رفتن به نوشته‌ها

همه آنچه باید در مورد جداسازی شکم بدانید


جدا شدن شکم Diastolic rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیر طبیعی بین دو ماهیچه در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل جداسازی شکم

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند.جای دائمی 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین ماهیچه های “شش” به طور کلی غیر طبیعی و نیاز به درمان در نظر گرفته می شود. این وضعیت معمولاً با ادامه درمان برطرف می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث تورم محتویات شکم شود.

این وضعیت اگرچه آزاردهنده و آزاردهنده است ، اما اغلب در چند ماه پس از تولد فروکش می کند. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت

علائم

بیشتر علائم جدایی شکمی در نیمه اول بارداری ظاهر نمی شود. برخی از زنان ممکن است علائم را در اواخر دوم یا اوایل سه ماهه سوم بارداری تجربه کنند. گروهی دیگر تا بعد از زایمان متوجه تغییر در شکم نشدند.

در دوره پس از زایمان ، مادران تازه متولد شده باید بتوانند برآمدگی یا برآمدگی قابل مشاهده ای را در محل جداسازی ماهیچه های شکم مشاهده کنند.

برعکس ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده جدایی شکمی باشد عبارتند از:

برآمدگی ای که از وسط شکم عبور می کند بیشتر هنگام آسیب دیدگی یا انقباض شکم قابل توجه است.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکل در انجام کارهای معمول

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری

ضعف عضلات شکم

علائم جداسازی شکم

علل جداسازی شکم:

افزایش فشار داخل شکمی یکی از دلایل اصلی جداسازی شکم است. وقتی باردار هستید ، ماهیچه های شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهند و بافت همبند را نازک می کند.

هورمون های آرام بخش بارداری پروژسترون و استروژن نیز در آرامش بافت ها نقش دارند. با ادامه این روند ، ممکن است جدا شدن جزئی یا کامل راست روده رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند عبارتند از:

مادر بزرگتر (35 سال یا بیشتر)

جنین بزرگ

بارداری دوم یا بیشتر

بار دو یا چند بار

اگرچه جدایی شکمی بیشتر در زنان باردار و یائسه رخ می دهد ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یائسه و مردان نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، دلایل اصلی استرس ، تغییرات سریع در وزن بدن ، وزنه برداری و تمریناتی مانند کرانچ است.

گاهی اوقات کودکان از شکم جدا می شوند ، اما این مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص جداسازی شکم

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم مشاهده کنند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مهم است که برای تشخیص رسمی با پزشک خود مشورت کنید.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک تشخیص می دهد که آیا شما دارای جدایی شکمی هستید و در صورت وجود ، چقدر شدید است. برخی از پزشکان از سونوگرافی یا سی تی اسکن برای کمک به تشخیص استفاده می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و حرکت کوچکی در شکم انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیشتر از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. برای درمان ، یک سری تمرینات توانبخشی طراحی شده برای درمان و ترمیم جدایی تجویز می شود.

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم بر تمرینات توانبخشی برای ترمیم جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمرین در تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و ممکن است جدایی را تا بهبود کامل تشدید کند.

برای بیمار مهم است که متوجه شود که حتی با فیزیوتراپی شکم ، ممکن است نتواند به حالت قبل از بارداری خود بازگردد ، زیرا استرس هایی که در دوران بارداری تجربه کرده است به طور کامل برطرف نمی شود.

اگر جداسازی شکمی بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است جراحی لازم باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی برای انجام اقدامات دقیق بهبود بخشد.

روشهای جراحی

اگر کالبد شکافی به فتق واقعی منجر نشود (در فتق ، محتویات شکم از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در عوض ، تمرینات ایمن و مناسب اولین خط درمان هستند که اغلب در رفع جدایی شکمی مثر هستند. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای تسکین جدایی شکمی کافی نیست.

در این حالت ، جراحی شکم یک گزینه م effectiveثر است. یک مطالعه در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را در بهبود ثبات تنه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به جدایی شکمی نشان داد.

تحریک الکترومغناطیسی عضلات عصبی

این یک درمان بالقوه غیر تهاجمی است که ممکن است از نظر زیبایی برای شکم خوشایند باشد. “این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباضات ماهیچه ای استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضله عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه های شکم می شود که این امر باعث تقویت و بهبود آنها می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان ، به ویژه در ترکیب با تمرینات تجویز شده برای تقویت ناحیه جداسازی شکم ، مفید است.

جدایی شکمی از مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کنید ، به این معنی است که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی خودداری کنند. علاوه بر این ، تمرینات دیگری که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

پیچ خوردگی شکم

هرگونه تمرینی که مستلزم آن است که بدون حمایت یا قدرت شکم روی دست و زانو بایستید.

هرگونه فعالیت وزنه برداری که باعث تورم معده می شود (مانند مانور والسالوا)

به عقب خم شوید تا شکم صاف شود

فشار یوگا به شکم (اصلاح نشده)

تمرینات مجاز در جداسازی شکم

تمرینات موثری وجود دارد که می توانید با خیال راحت با جداسازی شکم انجام دهید. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را برای شما به همراه خواهد داشت.

تمرینات عمقی شکم با استفاده از ستون فقرات خنثی (معمولاً روی زانو دراز کشیده است) برای کنترل و تحریک استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

در اصل ، شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و به سمت ستون فقرات فشرده شده و برای مدت طولانی تری بی حرکت می شود. در حالت ایده آل ، این مراقبت به مدت 10 دقیقه در روز انجام می شود. تمرینات کف لگن ، مانند کگل و کج شدن لگن نیز مفید است.

انجام این حرکات به درستی بسیار مهم است. به همین دلیل بهتر است با یک متخصص طب فیزیکی مشورت کنید که می تواند تمرینات شما را تحت نظر داشته باشد.

جلوگیری از جداسازی شکم:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایی شکمی کمک کند.

کمربند بارداری:

برخی از متخصصان توصیه می کنند که دستگاه ها را ببندید (اساساً یک کمربند باریک و انعطاف پذیر در اطراف شکم) ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری بالا نگه داشتن عضلات شکم و حمایت از کمر است. بستن کمربند نه می تواند جدایی شکمی شما را درمان کند و نه شکم شما را تقویت می کند.

کمربند جداسازی شکم و بارداری

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی خود کوشا باشید. جدایی شکمی می تواند بعد از زایمان ظاهر شود ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، در صورت جدایی شکمی ، با پزشک خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید تا او برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان احساس قویتر و مطمئن تری در بدن خود داشته باشید.

اولین مرکز پرستاری سلامت دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری بوده و با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمات رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران سالمندان ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات پرستاری و مراقبتی و راحتی و ایمنی شما عزیزان را در اولویت اصلی خود قرار می دهند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید از پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

 

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *