واکسن های “تقویت کننده” موثر هستند. ایجاد اعتماد


همشهری آنلاین – یکتافراهانی: در اردیبهشت ماه سال جاری، مرکز ملی پیشگیری از کرونا از تصویب معرفی نوبت چهارم واکسن کرونا (یا دومین دوز تقویت کننده) خبر داد و اعلام کرد که بهتر است میزان ایمنی برای همه افراد بالای سر تقویت شود. ۷۰ سال سن. سن، گروه های خطر و افراد با سابقه بیماری یا ناتوانی.

download.jpg

سید محمدرضا هاشمیان، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و متخصص مراقبت های فردی

نادیده گرفتن واکسیناسیون و پیشگیری از بیماری

با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، به نظر می رسد موج جدیدی از ویروس کرونا در راه است و با توجه به اینکه همچنان رعایت پروتکل به ویژه استفاده از ماسک در معابر و اماکن عمومی ضروری است. ما به ندرت به آنها نگاه می کنیم.

در حال حاضر اجرای مراسم مذهبی و سفرهای تابستانی لزوم توجه بیشتر مردم به قوانین بهداشتی در مواجهه با ویروس کرونا را افزایش داده است.

علاوه بر این، شدت بیماری در این افراد چهار برابر کمتر از افرادی است که این دوز واکسن را دریافت نکرده اند.

محققان اعلام کرده اند که دوز چهارم واکسن کرونا به اندازه دوز قبلی مفید است. همانطور که سومین دوز واکسن کرونا باعث کاهش تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ شد. او هنوز ایمنی کافی نسبت به سویه جدید آمیکرون ایجاد نکرده بود. بنابراین افراد باید نوبت چهارم واکسن را دریافت کنند.

خطرات واکسینه نشدن

متأسفانه، خطر ابتلا به ویروس کرونا بیش از حد ساده شده است. زیرا گاهی اوقات اطلاعات غلط به افراد داده می شود و باعث می شود که آنها نتایج اشتباه بگیرند. به گونه ای که برخی هنوز آماده واکسینه شدن نیستند.

در حال حاضر همچنان این نگرانی وجود دارد که علاوه بر این که برخی افراد تزریق واکسن کرونا را نمی پذیرند. این بیماری را جدی نگیرید؛ اگر با یک ویروس هوشمند روبرو هستیم که باید دائماً تحت نظر باشد. بنابراین، نتایج را نباید نادیده گرفت.

بیایید به خطرات واکسینه نشدن نگاه کنیم. به خصوص در موج جدید بیشتر احساس می شود زیرا مرکز انتقال بیماری به خود و دیگران هستند.

مردم باید پوشیدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را در مکان‌های شلوغ، شلوغ و شلوغ، وسایل نقلیه عمومی و بیمارستان‌ها با دقت در نظر بگیرند.

اگر مردم این موارد را جدی بگیرند، خواهیم دید که این بیماری با چه سرعتی و با چه سرعتی گسترش می یابد. زیرا کرونا نشان داده است که می تواند اعداد زیادی اضافه کند.

افزایش تعداد شهرهای قرمز

سید محمدرضا هاشمیان وی در خصوص تزریق نوبت چهارم واکسن کرونا گفت: در حال حاضر تعداد شهرهای قرمز کشور به ۱۳۰ شهر، میزان رعایت اقدامات پیشگیرانه در جامعه کاهش یافته و دوزهای تقویتی تقویت کننده ها) با سرعت بسیار پایینی تجویز می شوند.مطالعات نشان می دهد که دوزهای تقویت کننده هنوز نقش مهمی در کاهش مرگ و میر و کاهش بستری شدن در بیمارستان دارند.

خطر بستری شدن در بیمارستان با واکسیناسیون ۷ برابر کاهش می یابد

به گفته هاشمیان، مطالعات اخیر حاکی از آن است که تزریق نوبت چهارم واکسن می تواند ۷ برابر در کاهش خطر بستری شدن در بیمارستان و ۱۴ برابر در کاهش احتمال مرگ تاثیر داشته باشد.

نیاز به قرنطینه با علائم سرماخوردگی یا سوء هاضمه

گفت دکتر هاشمیان گفت: با توجه به اینکه تعداد آزمایشات در کشور کم است و افراد با علائم خفیف اغلب تمایلی به استراحت و خانه نشینی ندارند، بنابراین باید همه کسانی را که علائم بیماری مشابه سرماخوردگی یا دستگاه گوارش دارند بررسی کنیم. اگر چنین علائمی دارید، حتما خود را قرنطینه کنید.

کیفیت بسیار بالا

به گفته کارشناسان مراقبت شخصی، مطالعه انجام شده در رابطه با قدرت انتقال زیرسویه BA.5 (Omicron Corona) نشان می دهد که قدرت انتقال این زیر رشته بسیار بالا، بالا و در حد ویروس سرخک است. R0 یا R zero (شاخص عفونی بودن) این زیرسویه جدید ۱۸ است که بالاترین میزان عفونی را در بین انواع ویروس کرونا دارد.

دوز تقویت کننده؛ مثل دوز قبلی نیست

همه مردم به هاشمیان گفتند; به خصوص افراد بالای ۵۰ سال باید نوبت سوم یا چهارم خود را دریافت کنند و در صورت امکان واکسن متفاوتی نسبت به دوز قبلی دریافت کنند.

نتایج مطالعات مختلف نشان می دهد که کسانی که قبلا دوزهای سینوفارم را دریافت کرده اند. بهتر است در نوبت چهارم واکسن دیگری از دوز قبلی دریافت کنند. زیرا سیستم ایمنی آنها نسبت به ویروس ها حساس تر است. بنابراین مسئولان بهداشت باید در انتخاب نوع واکسن به مردم کمک کنند.

افراد زیر ۱۸ سال

به گفته استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تزریق دوز برای افراد زیر ۱۸ سال هنوز شروع نشده است. البته پیش از این نیز بخشنامه ای درباره این موضوع منتشر شده بود. اما در حال حاضر مراکز واکسیناسیون دوز اضافی برای این گروه سنی ارائه نمی کنند.

اما از آنجایی که تزریق دوز دوم در این گروه سنی بیش از ۶ ماه است، تزریق دوز سوم اجباری است، به خصوص در موردی که با یک زیرشاخه جدید سروکار داریم.

اهمیت اطلاع رسانی به مردم و لزوم تاکید بر اهمیت پیشگیری از بیماری ها

هاشمیان گفت: صدا و سیما، مراجع بهداشتی و روزنامه‌ها باید در جهت اعتمادسازی و اطلاع‌رسانی مردم نسبت به اثربخشی واکسن و تاریخ مصرف آن اقدام کنند و به این کار اهمیت ویژه‌ای بدهند.

این یعنی افزایش سطح اطلاعات جامعه با اطلاعات علمی و به موقع. زیرا از این طریق می توانند به مردم اطلاع دهند که باید اقدامات ناشی از این بیماری را رعایت کنند و همچنین آنها را تشویق به واکسیناسیون کنند تا شاهد افزایش مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا باشیم.