واکنش بنسلمان به استقلال جدولی; روابط عربستان و آمریکا در طول زمان


به گزارش همشهری آنلاین، همکاری عربستان با تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت به میزان ۲ میلیون بشکه در روز، موجی از انتقادات ضد سعودی را در آمریکا به راه انداخته است که برخی تحلیلگران معتقدند زمان مناسبی برای اطلاع رسانی است. جوانان ولیعهد ریاض. سیل انتقادات و حملات لفظی علیه موافقت عربستان سعودی برای قطع عرضه نفت عمدتاً متوجه محمد بن سلمان است که زندگی خود را با رویای نشستن بر تخت سلطنت پدرش می گذراند. برای بن سلمان که می خواهد تصویری قاطع و مستقل ارائه دهد، انتقاد شدید واشنگتن دارایی ارزشمندی است.

در ایالات متحده، سناتورهای متعددی خواستار توقف کمک های واشنگتن به ریاض شده اند، و جیک سالیوان، مشاور امنیتی کاخ سفید نیز گفته است که او هیچ برنامه ای برای دیدار با شاهزاده سعودی در نشست آتی گروه ۲۰ ندارد. حتی قبل از آن، بایدن برای عربستان خط و نشان کشید و گفت که همراهی عربستان با اوپک پلاس تاثیری بر کاهش عرضه نفت خواهد داشت.

تقریبا همه می دانند که قدرت رسمی در عربستان سعودی در دست سلمان، پادشاه ۸۶ ساله است و قدرت بزرگ در انحصار بن سلمان، ولیعهد ۳۷ ساله است. در حال حاضر، حمله آمریکا به ریاض این فرصت را به شاهزاده جوان داده است تا با لباسی جدید ظاهر شود و به عنوان یک سلبریتی مستقل از واشنگتن ظاهر شود. واکنش ها در یک طرف دادگاه و در ریاض حاکی از حمایت داخلی از تصمیم بن سلمان برای رویارویی با کاخ سفید است. سعود الشعلان، نوه ملک عبدالعزیز، جنجالی ترین اظهارنظرها را داشت و غرب را به جهاد در حمایت از شاهزاده که پسر عموی اوست تهدید کرد. وب سایت میدل ایست آی گزارش داد که شائولان پیام خود را به زبان های انگلیسی و فرانسوی منتشر کرد تا مستقیماً به غرب برسد.

بن سلمان تاکنون پاسخی به انتقادات تند مقامات غربی و تهدید به قطع حمایت از آمریکا نداده است و شاید سکوت او در برابر انتقادها نشان از خود راضی بودن او در این شرایط باشد. اما دیگر مقامات سعودی از تصمیم برای کاهش عرضه نفت دفاع کردند. به عنوان مثال، «خالد بن سلمان» وزیر دفاع و برادر کوچکتر ولیعهد گفت که تصمیم ما در مورد اوپک + صحیح است.

علیرغم برخی اظهارنظرها در ریاض، به نظر می رسد بن سلمان و دولت سعودی قادر به اجرای استقلال نظامی و امنیتی از واشنگتن نیستند و شاید برخی از اظهارنظرهای سعودی ها به غرب تنها یک پروژه عمومی برای شاهزاده بوده است. که امروزه اکیدا توصیه می شود در بازی سیاسی بین المللی به افراد قوی نیاز است.

یه لینک عجیب

رابطه عربستان و آمریکا عجیب است. هیچ معاهده یا توافقنامه امنیتی دوجانبه ای وجود ندارد که واشنگتن را به ریاض متصل کند. از سوی دیگر، یک پیوند غیررسمی بین دو طرف وجود دارد که تنها بر نفت و صلح متمرکز است. این مشارکت غیررسمی ۷۰ سال پیش با صرف شام در یک کشتی آمریکایی در کانال سوئز بین فرانکلین دی. روزولت و عبدالعزیز بن سعود، پادشاه عربستان سعودی آغاز شد. منابع تاریخی ابن سعود را به عنوان یک پادشاه سنتی و دور از قوانین سخت دیپلماتیک معرفی می کنند که ۸ گوسفند را به ناو یو اس اس کوئینسی آورد تا در آنجا برای دیدار با رئیس جمهور وقت ایالات متحده قربانی شود. واشنگتن پست در گزارشی می نویسد که گفتگوی سران آمریکا و عربستان درباره این کشتی تنها بر روی نفت متمرکز نبوده است. در پایان این نشست توافقی در قالب یک توافق غیررسمی صورت گرفت که در آن آمریکا ذخایر نفتی عربستان را در ازای آموزش های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی برای پادشاهی نوپای سعودی دریافت می کند.

بعدها، هم واشنگتن و هم ریاض به متحدان طرفدار پاکستان در جنگ سرد و تحولات منطقه‌ای متعاقب آن تبدیل شدند. عربستان سعودی در دهه ۱۹۹۰ به یکی از بزرگترین خریداران محصولات نظامی ایالات متحده تبدیل شد، اما این روابط نزدیک هرگز شکل یک توافق دفاعی را به خود نگرفته است. این در حالی است که در تمام این سال ها سعودی ها به سختی مقابل آمریکا شنا کرده اند. یک مورد تقریبا منحصر به فرد از مخالفت سرسخت ریاض با واشنگتن در تحولات بین المللی با تحریم نفتی اعراب علیه اسرائیل در سال های ۱۹۷۳-۱۹۷۴ آغاز شد و علاوه بر این، سابقه ای از اقدامات خصوصی ریاض علیه واشنگتن وجود ندارد.

ارتباطات در بخش نظامی

بیشترین وابستگی عربستان سعودی به آمریکا در زمینه تسلیحات و نظامی است. آمریکایی ها در سال های اخیر در کنار تکنسین های غربی تسلیحات نظامی زیادی در اختیار سعودی ها قرار داده اند اما این انتقال تسلیحات با آموزش نیروهای خودی سعودی همراه نبوده است. اگر واشنگتن بخواهد این حمایت ها را قطع کند، سیستم نظامی عربستان نابود خواهد شد.

این وابستگی حتی در بخش عمرانی مانند نفت و گاز نیز دیده می شود و بخش قابل توجهی از استخراج نفت در شرکت دولتی عربستان سعودی آرامکو به فناوری شرکت آمریکایی وابسته است. به گزارش پولیتیکو، هزینه استخراج نفت روسیه ۴۶ دلار در هر بشکه است، اما با فناوری آمریکایی، هزینه استخراج نفت عربستان به ازای هر بشکه ۲۲ دلار است. بنابراین نمی توان نقش فناوری آمریکا در صنعت نفت عربستان را کتمان کرد و نقش شرکت های آمریکایی در بهره برداری از منابع نفتی ریاض را به راحتی نمی توان نادیده گرفت.

عربستان سعودی در دهه گذشته بیشتر تسلیحات خود را از آمریکا خریداری کرده است و برای این کشور امکان جایگزینی و تغییر بازار خرید تسلیحات و در مدت زمان کوتاه وجود ندارد. در این زمینه، پولیتیکو اشاره می کند که اگر ریاض فقط بخواهد موشک های بالستیک یا پهپادها را از روسیه یا چین بخرد، این امکان برای عربستان سعودی وجود دارد که بازار تسلیحات دیگر را جایگزین کند. شاید مهمتر از اتکای عربستان سعودی به تسلیحات، اتکا به شرکت های آمریکایی برای کمک به ایجاد یک صنعت دفاعی بومی از طریق مشارکت باشد. چنین سرمایه گذاری هایی در سال ۲۰۱۷ آغاز شد و فناوری حساس آمریکایی را به عربستان سعودی منتقل کرد. فناوری که به گفته پولیتیکو، در حال حاضر در دسترس تعدادی از متحدان ایالات متحده است.

این سرمایه گذاری های مشترک در صنعت نظامی مشکلات کوچکی نیست که سعودی ها بخواهند به راحتی حل کنند. به گفته کارشناسان سیاسی؛ دهه ها طول خواهد کشید تا هواپیماهای آمریکایی و انگلیسی با استفاده از فناوری غربی در آسمان عربستان سعودی با هواپیماهای روسی یا چینی جایگزین شوند.

بیمه ایمنی

از نظر امنیتی، سعودی ها به ویژه در سال های اخیر اتکای خود به واشنگتن را افزایش داده اند. فرماندهی مرکزی ایالات متحده در خاورمیانه، موسوم به سنتکام، در حال طراحی و ساخت یک سامانه دفاع موشکی برای حفاظت از حریم هوایی عربستان است. این سیستم دفاعی «شن قرمز» نام دارد. واشنگتن ۲۰ درصد از هزینه این سیستم را تقبل کرد. این برنامه دفاع موشکی به دلیل نگرانی عربستان از حملات موشکی در منطقه دنبال می شود. در گزارش موسسه خاورمیانه در واشنگتن گفته شده است که در پایان سال جاری برنامه تکمیل این پروژه و پس از اتمام آن، وابستگی دفاع عربستان در برابر واشنگتن بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

واکنش بنسلمان به استقلال جدولی;  روابط عربستان و آمریکا در طول زمان