هشدار جدی خطیب جمعه تهران به آمریکا ایران به کریدور سیاسی منطقه ای تبدیل می شودبه گزارش همشهری آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد در خطبه نماز جمعه این هفته تهران ضمن تبریک به تیم والیبال کشور در جام جهانی گفت: مربی فداکار و آگاه ایرانی و کارکنان متعهد و مشتاق و همه نیروهای بین المللی که در سال های اخیر تلاش کرده اند، نباید در همه رشته های ورزشی به اوج برسد، ورزش امروز با سیاست و اقتصاد پیوند خورده است، بنابراین باید به این موضوع بیشتر توجه شود.

وی ادامه داد: هفته گذشته ایران به کریدور سیاسی منطقه تبدیل شد. دیدار دوجانبه روسای جمهور روسیه و ترکیه، نشست سه جانبه آستانه و دیدار بسیار مهم و بیانات الهام بخش رهبر معظم انقلاب اسلامی در تبیین اوضاع و احوال سیاسی منطقه و جهان اسلام برای دولت اسلامی. و کشور منطقه و جهان که پیام قدرت و سازندگی را می رساند نیروهای جدیدی در جهان در حال ظهور هستند. جهان امروز دچار تحول بزرگی است و شکی در آن نیست. هزاره سوم قطعاً هزاره در آسیا است و ایران در جنوب غربی آسیا نقش عمده ای در این تحولات دارد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اردوغان تصریح کرد: اولاً رهبر انقلاب اسلامی در گفتگو با رئیس جمهور محترم ترکیه بر چند اصل تاکید کردند. اول اینکه مرز ایران و ترکیه مرز ماست. ما دفاع ترکیه را دفاع ایران می بینیم. چشم انداز ایران در چهار دهه گذشته بر ایجاد قدرت برای کشورهای اسلامی به ویژه دولت اسلامی در ترکیه متمرکز بوده است. با این نگاه، انتظار ایران این است که مرز سوریه و ترکیه، مرز ما باشد. کشورهای اسلامی نگران آن هستند. ما با آرامش هر یک به قدرت خواهیم رسید، اگر تمامیت منطقه کشور اسلامی به خطر بیفتد، قدرت امت اسلامی در خطر است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از نکات مورد تاکید خط ارتباطی ایران و ارمنستان است. ایران نسبت به تغییرات منطقه ای بسیار حساس است. ما نباید جاده هایی که هزاران سال قدمت دارند و بخشی از ارتقای امنیت، صلح و قدرت کشورهای منطقه است را ویران کنیم. نکته دیگری که مقام معظم رهبری مطرح کردند، حضور آمریکا در سوریه در حاشیه رود فرات است. همانطور که رئیس جمهور ترکیه خاطرنشان کرد، حمایت آمریکا و متحدان اروپایی آن از تروریست ها باعث ایجاد ناامنی در مرزهای ترکیه می شود و برای حفظ امنیت باید این ناامنی برطرف شود و حضور آمریکا در منطقه کامل شده است.

ابوترابی فرد گفت: امروز حضور موثر سیاسی و نظامی آمریکا در منطقه به صفر رسیده است و ارتش آمریکا در منطقه ناکارآمد است. عراق، سوریه و افغانستان را ببینید. کمپین ایالات متحده در حال شکست است، اما حضور ایالات متحده نیز باید حذف شود. آمریکایی ها باید قبل از مواجهه با حادثه افغانستان و مواجهه با شکست تحقیرآمیز منطقه را ترک می کردند.

وی خاطرنشان کرد: در عرصه سیاسی و اقتصادی، روابط گسترده ایران اسلامی و همسایگان همواره در دستور کار قرار دارد و همه همسایگان باید بدانند قدرت ما قدرت هستند و به تمامیت ارضی، سیاسی، اقتصادی فکر می کنیم. و قدرت امنیتی و این استراتژی ایران است و تصمیم ارزنده ای در این دولت برای تقویت روابط با کشورهای همسایه گرفته شد که امیدوارم شاهد افزایش روابط ایران اسلامی با کشورهای منطقه به ویژه همسایگان و همسایگان باشیم. کشورهای دوست

ابوترابی درباره افزایش تولید و مصرف برق در کشور گفت: در سال ۱۳۹۴ جمعیت ایران ۳۷ میلیون نفر و کل ظرفیت صنعتی حدود ۷۰۰۰ مگاوات برق در کشور بوده است. امروزه با وجود محدودیت‌های سیاسی و جنگ، تولید انرژی الکتریکی ۸۸ هزار مگاوات است، این تحول بزرگ در صنعت برق کشور رخ داده است و ایران اولین تولیدکننده برق در منطقه جنوب غرب است. آسیا. از نظر شبکه، خط و پست، امروزه ۱۰۰ درصد شهرهای کشور و ۹۷ درصد روستاهای کشور برق دار هستند. در دهه اخیر تلاش هایی برای کاهش تلفات برق صورت گرفته و تلفات در این زمینه تک رقمی شده است. اما با وجود موفقیت این صنعت، از نظر مصرف انرژی و راندمان پایین و کاهش سرمایه گذاری با مشکلاتی مواجه است. در واقع دولت سیزدهم در حوزه برق گام های بلندی برداشته است. اراده جدی رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور برای تبدیل صنعت نفت به زیرساخت توسعه کشور، همکاری نزدیک با وزارت نفت و صنعت و کشاورزی با وزارت نیرو، مسئولیت وزیر نیرو. . به عنوان یک مدیر مجرب و تصمیم گیری منطقی و عملی آقایان محترم یکی از فعالیت هایی که در سال گذشته شاهد آن بوده ایم، تیمی از مدیران مجرب و متخصص در زمینه برق می باشد.

امام جمعه موقت تهران گفت: زمانی که تابستان گذشته با خاموشی طولانی مدت و طولانی مواجه شدیم و بخش های صنعتی و کشاورزی آسیب زیادی دیدند، اولین تصمیم کوتاه مدت دولت سیزدهم تا نهم ماه ها پیش ساماندهی حوزه مصرف انرژی بود. چراغ ها به گونه ای طراحی شده اند که برای مشتریان خانگی و تجاری بدون محدودیت هستند. باید از این اقدام قدردانی کرد و از زحمات مسئولان تشکر کرد اما این قدردانی باید برای کاهش مصرف برق باشد. تصمیم کاهش ۳۰ درصدی مصرف در ساعات کاری و ۶۰ درصدی در ساعات غیر کاری بسیار موفق بوده است. مذاکره با صنایع بزرگ برای مدیریت مصرف یکی دیگر از اقدامات موثر است.

ابوترابی فرد گفت: افزایش ظرفیت تولید برق به ۳۰ هزار مگاوات در چهار سال دولت سیزدهم کار مهمی است که امیدواریم به بهترین شکل ممکن به سرانجام برسد. در این میان اقدامات مهمی برای اجرای این تصمیم انجام شد. پروژه انرژی تجدیدپذیر ۱۰۰۰۰ مگاواتی از آب و نور نیز یک تصمیم گیری موثر و موثر خواهد بود. ایران ظرفیت تولید انرژی های تجدیدپذیر ۱۰۰۰۰۰ مگاوات دارد.