واکنش رئیس سازمان سیا به دیدن عکس پوتین در کنار رهبر انقلاب پیام ایران و روسیه به غرب; حق انتخاب دارند…| به گفته برنز “ایده بسیار بد”.به گزارش همشهری آنلاین، «ویلیام برنز» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) صبح پنجشنبه اعلام کرد که ایران و روسیه می خواهند نشان دهند که گزینه هایی دارند.

برنز که در مجمع امنیتی آسپن صحبت می کرد، گفت: من فیلمی از دیدار رئیس جمهور دیدم [ولادیمیر] روزی پوتین و رهبر ایران در تهران برای من حس نوستالژی نداشتند.

به گزارش رسانه های آمریکایی، وی درباره سفر پوتین به تهران گفت: اما واقعیت این است که روس ها و ایرانی ها هر دو اکنون به یکدیگر نیاز دارند، هر دو تلاش می کنند تحت تحریم های شدید دو کشور از انزوای سیاسی خارج شوند.

رئیس سیا در ادامه اظهارات خود گفت: اما اگر آنها به یکدیگر نیاز دارند به این معنا نیست که واقعاً به یکدیگر اعتماد دارند، بلکه آنها رقیب انرژی و رقیب تاریخی هستند.

برنز گفت که هر دو طرف در تلاشند تا نشان دهند که گزینه هایی دارند.[سفر پوتین به ایران] این نشان می دهد که در صنعت دفاعی روسیه مشکل وجود دارد. من فکر می کنم محدودیتی برای کمک به یکدیگر وجود دارد.»

وی با تکرار هشدار لوید آستین وزیر دفاع آمریکا به ایران مبنی بر اینکه فروش پهپادهای ایرانی به روسیه ایده بسیار بدی است، گفت: فکر می کنم حق با اوست.

این مقام اطلاعاتی آمریکا در تشریح حضور ترکیه در نشست ایران و روسیه گفت: ترکیه بسیار ماهر است و تمرین زیادی در دستکاری بسیاری از روابط به ظاهر خصمانه دارد.

برنز در رابطه با برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت که زمان شکست هسته ای کشور (برای تولید مواد شکافت پذیر کافی برای ساخت بمب اتمی) یک سال بیشتر نیست، اما چند هفته تخمین زده می شود.

با این حال، وی اعتراف کرد که بر اساس بهترین نظرسنجی های اطلاعاتی آمریکا، ایران هیچ تلاشی برای توسعه و مبارزه با برنامه هسته ای خود انجام نداده است، اما “روند نگران کننده است”.

رئیس سازمان سیا درباره برنامه موشکی ایران نیز گفت: در حال حاضر بزرگترین زرادخانه خاورمیانه را در اختیار دارند. این (برنامه موشکی) و هواپیماهای بدون سرنشین دغدغه اصلی ما هستند. “

پیشتر جان کربی، هماهنگ کننده روابط راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید اعتراف کرده بود که آمریکایی ها نگران آنچه روسیه می تواند از ایران به دست بیاورد، گفتگوی تهران و مسکو را دست کم نمی گیرند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تهران و مسکو را تهدید کرد که در صورت فروش پهپادهای ایرانی به روسیه، تحریم های بیشتری خواهند داشت.