واشنگتن چاره ای جز رضایت ندارد، ایران نیز برنامه ب دارد!به گزارش همشهری آنلاین، روز چهارشنبه دوم شهریور ماه، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه از دریافت پاسخ دولت آمریکا به اظهارات جمهوری اسلامی ایران برای حل این مشکل خبر داد. مشکلات باقی مانده در تحریم ها از طریق رگولاتور اروپایی مذاکرات را لغو کرد و افزود: بررسی تفصیلی نظرات طرف آمریکایی آغاز شد و ایران پس از تکمیل تحقیقات نظر خود را به رگولاتور اعلام خواهد کرد. ۹ روز بعد، پنجشنبه دهم شهریور، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه که پیش از این در بیانیه های متعددی اعلام کرده بود که بررسی دقیق پاسخ دولت آمریکا در گفتگو با وزیر امور خارجه امارات نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق قوی و پایدار، اراده و پختگی خود را نشان داده اند و همکارانم مقاله را خوب و سریع می دانند و پاسخ را آماده می کنند.

سرانجام صبح روز یازدهم شهریور، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از ارسال نظر به پاسخ آمریکایی ها به متن پیش نویس تحریم های احتمالی ایران خبر داد. درباره تحریم ها و توضیح داد: پس از دریافت پاسخ آمریکایی ها، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و پاسخ ایران پس از ارزیابی در سطوح مختلف، پنج شنبه شب تدوین و به مجری ارائه شد. وی گفت: متن پیشنهادی رویکردی سازنده با هدف به نتیجه رسیدن مذاکرات دارد.

تمایل ایران به برگزاری نشست وزیران در صورت داشتن ایده

در آخرین ساعت ۱۹ شهریور و بلافاصله پس از پایان فرآیند بررسی دقیق پاسخ هفته گذشته طرف آمریکایی، کشورمان نظر خود را به صورت کتبی به هماهنگ کننده بحث ارائه کرد و در تهیه پاسخ جمهوری اسلامی ایران، تسریع و تسهیل در به نتیجه رسیدن مذاکرات مورد توجه قرار گرفت. در این پاسخ به صراحت اعلام شد که ایران آمادگی دارد هفته آینده نشست وزیران را برای اعلام توافق نهایی برگزار کند، با این تفاهم که اندک ایده های پیشنهادی ایران ارائه خواهد شد.

یک منبع آگاه نیز در این زمینه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در پاسخ قبلی خود راه حلی کارآمد برای مشکلات باقی مانده ارائه کرده است که سایر طرف ها نیز آن را منطقی و سازنده دانسته اند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای برگزاری نشست وزیران امور خارجه در هفته آینده در وین اعلام کرد و به گفته تهران برخی از ایده های پیشنهادی ایران باید اجرایی شود. مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده اند که به دنبال یک توافق خوب، قوی و با ثبات هستند و در این راستا اراده خود را نشان داده اند و تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی نیز ضمن حضور در مذاکرات، همواره نشان داده است. اراده یک رویداد راه اندازی کنید توافقی که جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن است، نباید منجر به حذف موثر تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی اعمال شده توسط آمریکا پس از خروج از برجام شود. پیش از توافق در وین، حل کامل مشکل امنیتی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و بدون قید و شرط است.

شرکای ایران در برجام و آمریکا باید در نظر داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه از خط قرمز خارج نخواهد شد و در این زمینه حسین امیرعبداللهیان بارها عزم جدی و واقع بینانه ایران را اعلام کرده است. و پایدار، یادمان رفت که بدون توجه به شرایط، حقوق مردم را نادیده نخواهیم گرفت. وی همچنین در بیانیه دیگری گفت که آنها (ایالات متحده) در مورد طرح B (طرح دیگر) صحبت می کنند، ما برنامه B خودمان را داریم.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ساعاتی پس از ارسال پاسخ ایران گفت: اگرچه آمریکایی ها و “ودانت پاتل” همچنان در تلاش برای پرتاب توپ به زمین ایران هستند، “انریکه مورا” معاون سیاست خارجی اروپا. اتحادیه اما سعی کردند توپ را به زمین ایران بیندازند. البته در این بین چند تن از اعضای کنگره آمریکا در نامه ای به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از وی خواستند که پرونده ادعای پادمان ایران را نبندد. درخواست آمریکا برای پاسخ ایران در حالی مطرح شد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اخیرا اظهارات قبلی ایران را منطقی دانسته است و باید تاکید کرد که واکنش فعلی ایران نیز از همین منطق پیروی می کند.