همه آنچه باید در مورد دیابت بدانید

دیابت ملیتوس یا به طور ساده دیابت گروهی از بیماری ها هستند که با قند خون بالا مشخص می شوند. قند خون بالا می تواند منجر به تکرر ادرار، افزایش تشنگی و افزایش گرسنگی شود. همچنین باعث ایجاد تغییراتی در شکل عدسی چشم می شود که ممکن است به بینایی آسیب برساند. اگر کنترل معقول گلوکز خود را به دست آورید، لنز و بینایی شما به حالت عادی باز می گردد. بسیاری از بیمارانی که به مطب پزشک مراجعه می کنند و از تاری دید شکایت دارند، در نهایت به دیابت مبتلا می شوند. بیش از ۱۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان از دیابت رنج می برند که تقریباً ۳ درصد از جمعیت را تشکیل می دهند.

سه نوع دیابت وجود دارد. دیابت نوع ۱ این نتیجه ناتوانی بدن در تولید انسولین است. این نوع دیابت (که ۱۰ درصد از کل دیابتی ها را تشکیل می دهد) قابل پیشگیری نیست. اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، معمولا افراد عادی و سالم هستند. اکثر موارد دیابت نوع ۱ در کودکان دیده می شود. به همین دلیل به آن “دیابت نوجوانان” نیز می گویند. نوع اول می تواند ژنتیکی باشد و سپس به دلیل بیماری یا عفونت اجرا شود.

دیابت نوع ۲ به دلیل مقاومت به انسولین در این نوع دیابت سلول ها قادر به استفاده صحیح از انسولین نیستند و گاهی اوقات با کمبود انسولین همراه است. نوع ۲ شایع ترین نوع دیابت است که ۹۰ تا ۹۵ درصد از همه دیابتی ها در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوید، ممکن است قابل درمان نباشد زیرا یک بیماری دائمی است. هایپرگلیسمی در مراحل اولیه را می توان با داروهای متعددی که تولید گلوکز در بدن را کاهش می دهند، معکوس کرد. قبل از ابتلا به دیابت نوع ۲، فرد می توانست سال ها در مرحله پیش دیابت باشد. علل دیابت نوع ۲ معمولاً به ژنتیک و سبک زندگی مربوط می شود.

دیابت بارداری زمانی رخ می دهد که زنان باردار که دیابت نداشتند در طول بارداری سطح قند خون بالایی داشته باشند. می تواند بعداً به نوع ۲ تبدیل شود زیرا از بسیاری جهات مشابه است. تقریباً ۲ تا ۵ درصد از کل زنان باردار دیابت بارداری دارند و حدود ۳۰ درصد پس از زایمان به نوع ۲ مبتلا می شوند. در صورت عدم درمان، می تواند جنین متولد نشده را تحت تاثیر قرار دهد. نوزاد ممکن است با وزن بالا به دنیا بیاید یا مشکلاتی در سیستم عصبی مرکزی ایجاد شود. تعداد زنان مبتلا به دیابت بارداری در دهه گذشته دو برابر شده است. بسیاری از فرزندان آنها نیز به دیابت مبتلا می شوند.

درمان دیابت آسان نیست. شما باید با رعایت یک رژیم غذایی سخت، ورزش منظم و استفاده از داروهای مناسب سطح قند خون خود را در حد نرمال نگه دارید. دیابت نوع ۱ باید خود انسولین تزریق کند، در حالی که دیابت نوع ۲ می تواند داروهای خوراکی مصرف کند. نوع ۲ را می توان با ورزش، پرهیز از سیگار و حفظ فشار خون مناسب درمان کرد. اگر سبک زندگی خود را تغییر دهید و زندگی سالم تری داشته باشید، می توانید وضعیت خود را به خوبی مدیریت کنید و ممکن است دیگران حتی متوجه ابتلای شما به دیابت نشوند. مهم است که با لوازم تست دیابت آشنا باشید و اغلب آنها را آزمایش کنید تا سطح قند خون خود را پیگیری کنید.

بیمارستان ها، موسسات پزشکی و بسیاری از پزشکان خوب وجود دارند که برای کمک به بیماران دیابتی تلاش می کنند. می توانید به یک گروه پشتیبانی بپیوندید که افراد را به هم متصل می کند و به آنها اجازه می دهد تجربیات و دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر