هدف از سفر ضد ایرانی بایدن به منطقه محل نهایی واشنگتن در مورد برجامبه گزارش همشهری آنلاین، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار این بیانیه تایید نشده، گفت: «سلاح های کشتار جمعی» در ایران یکی از موضوعاتی است که بایدن در سفر خود به عربستان سعودی و اسرائیل درباره آن صحبت کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفت واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته ای موسوم به «برجام» که آمریکا در سال ۱۳۹۷ آن را لغو کرد، تلاش خواهد کرد.

مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین ماه ها به بن بست رسیده است. از آغاز مذاکرات، دولت آمریکا بارها سعی کرده طرف های مختلف را به کندی و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند، اما اقدام عملی برای پیشبرد مذاکرات ارائه نکرده است.

کشورهای غربی به ویژه آمریکا در ماه‌های اخیر و به دنبال قطع مذاکرات وین، به رویه معمول خود مبنی بر استفاده از مالکیت معنوی و رسانه‌ای برای سرزنش ایران و رهایی از مسئولیت‌ها روی آورده‌اند.
آنها با ربط دادن مذاکرات به جنگ اوکراین، ابتدا گفتند که روسیه مانع از مذاکرات شده است.

پس از آن که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به صراحت اعلام کرد که موضوع درخواست مسکو برای همکاری مانعی برای ادامه مذاکرات نیست، همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام. مسائل ایران مطرح شده و مدعی شده است که درخواست تهران برای حذف سپاه از فهرست سازمان های موسوم به تروریستی، مذاکرات را متوقف کرده است.

یکی از دلایلی که طرف آمریکایی نتوانست اقدامات لازم را در مذاکرات وین بردارد، مخالفت اعضای کنگره با سیاست دولت بایدن در مورد شورای امنیت سازمان ملل بود. یکی از انتقادات این گروه از قانونگذاران آمریکایی این است که برجام به همه ابعاد مناقشه ایران و آمریکا از جمله رویدادها و برنامه های منطقه ای یعنی موشک ایران نمی پردازد.

امروز سی ان ان گزارش داد که متحدان آمریکا نگران هستند که دولت بایدن هیچ برنامه دیگری برای شکست مذاکرات برجام ندارد.

این در حالی است که چند روز پیش وب سایت شبکه خبری سیوان در مقاله ای تحلیلی به دولت بایدن هشدار داد که همیشه دست به دست ایران است.