هند و چین واکسن های غیر تزریقی کرونا را تایید کرده اندبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از آسوشیتدپرس، سازمان تنظیم مقررات داروی هند روز سه شنبه فرم بینی واکسن کرونا شرکت هندی Bharat Biotech را تایید کرد و گزینه جدیدی را برای افراد واکسینه نشده ارائه کرد.

منسوخ مانداویا، وزیر بهداشت هند در توئیتی نوشت: «این اقدام مبارزه مشترک ما را با همه‌گیری تقویت می‌کند».

اثربخشی این نوع استنشاق بینی هنوز مشخص نیست. شرکت بهارات در مورد نتایج تحقیقات خود یا زمان توزیع این واکسن جدید اظهار نظری نکرد.

روز یکشنبه، شرکت چینی Kansino Biologics اعلام کرد که سازمان نظارت بر داروسازی این کشور تزریق واکسن استنشاقی کرونا را برای استفاده به عنوان واکسن تقویت کننده تایید کرده است. این شرکت به نتایج یک مطالعه اولیه اشاره کرد که نشان داد شکل واکسن پس از یک بار پف کردن، ایمنی را افزایش می دهد. اما هنوز مشخص نیست که این افزایش پاسخ ایمنی چقدر اثربخشی واکسن را افزایش می دهد و هنوز مشخص نیست که واکسن تقویت کننده استنشاقی چه زمانی در دسترس خواهد بود.

واکسن کرونا در حال حاضر به شکل تزریقی است و توانسته است با محافظت از جان میلیون‌ها نفر در برابر بیماری‌های شدید و مرگ، حتی با شیوع همه‌گیری ویروس کرونا، جان آنها را نجات دهد.

اما واکسن های غیر تزریقی به عنوان استراتژی هایی برای بهبود محافظت در برابر ویروس مورد بررسی قرار گرفته اند و واکسن های بینی که برای حمله به ویروس در وهله اول طراحی شده اند مورد توجه ویژه قرار گرفته اند. چندین واکسن در سراسر جهان در مراحل مختلف آزمایش هستند.

ایجاد شده توسط دانشمندان دانشگاه واشنگتن در سنت. لوئیس، میسوری، واکسن استنشاقی ایالات متحده هند، و سپس حق چاپ به Bharat Biotech. شرکت دو آزمایش با این واکسن انجام داد، در یکی دو دوز واکسن را به ۳۱۰۰ داوطلبی که قبلاً واکسینه نشده بودند و در دیگری دو دوز واکسن را دادند. یادآوری به ۸۷۵ داوطلبی که واکسن زده بودند. قبلاً این واکسن را دریافت کرده بود. دو تزریق واکسن دیگر کرونا .

بهارات همچنین به دنبال تاییدیه برای اسپری بینی است که به عنوان واکسن تقویت کننده برای دو سوم افرادی در هند که قبلا واکسینه شده اند استفاده شود.

واکسن استنشاقی بهارات از یک ویروس سرماخوردگی معمولی شامپانزه (آدنوویروس) برای تزریق یک کپی از پروتئین اسپایک کرونا به مخاط بینی استفاده می‌کند و سیستم ایمنی را وادار می‌کند تا به ویروس واقعی واکنش نشان دهد.

واکسن استنشاقی Cansino از همان ویروس سرماخوردگی انسانی استفاده می‌کند – این واکسن در واقع یک شکل آئروسل شده (آئروسل) از واکسن تزریقی تک دوز این شرکت است. این واکسن استنشاقی عمدتاً به عنوان دوز تقویت کننده در افرادی که واکسن تزریقی کرونا را از یک شرکت چینی دیگر دریافت کرده بودند آزمایش شد.

کارشناسان می گویند که مزیت واکسن بینی این است که به آنها اجازه می دهد تا قبل از ورود عفونت به ریه ها و ایجاد آن، از شر عفونت خلاص شوند. از طرف دیگر، اثربخشی واکسن خوراکی اسپری شده به اندازه قطرات این شات بستگی دارد. قطرات بزرگ باعث پاسخ التهابی در دهان و قسمت‌هایی از گلو می‌شوند، در حالی که قطرات کوچک‌تر به قسمت‌های عمیق‌تری از ریه‌ها می‌رسند.

یکی دیگر از مزایای این واکسن ها، سهولت استفاده آنها در مقایسه با واکسن های تزریقی به خصوص در کشورهای فقیر است.

در اکتبر ۲۰۲۱، وزارت بهداشت روسیه آزمایش های اولیه واکسن بینی اسپوتنیک را روی ۵۰۰ داوطلب مجاز دانست، اما در حال حاضر وضعیت این آزمایش ها و در دسترس بودن این واکسن نامشخص است.

نرخ واکسیناسیون در هند در ماه های اخیر با کاهش موج ویروس کرونا کاهش یافته است. حدود ۹۴۰ میلیون نفر یا ۶۷ درصد از جمعیت دو دوز اول واکسن را دریافت کردند، اما تنها ۱۵ درصد از جمعیت سومین دوز تقویت کننده را دریافت کردند.