واکسن کووید نیز یک کاهش دهنده استرس بزرگ است: مطالعه


تصویر خبر: واکسن کووید نیز یک کاهش دهنده استرس بزرگ است: مطالعه

پنجشنبه، فوریه ۱۷، ۲۰۲۲ (HealthDay News)

در حالی که دریافت واکسن COVID-19 در برابر عفونت محافظت می کند، تحقیقات جدید تأیید می کند که می تواند به کاهش استرس ناشی از بیماری همه گیر نیز کمک کند.

جاناتان کولتای، محقق ارشد از بخش جامعه‌شناسی دانشگاه نیوهمپشایر، گفت: «مطالعه ما مزایای روان‌شناختی مهم واکسیناسیون را فراتر از کاهش خطر بیماری شدید و مرگ مرتبط با کووید-۱۹ مستند می‌کند.

به دلیل عواملی مانند از دست دادن شغل و درآمد، انزوای اجتماعی، غذا در امنیت، تعهدات مراقبتی، تبعیض و سوء مصرف مواد، جهش شدیدی در پریشانی روانی و اضطراب در میان آمریکایی‌ها در طول همه‌گیری وجود داشت.

اعتقاد بر این بود که واکسن زدن ممکن است فوایدی برای سلامت روان داشته باشد. برای اینکه بفهمند آیا این درست است، محققان داده‌های بیش از ۸۰۰۰ بزرگسال آمریکایی را بررسی کردند که به طور منظم بین مارس ۲۰۲۰ و ژوئن ۲۰۲۱ به عنوان بخشی از مطالعه درک کرونا در آمریکا مصاحبه شده بودند.

تجزیه و تحلیل نشان داد که بزرگسالانی که حداقل یک دوز از واکسن کووید-۱۹ را بین دسامبر ۲۰۲۰ و ژوئن ۲۰۲۱ دریافت کرده‌اند، ۷ درصد کاهش در ناراحتی روانی را نسبت به سطح متوسط ​​قبل از واکسیناسیون گزارش کردند.

به گفته نویسندگان این مطالعه که اخیراً به صورت آنلاین در سایت منتشر شد، این کاهش تا حدی با کاهش درک خطرات مرتبط با بیماری همه گیر پس از واکسینه شدن افراد توضیح داده شد. مجله آمریکایی پزشکی پیشگیری.

محققان دریافتند که واکسیناسیون با کاهش ۷.۸ درصدی در خطر ادراک شده عفونت، کاهش ۶.۹ درصدی در خطر درک شده بستری شدن در بیمارستان و کاهش ۴.۷ درصدی در خطر درک شده مرگ همراه است.

یافته‌ها نشان داد که این تأثیرات حداقل تا هشت هفته پس از واکسیناسیون دوام می‌آورد و قوی‌تر می‌شود.

مزایای واکسیناسیون بر سلامت روان متفاوت بر اساس نژاد/قومیت، با بیشترین کاهش در ناراحتی روانی که در میان سرخپوستان آمریکایی و بومیان آلاسکا مشاهده شده است، که به طور نامتناسبی از COVID-19 رنج برده اند.

کولتای خاطرنشان کرد: تلاش برای افزایش نرخ واکسیناسیون برای مبارزه با نوع بسیار عفونی Omicron باید با ارتباطات موثر در مورد فواید فیزیکی و روانی واکسیناسیون همراه شود.

کولتای در یک نشریه خبری تاکید کرد: برای اطمینان از اشتراک گسترده این مزایا، تلاش‌ها برای افزایش واکسیناسیون و افزایش نرخ در اوایل سال ۲۰۲۲ باید توزیع عادلانه و دسترسی به واکسن‌ها را در اولویت قرار دهد.

اطلاعات بیشتر

در سازمان بهداشت جهانی اطلاعات بیشتری در مورد COVID-19 و سلامت روان وجود دارد.

منبع: مجله آمریکایی پزشکی پیشگیری، انتشار خبر، فوریه ۱۵، ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/