واکسن های فصلی آنفولانزا محافظت گسترده تری از کودکان در برابر سویه های جدید می دهد


تصویر خبر: واکسن های فصلی آنفولانزا از کودکان محافظت بیشتری در برابر انواع جدید می دهد

دوشنبه، فوریه ۷، ۲۰۲۲ (HealthDay News)

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد کودکانی که سال‌ها واکسن آنفولانزای فصلی دریافت کرده‌اند، آنتی‌بادی‌هایی دارند که محافظت گسترده‌تری در برابر سویه‌های جدید آنفولانزا ایجاد می‌کنند، چیزی که محققان می‌گویند در بزرگسالان چنین نیست.

این یافته ها می تواند به تلاش ها برای ساخت واکسن جهانی آنفولانزا برای کودکان کمک کند. به گفته نویسندگان این مطالعه، این امر بسیار مهم است، زیرا کودکان در معرض خطر عوارض جدی آنفولانزا مانند ذات الریه، کم آبی بدن و حتی مرگ هستند.

متیو میلر، سرپرست تیم تحقیق، استادیار مؤسسه مایکل جی دی گروت، می گوید: «در مورد اینکه چگونه واکسیناسیون آنفولانزای فصلی بر پاسخ های ایمنی کودکان که منبع اصلی انتقال آنفولانزا و گروهی بسیار پرخطر هستند، تأثیر می گذارد اطلاعات کمی وجود دارد. تحقیقات بیماری های عفونی در دانشگاه مک مستر در همیلتون، کانادا.

میلر در بیانیه خبری دانشگاه گفت: درک اینکه چگونه واکسیناسیون فصلی و فرمولاسیون های مختلف واکسن، ایمنی دوران کودکی را شکل می دهد برای پیشگیری موثر بسیار مهم است.

تیم تحقیقاتی سه سال را صرف مطالعه پاسخ‌های ایمنی در کودکان ۶ ماهه تا ۱۷ ساله کردند که واکسن آنفولانزا یا واکسن اسپری بینی دریافت کردند.

این مطالعه نشان داد که هر دو نوع واکسن به یک اندازه در تولید آنتی‌بادی‌های محافظتی گسترده کار می‌کنند. اما طبق یافته‌ها، با بزرگ‌تر شدن بچه‌ها، کمتر قادر به تولید آنتی‌بادی‌های محافظ گسترده بودند.

میلر گفت: کودکان و بزرگسالان پاسخ های ایمنی متفاوتی به ویروس ها و واکسن های آنفولانزا دارند.

“[When] ما واکسن‌هایی را به بزرگسالان می‌دهیم، آنها یک واکنش ایمنی بسیار خاص در برابر سویه‌های فصلی ایجاد می‌کنند.» او گفت: «بزرگسالان به سادگی به واکسن‌های آنفولانزای فصلی که قادر به محافظت از آن‌ها در برابر ویروس‌های همه‌گیر مانند کودکان هستند، پاسخ ایمنی ایجاد نمی‌کنند.

میلر خاطرنشان کرد: اقدامات پیشگیری از COVID-19 مانند فاصله گذاری و پوشاندن باعث کاهش نرخ آنفولانزای فصلی شده است، اما آنفولانزا احتمالاً به اشکال خطرناک باز خواهد گشت.

اینکه هم واکسن بینی و هم واکسن تزریقی موثر بودند، باید خبر خوشایندی برای والدینی باشد که به دنبال واکسن های بدون درد برای فرزندان خود هستند.

میلر گفت: «این بدان معناست که ما از نظر نوع واکسن هایی که می توانیم برای ساختن یک واکسن جهانی برای کودکان استفاده کنیم، انعطاف پذیری داریم. ما اکنون می دانیم که سیستم ایمنی کودکان بسیار انعطاف پذیرتر از بزرگسالان است تا بتوان به آنها یاد داد که چگونه این پاسخ های محافظتی گسترده را ایجاد کنند.

این مطالعه در فوریه منتشر شد. ۳ در مجله سلول گزارش پزشکی.

اطلاعات بیشتر

در آکادمی اطفال آمریکا اطلاعات بیشتری در مورد کودکان و واکسن آنفولانزا وجود دارد.

منبع: دانشگاه مک مستر، انتشار خبری، فوریه. ۳، ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
پرسش


کدام بیماری به عنوان عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی شناخته می شود؟
پاسخ را ببینید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/