واکنش بورل به پاسخ آمریکا به ایران آیا توافق باطل است؟به گزارش همشهری آنلاین، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که پاسخ آمریکا به اظهارات ایران درباره مذاکرات رفع تحریم ها را دریافت کرده است.

بورل گفت که فکر می کند پاسخ ایالات متحده “بسیار معقول” است. او گفت: «ما به تازگی از آمریکا پاسخ دریافت کردیم. این یک استراتژی بسیار معقول است.”

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته (۱۱ شهریور) از دریافت پاسخ دولت آمریکا در خصوص دیدگاه جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات باقی مانده از مجازات لغو مجازات خبر داد. معامله ، از طریق رگولاتور اروپایی.

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: بررسی دقیق نظر طرف آمریکایی آغاز شده است و جمهوری اسلامی ایران پس از اتمام بررسی نظر خود را در این خصوص به مجری اعلام خواهد کرد.

بورل سه روز پیش پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا را منطقی خواند. (جزئیات بیشتر).

دور جدید مذاکرات تحریم های ایران پس از پنج ماه وقفه، پنجشنبه گذشته، ۱۳ اوت، در وین آغاز شد. این مذاکره به مدت چهار روز ادامه داشت و روز دوشنبه ۲۶ مردادماه با پرواز هیئت های شرکت کننده به پایتخت پایان یافت.

انعقاد این معامله پس از اعلام «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال تایمز صورت گرفت، اما او بسته جدیدی از پیشنهادات را روی میز گذاشت که شامل راه‌حل‌های جدیدی برای لغو برجام است. تحریم ها و روند هسته ای در ایران.

جمهوری اسلامی ایران در ۲۴ آگوست اعلام کرد که پاسخ و دیدگاه خود را درباره پیشنهاد اتحادیه اروپا ارائه کرده و منتظر پاسخ آمریکا است. طرف آمریکایی نیز روز گذشته (دوم شهریور) اعلام کرد که پاسخ ایران را داده است.

جمهوری اسلامی ایران راستی آزمایی لغو تحریم ها، کسب اطمینان از پایداری برجام و حذف الزامات امنیتی از آژانس اتمی را از خواسته های اصلی مذاکرات برای رفع تحریم ها دانسته و تنها تاکید کرده است بازگشت مجازات توافق دوجانبه که در ازای برخی محدودیت ها خواهد بود، منافع اقتصادی ملموسی برای ملت ایران به همراه خواهد داشت. او فکر می کند با هم بودن و پذیرش آن منطقی است.