هزینه ۷۹ میلیارد دلاری انتقال آب خزر به سمنان نابودی طبیعت را در پی خواهد داشت.


به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از خبرنگار فارس، در آذرماه سال گذشته تعدادی از نمایندگان مجلس با تهیه فهرستی از ۱۰۰ پروژه سدسازی و انتقال آب در وزارت نیرو که همگی فاقد مجوز هستند – قانون محیط زیست تمامی تخلفات وزارت نیرو را الزامی کرد. ساخت سد و آب وام های موجود

پروژه های آبیاری مورد بررسی قرار گرفت

پروژه های بهشت ​​آباد، گلاب، کوهرنگ ۳، خرسان، سبزکوه، ونک رفسنجان، لیرو، بختیاری، بن باروجن، گتوند، سلمان فارسی، کوور، مراش، قره درغ، ازگله، شفا رود، ماندان، مشامپا، تنگ سرخ، چایلی، خامس چای، قشلاق، کبوتر، زاکین، ازگوله، چنگوله، باری دراز، زاب و انتقال آب دریای عمان و دریای خزر به فلات مرکزی و انتقال آب هلیل رود از جمله پروژه های تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. و تحلیل

پروژه انتقال آب خزر به سمنان با مجوز لغو شد

بحث برانگیزترین پروژه انتقال آب این سال ها، طرح انتقال آب به خزر است که در این فهرست نیز به آن اشاره شده است. و این را می توان برای سایر طرح های انتقال آب مثال زد، علی سلاجقه، رئیس انجمن حفاظت از محیط زیست در پاسخ به این سوال که آیا طرح انتقال آب از کاسپین به سمنان به طور کامل ممنوع است؟ این پروژه قبلاً مجوز زیست محیطی دریافت کرده است. در این صورت پروژه به دولت می رسد و با موافقت دولت اعتبار انجام این کار مشخص می شود. SAINGY تاکنون طرح انتقال آب اجرا نشده و اقدامی نخواهد شد.

تامین مالی انتقال آب خزر به ردیف سمنان

در پی انتشار بیانیه رئیس انجمن حفاظت از محیط زیست مبنی بر رد طرح انتقال آب در دریای خزر، عباس گلرو نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در شورای اسلامی شهر اظهار داشت: تماس تلفنی. با سلاجقه تماس گرفت و مخالفت شدید خود را با آن اعلام کرد. انتقال آب از دریای خزر پروژه برتر بودجه ۱۴۰۱ است و تمامی مجوزهای زیست محیطی لازم از بالاترین مقامات جامعه مدنی و محیط زیست کشور در آن زمان اخذ شده است و پروژه های ملی نمی توانند سریع عمل کنند. تصمیم گیری و مدیریت تغییر !

اخیراً محمدتقی نقدعلی نماینده مردم خمینی شهر در استان اصفهان در شورای اسلامی ایران با انتقاد از «طرح تحقیق و تفحص در مورد انتقال آب به آنجا در اسکله» گفت: طرح منطقه خشکشویی زاینده رود است. تایید نمی شود، حتی یک قطره آب از آن عبور نمی کند.» به جای دیگری منتقل نمی شود»! به نظر می رسد جریان اعتراضات به انتقال آب به مقامات محلی و مقامات ارشد دولتی کشور رسیده است.

جاده ایران پروژه ای ۵۰ ساله بدون گزارش معتبر و کارشناسی

فاطمه زعفرنژاد کارشناس خوشنام و با تجربه صنعت آب کشور و پژوهشگر آب و توسعه پایدار در گفت وگو با خبرنگار فارس، با تاکید بر اینکه انتقال کامل آب از دریاچه هایی مانند خزر یا دریا مناسب نیست. و افزود: نمونه های زیادی در دنیا وجود دارد که این اشتباه را ثابت می کند.

وی خاطرنشان کرد: طرح انحراف آب‌های خزر به سمت کویر در سال ۱۳۴۰ با نام «ایران رود» مطرح شد و طرفداران وی خواستار ایجاد کانالی از طریق ایران مرکزی بودند که دریای خزر و خلیج فارس را به هم وصل می‌کرد. وی گفت: به دلیل اینکه مشخص نبود این طرح چگونه اجرا می شود، اجرا متوقف شد تا اینکه در دهه ۶۰ دوباره مطرح شد و این موضوع در بین بسیاری از پروژه های سدسازی تا دهه ۷۰ مسکوت ماند. در این هنگام مرحوم استاد «پرویز کردوانی» در مقابل ایشان ایستاد و اعتراض کرد و آن را غیرعلمی دانست.

این محقق آب و توسعه پایدار می گوید: وی در دولت دوازدهم بار دیگر بر موضوع انتقال آب به سمنان تاکید کرد و در حالی که هر طرحی قبل از اجرایی شدن باید مراحل نیازسنجی و نیازسنجی را طی کند و گزارش نیازسنجی ارائه شود اما نه در روشی منصفانه و ناسازگار در نظر گرفته گزارش در مورد آن طرح ارائه نشده است.

با قیمت ۷۹ میلیارد دلاری باید به جای آب برای طلا ارزش قائل شوید!

ظفر نژاد با یادآوری اینکه در اوایل دهه ۸۰ یکی از مشاوران پروژه انتقال آب خزر ارزش این پروژه را ۷۹ میلیارد دلار برآورد کرده بود، گفت: البته گزارش به قیمت اولیه بوده و مسلم است که در زمان قیمت اپلیکیشن هم همین بود و با یک برآورد دقیق به این نتیجه می رسیم که با این قیمت ها، اما آب جابه جا نمی شود، باید از این طریق سکه و طلا جمع کنید!

دمای آب شیرین کن دو برابر آب خزر است

این پژوهشگر آب خاطرنشان کرد: برای طرح ارسال آب خزر به سمنان، علاوه بر تجهیزات معمول، چهار پمپ، ۶ دستگاه آب شیرین کن با ظرفیت ۲ متر بر ثانیه با خروجی، دو دستگاه کثیف با دبی در نظر گرفته شد. وی گفت: با سرعت ۷.۱ متر مکعب در ثانیه، ۲۵ میلی لیتر آب نمک به دریا منتقل می شود. با اجرای این طرح، دریای خزر حداقل دو برابر می شود و به این ترتیب کل منطقه خزر منقرض می شود. ضمناً در ده نقطه از یک آب شیرین کن در فاصله ۱۴۰ کیلومتری دریای مازندران، فاضلاب را نیم درجه افزایش می دهد و بالعکس، زیرا آب باید تزریق شود. از دریا، موجودات کوچک کم ارتفاعی مانند ماهیان خاویاری خزری در این کانال انتقال نابود خواهند شد.

وی همچنین اعلام کرد: طول خط انتقال پروژه ۱۵۰ کیلومتر برای رساندن آب شیرین به خط روی سکو و ارتفاع ۲۳۱۲ متری از رشته کوه های البرز برآورد شده است. آبیاری الکترونیکی آب نیاز به انرژی زیادی دارد تا این میزان مورد نیاز است و انرژی الکتریکی مصرفی عددی نجومی است.

این کارشناس همچنین گفت: طبق برآوردهای اولیه، ۸ ایستگاه تولید برای ذخیره آب جابجا شده و پمپ های بالاتری نیاز است، یعنی این ۸۰۰ ایستگاه باید در وسط «جنگل ابر» باشد که به شدت در معرض خطر انقراض است. و چندین مورد آن در سال گذشته به دلیل ارزش زیست محیطی آن در سراسر جهان ثبت شده است. ساخته خواهد شد و البته این ایستگاه ها حداقل به ۱۰۰ سد نیاز دارد و از آنجایی که برای مقابله با آن نیاز به دسترسی به جاده دارد، صاحبان خانه و ویلاسازان دچار مشکل می شوند، بنابراین “جنگل” شروع می شود و محله به دنبال درآمد بی رویه خواهد بود. این پروژه و متأسفانه علاوه بر از بین رفتن جنگل های ابری تمیز و منحصر به فرد، با ایجاد اختلال در محیط طبیعی، مسیر حیوانات منطقه را نیز تغییر خواهد داد.

اما این نوع بهره برداری از منابع طبیعی برخلاف اصل ۴۸ قانون اساسی است زیرا معیشت مردم را تحت تأثیر قرار می دهد.. SY طبق اولین برآورد این طرح تقریباً ۸۲۰۰ هکتار از اراضی تحت پوشش درختکاری در کنار جاده قرار خواهد گرفت که برآورد می شود ۱۰ کیلومتر را پوشش دهد. به نظر می رسد جاده های سرسبزی که با این انتقال آب در وسط کویر البرز مرکزی ایجاد شده است، بسیاری از مردم را وسوسه کرده است که در کوتاه مدت از افزایش قیمت ها و تخریب جنگل ها سوء استفاده کنند.

انتهای پیام/