نیمی از صادرات ۷۰۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی مربوط به زعفران است


نیمی از صادرات ۷۰۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی مربوط به زعفران است – پایگاه خبری خبر خوبنیمی از صادرات ۷۰۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی مربوط به زعفران استزمان انتشار: ۱۳۰۱/۰۸/۱۰ – ۱۳:۲۸

دهقانی فیروزآبادی;

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه نیمی از ۷۰۰ میلیون دلار درآمد صادراتی کشور مربوط به زعفران است، گفت: این رقم در مقایسه با درآمد ۱۵۰ میلیون دلاری این صنعت در سطح جهان بسیار ناچیز است.

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب، به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری آنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی در حاشیه ششمین نمایشگاه و جشنواره سراسری گیاهان دارویی و دارویی و طب سنتی در مطبوعات با بیان تاریخچه پر کردن. و طب سنتی در کشور تصریح کرد: این حوزه از قبل برای مردم دنیا شناخته شده است و از آن زمان تاکنون در کشور مشاهده شده است.
وی همچنین گفت: از ۲۵۰۰ گیاه موجود در جهان، ۱۸۰۰ گونه آن منحصر به ایران است. از این رو کشور ما با سابقه پزشکی قوی خود و دارای اکوسیستم قوی در زمینه گیاهان دارویی پتانسیل بالایی برای عرضه در بازار ملی و جهانی دارد اما متأسفانه حتی در آنجا علاوه بر فرصت های توانمندسازی که در کشور وجود دارد، میزان صادرات گیاهان دارویی در کشور ما نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار است.
دهقانی نیمی از درآمد ۷۰۰ میلیون دلاری صادراتی کشور را مربوط به زعفران اعلام کرد و یادآور شد: این رقم در مقایسه با درآمد ۱۵۰ میلیون دلاری این صنعت در دنیا بسیار ناچیز است. کشوری با ۱۸۰۰ گونه گیاهی منحصر به فرد با سابقه طولانی در این زمینه و دانش در آن، سهم آن در بازار بین المللی گیاهان دارویی بسیار بالاست.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور یادآور شد: بر اساس سند مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیش بینی می شود حداقل ۳ میلیارد دلار پتانسیل در کشور در این زمینه وجود داشته باشد و در صورت داشتن ظرفیت از زنجیره ارزش تولید محصولات، فرآوری و محصولات از محصولات و تجهیزات می‌آید. افزودن به دارو، امکان ۱۵ میلیارد دلار وجود دارد.

وی افزود: بر این اساس اعلام می کنم معاونت علمی مرکز توسعه فناوری های طب مکمل و گیاهان دارویی عزم جدی برای توسعه بازار گیاهان دارویی دارد، اگر از همه شرکت ها بر اساس دانش دعوت کنم. ، دانشگاه ها. معلمان و عموم مردم از این فرصت بزرگ در کشور استفاده کنند.
به گفته وی سلامت عرصه باز است و در سال های اخیر دیده شده است که رویکرد مردم به داروهای مکمل و فرآورده های گیاهی افزایش چشمگیری داشته است.
دهقانی با تاکید بر اینکه این بخش آینده روشنی دارد، گفت: در این راستا مهمترین اقدام حمایتی از شرکت های دانش بنیان بازارسازی است که به ما امکان می دهد بازارهای داخلی و خارجی را برای آنها توسعه دهیم و این بازار نیز مورد نیاز است. .آسون بگیر
وی زمینه هایی را که نیاز به تسهیل در اعطای مجوزها، آماده سازی زیرساخت ها از جمله تصفیه گیاهان دارویی، کشت گیاهان دارویی با وزارت جهاد کشاورزی دارد، برشمرد و گفت: معاونت علمی نیز نقش تسهیل کننده دارد و اگر همه. نهادهای مرتبط با هم همکاری می کنند تا کسب و کار دانش بنیان را تسهیل کنند، بازار گسترده ای ایجاد می شود و در عین حال وزارت امور خارجه نیز می تواند به توسعه این بازار کمک کند.

رئیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره استانداردسازی توضیح داد: سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت متولی استانداردسازی است و معاونت علمی نیز یک سری برنامه های استانداردسازی در این زمینه تعریف می کند که شامل آموزش می شود. کمک در اخذ استانداردها و ابزار ارتباطی.
وی تاکید کرد: معتقدیم محصولات دانش بنیان محصولاتی با علم و فناوری برجسته و دارای رتبه اول کیفیت هستند و این برنامه یک دستیار علمی جدی است.

انتهای پیام/


خبر خوب خبر خوب کمپ جدید خبر خوب کمپ جدید خبر خوب خبر خوب خبر خوب


ایکس

این مطالب را نیز بررسی کنید!
دهقانی فیروزآبادی در افتتاحیه نمایشگاه گیاهان دارویی; ششمین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی…