همزمانی سلطنت چارلز سوم در بدترین بحران اقتصادی بریتانیا در ۴۰ سال اخیر – کمپ خبر خوب


به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از گروه دیگر رسانه های خبرگزاری آنا، چارلز سوم شاهزاده سابق ولز پس از مرگ مادر ۹۶ ساله خود در روز پنجشنبه به پادشاهی رسید. شورای دسترسی شامل اعضای خانواده سلطنتی، صدها نماینده پارلمان، مقامات ارشد انگلیس و کشورهای مشترک المنافع، نخست وزیر جدید “لیز تراس”، شهردار شهر لندن “صادق خان” و مقامات عالی رتبه است. مقامات کشور کلیسای انگلستان در اواخر صبح روز شنبه ۱۰ سپتامبر (۱۹ سپتامبر) طی مراسم رسمی اعلام شده توسط پادشاه انگلستان.

اقتصاد بریتانیا به افتخار مرگ ملکه الیزابت دوم رنگ های عزا به تن کرد. سوپرمارکت ها تعطیل، ساعات کاری تغییر کرد. جلسه به تعویق افتاد.

با وجود تمام چالش ها، اقتصاد بریتانیا روز جمعه به خانواده سلطنتی ادای احترام کرد. کارگران راه‌آهن و پست که چند هفته پیش در اعتراض به تورم بیش از ده درصدی کشور، بالاترین نرخ تورم در کشورهای گروه ۲۰، دست به اعتصاب زدند، اعلام کردند که اعتصاب خود را تا زمان اجرای دستور جدید متوقف خواهند کرد. در کشور.

بانک مرکزی انگلیس نیز جلسه سیاستگذاری خود را به مدت یک هفته به تعویق انداخت. در این جلسه مقرر شد برای مبارزه با تورم نرخ سود بانکی افزایش یابد. بورس لندن عمدتاً در روز جمعه به فعالیت خود ادامه داد.

اما مرکز مبادلات ارزی روز جمعه ۱۸ شهریور (۱۸ شهریور) به دلیل عزای عمومی و تشییع ملکه تعطیل شد. رکود اقتصادی ناگهانی به عنوان تهدیدی برای انگلستان تلقی می شود.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات آماری این کشور، نرخ تورم سالانه در ماه ژوئن (خرداد) به ۹.۴ درصد و در ماه جولای (تیر) به ۱۰.۱ درصد رسید. این میزان در چهار دهه گذشته بی سابقه بوده است. در سال ۱۹۸۲ (۱۳۶۱)، «مارگارت تاچر» نخست وزیر وقت، برای مبارزه با نرخ بیکاری بیش از ۱۰ درصد; او مبارزه با تورم را سرلوحه کار خود قرار داد.

بانک انگلستان با پیش بینی نرخ تورم ۱۳ درصدی در ماه اکتبر، قصد دارد نرخ بهره کلیدی را به ۷۵.۱ درصد افزایش دهد، که بالاترین افزایش از سال ۱۹۹۵ (۱۳۷۴) است. بنابراین احتمال رکود تا پایان سال تشدید خواهد شد.

خانواده های انگلیسی به ویژه تحت تأثیر این مشکلات اقتصادی هستند. قیمت مواد غذایی در ماه جولای افزایش یافت. اینها شامل نان، لبنیات، گوشت، سبزیجات و غذاهای آماده است. افزایش قیمت های وحشتناک به زودی بر همه در این کشور تحمیل خواهد شد. در نتیجه قدرت خرید بسیاری از خانواده های انگلیسی به دلیل درآمد محدود به حداقل کاهش یافت.

بر اساس آمار منتشر شده توسط مرکز ملی آمار بریتانیا در ماه اوت؛ قدرت خرید در سه ماهه منتهی به ژوئن ۳ درصد کاهش یافت. آثار رکود اقتصادی به تدریج تا پایان سال خود را نشان می دهد. تولید ناخالص داخلی نیز در سه ماهه دوم ۰.۱ درصد کاهش یافت.

«ندیم زهوی» وزیر اقتصاد و دارایی انگلیس از بسته حمایتی ۳۷ میلیارد پوندی (۴۴ میلیارد یورویی) دولت در این زمینه خبر داد و گفت: به خوبی می دانم که مردم در شرایط سختی قرار دارند. و آنها نگران آن هستند، افزایش هزینه های زندگی، افزایشی که همه را در جهان آزار می دهد.

بر اساس اطلاعات مرکز ملی آمار بریتانیا، نرخ تورم در این کشور بسیار بالاتر از تمامی کشورهای عضو گروه ۷ است. در این راه بسیاری از مصرف کنندگان حتی در بودجه لازم با مشکلات زیادی مواجه می شوند.

«کریس اوشی»، مدیر عامل Centrica، تامین کننده بزرگ انرژی در انگلستان، روز شنبه ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) در گفت و گو با روزنامه «گاردین» اعلام کرد: برای کاهش قبوض مردم به دنبال این است که قبض های مردم را کاهش دهید، سود آنها را کاهش دهید.”

او گفت که شرکت او به عنوان مالک بریتیش گاز، اولین شرکت انرژی خواهد بود که برای تولید برق با دولت قرارداد امضا خواهد کرد.

«لیز تراس» در روز پنجشنبه ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور)، دو روز پس از ورود به خانه نخست وزیری؛ وی تعهد خود را به یک برنامه حمایتی بزرگ از مردم و شرکت های اقتصادی برای مقابله با افزایش هزینه انرژی اعلام کرد. هدف آن انجام یک اصلاح اساسی کامل در برنامه تولید انرژی بر اساس روش های جدید برای رسیدن به نقطه صفر کربن است.

سقف قبض انرژی سالانه خانوارهای بریتانیایی ۲۵۰۰ پوند تعیین شده است. این مبلغ ۱۰۰۰ پوند از نرخ قبلی برای کمک به خانوارها کاهش یافته است.

نخست وزیر جدید بریتانیا به نمایندگان مجلس گفت: «کسب و کارها و موسساتی مانند مدارس ظرف شش ماه از همین حمایت بهره مند خواهند شد. زمان شجاعت در میدان است. ما مشکلات انرژی داریم و باید هزینه آن را بپردازیم.»

شرکت سانتریکا در سه ماه اول سال توانست با فروش دارایی های خود و با توجه به افزایش قیمت انرژی سود زیادی به دست آورد. درآمد این شرکت در شش ماهه اول سال ۲۰۲۲ (سه ماهه آخر ۱۴۰۰ و سه ماهه اول ۱۴۰۱) ۱.۳۴ میلیارد پوند (۱.۵۳ میلیارد یورو) بوده است. در صورتی که این رقم در سال گذشته تنها ۲۶۲ میلیون کیلو بوده است

“کریس اوشی” مدیر عامل Centrica به روزنامه گاردین گفت: “هدف ما ایجاد ارزش برای سهامداران، مشتریان و مردم کشور است. ما به افزایش سود امسال فکر نمی کنیم، بلکه طولانی مدت ماست. – منافع مدت

منبع: عصر اقتصاد

انتهای پیام/۴۱۲۹/