Langone Health در شهر نیویورک.

او گفت که برخی از زنان ممکن است در طول مراحل مختلف چرخه قاعدگی خود بدتر شدن سیستم آلرژی را تجربه کنند.

یکی دیگر از دلایل احتمالی: الیوت گفت: برخی از داروها یا الکل می توانند اسیدیته روده را تغییر دهند، بنابراین بدن از تجزیه برخی غذاها مانند گذشته متوقف می شود.

این واکنش ایمنی با واسطه IgE نامیده می شود، که الیوت آن را به عنوان “اصطلاح فانتزی برای گفتن اینکه بدن ما به چیزی که به طور طبیعی در محیط رخ می دهد واکنش غیرعادی نشان می دهد” توصیف می کند.

الیوت گفت که واکنش های طبیعی بدن را تحریک می کند تا مواد شیمیایی از جمله هیستامین را آزاد کند که می تواند باعث خارش، قرمزی، تورم و گشاد شدن رگ های خونی شود.

آلرژی‌ها می‌توانند بر روی سیستم‌های اندام مختلف با واکنش‌های پوستی، استفراغ، مشکلات تنفسی و گشاد شدن رگ‌های خونی تأثیر بگذارند. آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید و تهدید کننده زندگی است. ممکن است پزشک از شما بخواهد که اپی نفرین را حمل کنید تا بتوانید به سرعت این واکنش خطرناک را درمان کنید.
نمایش اسلاید


آلرژی های رایج: علائم و نشانه ها
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

متخصص آلرژی می تواند به تشخیص کمک کند

عدم تحمل غذایی متفاوت است. علائم ممکن است شامل نفخ، خستگی یا سایر ناراحتی‌ها باشد که ممکن است به جای چند دقیقه یا چند ساعت، روزها بعد ظاهر شود. اگر این علائم را تجربه کردید، الیوت پیشنهاد کرد که یک دفتر خاطرات غذایی برای حدود دو هفته نگه دارید و سپس به پزشک اجازه دهید آن را تجزیه و تحلیل کند. این ممکن است به یک رژیم غذایی حذف برای شناسایی مقصر منجر شود.

گزگز دهانی که برخی افراد پس از گاز زدن یک سیب تازه دچار آن می شوند، ممکن است وضعیتی به نام سندرم آلرژی دهانی باشد.

به عنوان مثال، وقتی به گرده درخت حساسیت دارید، ممکن است به خوردن میوه آن درخت واکنش نشان دهید. علاوه بر احساس سوزن سوزن شدن، ممکن است بثورات پوستی یا کهیر در دهانتان نیز ایجاد شود. بعید است که باعث آنافیلاکسی شود و گوپتا گفت، ممکن است بتوانید به خوردن غذا ادامه دهید.

او گفت: مهم است که با متخصص آلرژی خود صحبت کنید و مطمئن شوید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، زیرا گاهی اوقات پختن غذا می تواند واکنش را کاهش دهد.

این درست نیست، با این حال، برای کسانی که یک واکنش آلرژیک جدی را تجربه می کنند.

گوپتا گفت: “اینها مواردی هستند که باید به طور کامل از آن آلرژن اجتناب کنید.” او افزود که تشخیص رسمی مهم است.

در حالی که ۱۰ درصد از بزرگسالان آلرژی غذایی دارند، حدود ۲۰ درصد از افرادی که در مطالعه گوپتا شرکت داشتند، مشکوک به آلرژی غذایی بودند. بسیاری ممکن است به سادگی نسبت به یک غذای خاص – برای مثال لاکتوز موجود در شیر – عدم تحمل داشته باشند. در مطالعه گوپتا، حدود ۱ نفر از هر ۲۰ نفر به دنبال تشخیص هستند.

یک مطالعه کوچک کانادایی روی ۱۴ بیمار نشان داد که “آلرژی غذایی با شروع بزرگسالان – به ویژه با آنافیلاکسی ناشی از آن – یک پدیده مهم است، حتی زمانی که بیماران قبلاً غذای مورد نظر را تحمل کرده باشند.”

الیوت پیشنهاد کرد: اگر مشکوک به واکنش آلرژیک به غذا هستید و به اندازه کافی شدید نیست که شما را به اورژانس بفرستد، از واکنش خود به همراه غذا، از جمله ادویه های استفاده شده در ظرف عکس بگیرید و عکس ها را با پزشک خود به اشتراک بگذارید.

به این دلیل که آلرژی به ادویه ها در حال افزایش است. او گفت که پزشک شما می تواند آزمایشات هدفمندی را در مورد مواد خاص موجود در ظرف مشکوک انجام دهد.

فقط اگر عاشق خرچنگ یا آجیل هستید و ناگهان نمی توانید آنها را بخورید ناامید نشوید. گوپتا گفت که درمان در راه است.

در حال حاضر، ایمونوتراپی خوراکی مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای آلرژی به بادام زمینی در کودکان وجود دارد. در حالی که هنوز برای بزرگسالان تایید نشده است، گوپتا پیش بینی می کند که در نهایت چنین خواهد شد.

آزمایش‌های بالینی در حال انجام، همچنین در حال ارزیابی داروهای بیولوژیکی هستند که بخشی از مسیر ایمنی را که باعث واکنش می‌شود، تغییر می‌دهند.

گوپتا گفت: «فقط می‌خواهم همه بدانند، در حال حاضر، در پنج تا ۱۰ سال آینده، ما درمان‌هایی برای آلرژی غذایی خواهیم داشت.»

اطلاعات بیشتر

سازمان غذا و داروی ایالات متحده اطلاعات بیشتری در مورد آلرژی های غذایی دارد.

منابع: روچی گوپتا، MD، MPH، مدیر مرکز آلرژی غذایی و آسم، موسسه بهداشت عمومی و پزشکی، دانشکده پزشکی Feinberg دانشگاه نورث وسترن، و استاد دانشکده پزشکی Feinberg دانشگاه نورث وسترن، شیکاگو. تانیا الیوت، MD، سخنگوی کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی، و آلرژیست/ایمونولوژیست، NYU Langone Health، شهر نیویورک

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

راه حل های سلامت از طرف حامیان ما


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/