هشدار امیرعبداللهیان به بورل درباره وعده رسمی آمریکا در سیاست خارجی اتحادیه اروپا


حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جوزپ پورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر دوشنبه (۷ تیرماه) تلفنی گفتگو کردند.

در این گفت‌وگوی تلفنی آخرین وضعیت مذاکرات لغو تحریم‌ها و همچنین موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

امیر عبداللهیان و بورل روز ۱۴ جولای تلفنی صحبت کردند.

شکی نیست که ایران خواهان دستیابی به یک توافق خوب، قوی و با ثبات است

وزیر امور خارجه شامگاه دوشنبه در گفت و گوی تلفنی گفت: بدون شک دولت جمهوری اسلامی ایران توافقی خوب، قوی و پایدار خواهد داشت.

رئیس اداره دیپلماسی با قدردانی از تلاش های مستمر جوزپ بورل و انریکه مورا (معاون و هماهنگ کننده سخنرانی بورل) و با اشاره به آخرین سخنرانی وی در جمع وزرای امور خارجه ایتالیا و فرانسه، تاکید کرد: باید با بدبینی و واقعیت گام برداشت. موضوع را حل کرده و به اجماع برسند و از تکرار شیوه های ناکارآمد رفتارهای قدیمی و غیرمولد و اعمال فشار و تنبیه دست بردارید.

امیر عبداللهیان اخیراً به دعوت همکاران ایتالیایی خود به رم سفر کرد و در گفت و گو با یک روزنامه ایتالیایی گفت: وی با دی مایو وزیر امور خارجه ایتالیا در مورد پرونده هسته ای صحبت کرد و ایده های خوبی را برای بررسی در مذاکرات ارائه کرد. در ۱۰ ماه، علاوه بر جلساتی که در رم برگزار شد، دو بار ملاقات کردیم و در مورد موضوعات مختلف از جمله برجام صحبت کردیم. ما اکنون در مرحله جدیدی از گفتگو هستیم. ما از تخصص و تخصص وزارت امور خارجه ایتالیا در مذاکرات هسته ای قدردانی می کنیم، زیرا از هر ایده ای که ممکن است به ایالات متحده برای بازگشت به برجام کمک کند، استقبال می کنیم. بنابراین ما به دنبال یک توافق خوب، محکم و با ثبات هستیم و کمک کشورهای دیگر از جمله ایتالیا را می پذیریم. (جزئیات بیشتر)

نشست سه جانبه رهبران روند آستانه

امیر عبداللهیان در بخشی دیگر از این گفت و گو با بورل با اشاره به نشست سه جانبه روسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در تهران که قرار است امروز برگزار شود، رویکرد ایران به امنیت غذایی و امنیت انرژی را تشریح کرد. (سهشنبه).

وزیر امور خارجه همچنین به مصاحبه اخیر خود با وزیر امور خارجه اوکراین پرداخت و افزود: تسهیل صادرات برنج اوکراینی از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش فارس، امیر عبداللهیان چهارم تیرماه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای اوکراینی خود، موضع جمهوری اسلامی ایران در جنگ را تکرار و تصریح کرد: همانطور که از ابتدای بحران گفته‌ایم، در حال جنگ هستیم. جنگ در افغانستان، یمن، فلسطین و غیره. ما اهل اوکراین هستیم. سیاست ما نیز در راستای این اصل است و با هرگونه اقدامی که منجر به ادامه درگیری و تشدید جنگ شود، مخالف است. (اینجا بخوانید)

بورل: من به تلاش خود برای نزدیک‌تر کردن ایران و آمریکا و رسیدن به توافق ادامه خواهم داد

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بر لزوم ارائه و جمع‌بندی دیدگاه‌های طرفین درباره وضعیت کنونی با قدردانی از اراده خوب و جدی ایرانی‌ها در روند مذاکرات تا کنون تاکید کرد.

این مقام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین از اقدامات جمهوری اسلامی در رفع موانع و حل و فصل اختلافات باقی مانده برای دستیابی به توافق نهایی قدردانی و بر آمادگی و تعهد معاونت خود برای تسهیل و تسریع این روند از طریق ارتباط و رایزنی با همه طرف ها تاکید کرد.

جوزپ بورل افزود: معتقدم تلاش های چند ماهه باید به ثمر بنشیند و به تلاش خود برای نزدیک کردن ایران و آمریکا به یکدیگر و دستیابی به توافق ادامه خواهم داد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ۲۳ تیرماه با بورل تلفنی گفت‌وگو کرد و در توئیتی نوشت: با جوزپ بورل تلفنی صحبت کردم. توافقات فقط با درک متقابل و احترام به منافع یکدیگر امکان پذیر است. مذاکرات برای دستیابی به یک توافق قوی و پایدار ادامه خواهد یافت. ایالات متحده باید تعیین کند که آیا می خواهد معامله ای انجام دهد یا به دنبال بازپس گیری ادعاهای خود به روشی واحد است. هر دو را نمی توان با هم انجام داد.

بورل ابتدا به همراه دولت سیزدهم در اوایل تیرماه به تهران سفر کرد و سپس تصمیم گرفت مذاکراتی را که در ۲۹ مارس در وین آغاز شد ادامه دهد، به همین منظور مذاکرات غیرمستقیم بین ایران و آمریکا انجام شد. انریکه مورا، معاون بورل، سرپرستی می کند.