واردات خودرو به کجا رسید؟ | این علائم به احتمال زیاد خارجی هستندهمشهری آنلاین – خدیجه نوروزی: وزیر صمت در پایان فروردین ماه از پایان مصوبه واردات خودرو در پایان همین ماه خبر داد و تاکید کرد که محدودیتی برای واردات و با واردات و رشد وجود نخواهد داشت. با عرضه خودروسازان داخلی، بخش بزرگی از تقاضای بازار تامین خواهد شد. وزیر صامت از واردات خودرو تا شهریور ماه خبر داد که دولت آیین نامه نهایی واردات را ابلاغ نکرده و قانون مشخص و مشخصی در این خصوص وجود ندارد. هرچند سخنگوی شورای اسلامی با تایید نهایی شدن قانون واردات خودرو در شورای کرامت گفت: ابلاغ این مصوبه به زودی تکمیل می شود.

سیدرضا فاطمی امین، وزیر حراست در پایان خردادماه درباره واردات خودرو گفت: ۱۰ ماده ضوابط واردات وجود دارد که در کمیته دولت مطرح شد. در مورد یک مورد تردید وجود داشت که به کمیسیون اقتصادی برگردانده شد و در حال حاضر در دولت در حال بررسی است.

به گفته وی، پس از تصویب آیین نامه واردات ۲ تا ۳ ماه دیگر انجام می شود. وی همچنین تصریح کرد: وقتی خودروهایی مانند تیبا و سمند را از مرحله تولید خارج می کنیم، باید خودروهای اقتصادی زیر ۱۰ هزار دلار وارد کنیم و لزومی ندارد که چینی باشد. بحث هم شد.

اما انجمن واردکنندگان خودرو و فعالان این حوزه اصرار دارند که تا زمان صدور بخشنامه نهایی چیزی مشخص نیست اما باید منتظر ماند. مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت وگو با همشهری آنلاین به سوالات و ابهامات موجود در این زمینه پاسخ می دهد:

گفته می شود واردات خودرو تا شهریورماه انجام می شود، اما فعالان این حوزه می خواهند بدانند دولت چه زمانی دستورالعمل نهایی واردات خودرو و رعایت آن توسط انجمن را تصویب می کند. واردکننده خودرو در این مورد.

ما نباید به این موضوع پاسخ دهیم زیرا در تدوین آیین نامه اگر باید باشد، جزو رایزنی های دولت نبوده است. ما نمی دانیم جزییات چه برنامه هایی در حال انجام است و آنها می خواهند چه کار کنند.

وقتی می خواهیم سرمایه خارجی را از طریق واردات معرفی کنیم، سرمایه گذاری را با تولید پیوند دهیم و با واردات تلاش کنیم تولید را افزایش دهیم که نتیجه آن رشد کیفی است و امیدواریم مبادله ای صورت نگیرد، اما کالاها نیز وارد می شود. اگر کالای وارداتی ارزان قیمتی وجود داشته باشد که بازار خودرو را از نظر کمی تعدیل کند، نتیجه آن چیزی است که می بینید، قطعا رسیدن به چنین سناریویی غیرممکن است. به همین دلیل این طرح تصویب نشد. با چنین طرحی چگونه می توان بازار را کنترل، سازماندهی و سازماندهی کرد و تولید را افزایش داد. نظر بانک مرکزی و مجلس شورای ملی این است که این امر ممکن است منجر به تسعیر ارز شود.

اگر قوانین واردات نهایی و ابلاغ شود، آیا خودروهای خارجی وارد می کنیم؟

واقعا اینطور نیست. دو دلیل عمده وجود دارد: دیدگاه اول این است که دولت قدرت قضاوت در مورد بازار را ندارد بنابراین دولت باید برای بازار تصمیم بگیرد. ایده دوم ورود خودروهای خارجی به دلیل کیفیت آنهاست که باعث رقابت شدید با تولیدات داخلی می شود که واقعا تولید داخلی را مختل خواهد کرد. بنابراین مجوز واردات خودروی فرسوده معتبر نیست.

چرا واردات خودروهای صفر کیلومتر تا کنون ممنوع است؟

در رابطه با واردات این خودروها هم همینطور بوده و هست. اما معتقدم قیمت فعلی خودروهای صفر کیلومتر در خارج از کشور قیمت خودروهای داخلی را پایین نگه می‌دارد و آسیبی به تولید داخلی وارد نخواهد کرد.

گفته می شود مشوق هایی برای واردات خودروهای اقتصادی در نظر گرفته می شود. ابتدا به اهالی بگویید که تعریف ویژه از خودروی اقتصادی چیست؟

خودروهای اقتصادی در همه جای دنیا تعاریف خاص خود را دارند. خودروهایی هستند که مردم می توانند با حداقل ۶ ماه حقوق خود خریداری کنند. تولید و واردات این نوع خودروها در کشورهای دنیا بسیار زیاد است و به طور کلی خودروهای اقتصادی در دسترس عموم قرار دارند. در واقع استفاده از این اصطلاح در خودروسازی کشور جایی ندارد چرا که برای خرید ارزان ترین خودرو باید ۳ سال کار کرد. در گفتگو گفته شد که ما فقط یک خودروی اقتصادی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برای شما می آوریم، اما این چیزی جز یک مطالبه نیست زیرا قوانین و مقررات اینجا به واردکنندگان اجازه چنین کاری را نمی دهد. اگر بخواهیم با این سرمایه ها خودروی ارزان وارد کنیم، تنها می توانیم خودروی ۶ یا ۷ هزار دلاری بخریم که استانداردهای ۸۵ گانه سازمان استاندارد را نداشته باشد و اجازه ورود به کشور را نداشته باشد. هزینه ابطال وسیله نقلیه و عوارض جاده و گمرک

کدام خودروها مجاز به ورود به استاندارد ۸۵ هستند؟

این استانداردها خودرو را به یک محصول خاص تبدیل می کند یعنی با استانداردهای ۸۵ نمی توان خودروی زیر ۱۳ هزار دلار سفارش داد. کاهش استاندارد ۸۵ باعث می شود خودروهای ارزان تری وارد کشور شوند. بیش از ۱۸۰ خودرو در کشورهای دنیا داریم که کمتر از ۱۰ هزار دلار است اما کشور ما نمی تواند وارد شود. بنابراین باید استانداردها را متناسب با اقلیم و بازار کشورمان تغییر دهیم. یعنی واردکنندگان این امکان را دارند که بیش از ۳۰ خودرو و در ازای خرید بیش از ۸۵ دستگاه خودرو بخرند و البته خودروهایی با استاندارد کمتر ارزان تر خواهند بود.

چه مشوق هایی در بخش واردات خودرو موثر است؟

در گام اول باید برخی از استانداردها کاهش یابد و در گام دوم دولت تعرفه ها و عوارض گمرکی را به صفر برساند. زیرا اگر خودروی ۱۰ هزار دلاری با ۵۵ درصد مالیات و کارمزد مصرف شود، قیمت آن ۱۵ هزار دلار است که هنوز با قیمت وعده داده شده ۳۰۰ میلیون تومان فاصله زیادی دارد.

گاهی گفته می شود که خبر آزادسازی واردات خودرو باعث افزایش قیمت ارز در زمان انتشار این خبر شد. شما چطور، معتقدید آزادسازی واردات باعث افزایش نرخ ارز می شود؟

بازار همیشه متاثر از اخبار است، اما این خبر تنها سیگنالی نیست که در آن زمان باعث افزایش نرخ ارز در بازار شد. با فرض صحت این ماجرا، این سوال پیش می آید که اگر خبر آزادی اینقدر برای مردم مهم است، چرا برای اجرای آن سریع تصمیم گیری نمی شود؟ اما معتقدم افزایش قیمت ها ربطی به اعلام آزادسازی واردات ندارد و ربطی به این ندارد که اگر آزادسازی انجام شود تاثیری بر افزایش نرخ ارز نخواهد داشت. نسبت حتی توجه به واردات نیز می تواند در کاهش نرخ ارز تاثیر داشته باشد.

در صورت آزادسازی، سهم واردات خودرو از کل خودروهای مصرفی ایران چقدر خواهد بود؟

اگر تغییری در ضوابط ایجاد نشود، مانند ۴ سال قبل سالانه حدود ۲ میلیارد قیمت و ۷۰ تا ۸۰ هزار خودرو وارد می کنیم.

قیمت آن چند است؟

قیمت خودروهای وارداتی بین ۱۵ تا ۳۰ هزار دلار است.

به نظر شما کدام خودرو و از کدام کشور وارد شده است؟

بر اساس آمار و اطلاعات موجود تا کنون بیشترین سهم خودروهای وارداتی مربوط به خودروهای کره ای است و پس از آن خودروهای ژاپنی و خودروهای اروپایی کشورهایی مانند آلمان و فرانسه در رتبه سوم قرار دارند که احتمال دارد. دوباره از این کشورها وارد شد. در کل باید با کشورهایی برخورد کنیم که بتوانیم بیشترین امتیاز را کسب کنیم. هیوندای و کیا بیشترین خودروهای وارداتی را در کشور دارند و پس از آن تویوتا، بنز و فولکس واگن قرار دارند. بنابراین این خودروها سهم قابل توجهی در واردات خواهند داشت.