واکنش شدید آمریکا به اعتراضات ایران؛ بسیار متاسفیم … | ما به دنبال تشدید درگیری با ایران نیستیمبه گزارش همشهری آنلاین، هیئت آمریکایی روز چهارشنبه در جلسه هیئت رئیسه در بیانیه ای در واکنش به خرابی دو دوربین مداربسته سفارت اتمی ایران گفت: در صورت صحت این گزارش ها، ایران قصد دارد در واکنش به این تصمیم شفافیت را کاهش دهد. [ضدایرانی در شورای حکام] واقعاً ناراحت کننده است و به دنبال پاسخی دیپلماتیک و نه سازنده است. ما به دنبال تشدید درگیری با ایران نیستیم.

انجمن انرژی اتمی امروز با صدور بیانیه ای از بسته شدن دستگاه سیل سنج OLEM در غنا و اندازه گیری سفارت این کشور در ایران خبر داد.

بر اساس آنچه در این بیانیه آمده است؛ جمهوری اسلامی ایران تاکنون مشارکت عمده ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است، اما متأسفانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در صورتی که این همکاری ها ناشی از اراده ایران تلقی نمی شد، به سادگی این همکاری را تایید نکرده، بلکه آن را مورد توجه قرار داده است. وظیفه ایران ; به همین دلیل مقرر شد با دستور مراجع ذیربط، از امروز فعالیت تجهیزات اندازه گیری سطح و فلومتر OLEM غنا از نمایندگی قطع شود. البته ۸۰ درصد از دوربین های موجود این آژانس دوربین های ایمن هستند که همچنان مانند گذشته کار می کنند.

سخنگوی انجمن انرژی اتمی ایران امروز بر خاموش شدن دو دوربین آژانس بین المللی انرژی اتمی در نیروگاه هسته ای نظارت کرد.

بهروز کمالوندی سخنگوی انجمن انرژی اتمی در نشست تخصصی امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پرسمان اسلامی درباره بیانیه انجمن انرژی اتمی گفت: همکاری های زیادی با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته ایم. آژانس بین المللی انرژی اتمی، اما متاسفانه اقدامات آژانس بین المللی انرژی اتمی برای این همکاری مساعد نیست.

وی افزود: از سوی دیگر کشورهای غربی به ویژه سه کشور اروپایی و آمریکا اعتراضات خود را علیه کشور ما آغاز کرده و تصمیم به تعلیق برخی همکاری‌های غیر از امنیتی گرفته‌اند که این موضوع جزو وظایف ما نیست و بی‌معنی است. . با حسن نیت انجام می شود.» به عنوان مثال، ضبط برخی فعالیت ها در دوربین های سفارت و دارایی سنج آنلاین و آرایشگاه ها در ایران.

کمالوندی گفت: امروز به آنها دستور تعلیق عملکرد این دوربین‌ها داده شد، البته قبلاً نباید اطلاعات این دوربین‌ها را می‌دادند مگر اینکه شرایط در ایران فراهم می‌شد. اساس این کار قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها و حفظ منافع مردم ایران است.

وی ادامه داد: ما هیچ اطلاعی به آنها نداده ایم و از امروز این اطلاعات ثبت نمی شود. من امروز در یکی از این سایت ها بودم و از نزدیک خاموش شدن این دوربین ها را زیر نظر گرفتم. مردم می دانند که این مراسم عملی برگزار شده و برنامه های دیگری نیز در نظر گرفته شده است. امیدواریم به خود بیایند و به همکاری ایران پاسخ دهند. ایران نمی تواند همکاری کند اما از سوی دیگر رفتار نامناسبی دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ۸۰ درصد دوربین های موجود در آژانس امنیتی است که به امنیت اختصاص دارد و آن دوربین ها همچنان کار می کنند، دوربین هایی که خواهد بود. بسته شدن یک دوربین اضافی است که حاوی اطلاعاتی است که آژانس در آن وجود دارد. بعدا می توانید استفاده کنید. ما دیگر این اطلاعات را در اختیار آژانس قرار نمی دهیم. امیدواریم با این اقدامات به خود بیایند و روش و منش را تغییر دهند. با این رویکرد نمی توان انتظار داشت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه همکاری زیادی داشته باشد. چهره عدم همکاری و پویایی آن است.

وی درباره نشست‌های قبلی با آژانس گفت: گزارش مدیرکل آژانس نشان‌دهنده همکاری و همکاری نبود و امیدواریم نحوه کار آنها تغییر کند.