نیمی از گونه های شناخته شده اچ آی وی از گوریل ها منشا گرفته اند


تصویر خبر: نیمی از گونه های شناخته شده اچ آی وی از گوریل ها منشا گرفته اند

دوشنبه، ۲ مارس ۲۰۱۵ (HealthDay News) – از آنجایی که HIV برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۸۰ در انسان ظاهر شد، دانشمندان در تلاش بوده اند تا کشف کنند که ویروس عامل ایدز در کجا و چگونه ایجاد شده است.

اکنون، یک تیم بین‌المللی از محققان می‌گویند تایید کرده‌اند که دو گروه از چهار گروه شناخته‌شده سویه‌های HIV که بر انسان‌ها تأثیر می‌گذارند از گوریل‌های دشت غربی در آفریقا سرچشمه می‌گیرند.

تیمی به رهبری مارتین پیترز از دانشگاه مونپلیه در فرانسه توضیح داد که HIV-1 چهار گروه شناخته شده دارد، M، N، O و P.

به گفته محققان، مطالعات قبلی نشان داده است که گروه های M و N در شامپانزه های جنوب کامرون منشاء گرفته اند.

این مطالعه جدید نشان می‌دهد که گروه‌های O و P از گوریل‌های دشت غربی در کامرون سرچشمه می‌گیرند، این تیم در ۲ مارس در کامرون گزارش داد. مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم.

به گفته محققان، اگرچه هر چهار زیرگروه HIV می‌توانند انسان‌ها را آلوده کنند، تنها یکی – گروه M که در شامپانزه‌های کامرون یافت می‌شود – در نهایت برای تحریک اپیدمی ایدز که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان کشته است، مهاجرت کردند.

ویروس های گروه O نیز تعداد نسبتاً زیادی افراد دارند، حدود ۱۰۰۰۰۰ نفر در غرب آفریقای مرکزی. با این حال، اچ‌آی‌وی از گروه‌های N و P تاکنون تنها در چند نفر در کامرون شناسایی شده است.

پیترز در یک انتشار خبری از دانشگاه پنسیلوانیا، که در مطالعه جدید نیز شرکت داشت، گفت: «درک منشاء بیماری های نوظهور برای اندازه گیری خطرات عفونت انسانی در آینده بسیار مهم است.

پیترز توضیح داد: «از این مطالعه و سایر مطالعاتی که تیم ما در گذشته انجام داده است، مشخص شد که هم شامپانزه‌ها و هم گوریل‌ها دارای ویروس‌هایی هستند که می‌توانند از سد گونه‌ها برای انسان عبور کنند و پتانسیل ایجاد شیوع بیماری‌های بزرگ را دارند.»

این مطالعه تا حدی توسط مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده تأمین مالی شد.

— رابرت پرت

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۱۵ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
پرسش


HIV چیست؟
پاسخ را ببینید

منابع

منبع: دانشگاه پنسیلوانیا، انتشار خبری، ۲ مارس ۲۰۱۵


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/