واکنش ایران به تصمیم آژانس اقدام مقتضی را انجام خواهیم داد | زنگ خطر برای آژانس به صدا درآمدبه گزارش همشهری آنلاین، در جریان بررسی قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی (آلمان، فرانسه و انگلیس) با آمریکا مبنی بر درخواست از ایران برای همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی که امشب با ۳۰ رای موافق، ۲ در برابر روسیه و چین و ۳ در برابر هند، پاکستان و لیبی به تصویب هیئت مدیره رسید. بیشتر هشدار داده شد.

رئیس هیات دائمی اعزامی به کشورمان پیش از تصمیم گیری خاطرنشان کرد: قوی ترین بازرسی های آژانس در ۲۰ سال گذشته در ایران انجام شده است و تنها در سال ۲۰۲۱، ۲۲ درصد از بازرسی های آژانس در سراسر جهان انجام شده است. در ایران. تنها ۳ درصد از کل زیرساخت های هسته ای آژانس متعلق به ایران است.

قائبی همچنین با تاکید بر اینکه ادعاهای مطرح شده درباره مکان های ذکر شده در گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس اطلاعات نادرست رژیم صهیونیستی است، این گزارش آمادگی خود را برای ادامه مذاکرات با مدیرکل اعلام کرد که نتیجه برعکس شد.

این دیپلمات ایرانی در گفتگو با نمایندگان کشورها گفت: ایران عمیقا از اقدامات حامیان این تصمیم برای پیمودن راهی که ربطی به موضوع ندارد، ابراز تاسف می کند، فنی است، اما نتیجه سوگیری غیرحرفه ای و سیاسی است. . برنامه. ” وظایف خود را بر اساس برجام انجام دهند و شرایط را پیچیده نکنند.

قائبی همچنین با تاکید بر اینکه سطح همکاری های کنونی ایران و آژانس مثال زدنی است و آخرین مذاکرات درباره احیای برجام ادامه دارد، افزود: نقش هیئت مدیره و اعضای آن برای دفاع از چنین مشارکت گسترده و نقش برجام. “

وی افزود: باید علیه کسانی که فقط برای به رسمیت شناختن سیاسی می‌خواهند آن را نابود کنند متحد شویم و این مسئولیت تنها متعلق به ایران نیست و وظیفه همه است که از سر راه بروند. ما شر را تحمل می کنیم؛ بنابراین از کشورهای عضو می خواهیم به این قطعنامه که هدف آن اجرای دستور کار برخی از کشورهای عضو است، رای منفی دهند.

رئیس هیئت کشورمان پس از تایید قطعنامه پیشنهادی، با حضور در جمع نمایندگان کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این تصمیم را به شدت محکوم و رد کرد و گفت: با نگاهی به همکاری‌های گسترده در ایران با آژانس، ایران را به همکاری با آژانس در به رسمیت شناختن بیهودگی تصمیم ناامید کننده

وی با اشاره به اینکه تصمیم اتخاذ شده گواه این ادعاست که فشارها و آرزوهای برخی کشورها بر جنبه های فنی برجام غلبه کرده است، افزود: همچنین نشان می دهد که همکاری قلبی و باز با آژانس در حوزه حفاظتی. . از اراده سیاسی و فشار برخی کشورها آسیب دیده است.

غیبی افزود: این ضربه بزرگی به سفارت است که توسط یکی از مهم ترین نهادهای تصمیم گیری یعنی دفتر دولت ضربه می زند.

دیپلمات‌های کشورمان ضمن تشریح این مشکل که اتخاذ این تصمیم ایران را ترغیب به فراتر رفتن از سطح فعلی همکاری با آژانس نمی‌کند و او را مجبور به کناره‌گیری از پایگاه خود نمی‌کند، گفتند: پشیمان است و دست به کار خواهد شد. اقدام مقتضی که عواقب آن بر عهده موافقان و موافقان این تصمیم خواهد بود.

وی هشدار داد که اگر ایران پس از نشان دادن همکاری های مثال زدنی با چنین رفتارهای ناعادلانه و سیاسی مواجه شود، در واقع ایران حق دارد در سیاست ها و رویه های خود با آژانس تجدید نظر کند.

جمهوری اسلامی ایران پس از آنکه اعلام کرد سه کشور اروپایی به همراه آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را علیه ایران برای ارائه به شورای وزیران آژانس بین المللی انرژی اتمی تهیه کرده اند، به این اقدام واکنش نشان داد. اقدامات آمریکا و سه کشور اروپایی در برجام بدون شک با واکنش مشابه، موثر و فوری ایران مواجه خواهد شد. “

علاوه بر این، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در یک مصاحبه تلویزیونی در ۱۶ خرداد با رد تصمیم پیشنهادی به دفتر دولت آژانس اعلام کرد که همانطور که در شورای جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاد، پاسخ دهید.

در همین راستا، انجمن انرژی اتمی امروز از بسته شدن چندین دوربین آژانس خبر داد و اعلام کرد که از امروز تجهیزات اندازه‌گیری و اندازه‌گیری آنلاین IMS OLAM بنا به دستور مسئولان مربوطه خاموش می‌شود.