رفتن به نوشته‌ها

نگرانی های تغذیه کودک – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


تغذیه محدود با شیر مادر عواقب جبران ناپذیری دارد و علیرغم آگاهی وسیع از اهمیت آن ، برخی از مادران هنوز به دلایل مختلف از این امر بی اطلاع هستند و از دوران کودکی به دلایل مختلف خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

پس از اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن ، اصلی ترین دغدغه متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه برای خانواده های با تحصیلات بالا است.

مسئله کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه های اشتباه والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر رایج است ، زیرا آنها متوجه نیستند که نیاز کودکان به غذا با نیازهای بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و توقف رشد در کودکان می شود که ممکن است در تمام مراحل زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چربی و کالری بخورند ، اما کودکان برای جلوگیری از سوء تغذیه و اختلالات رشدی باید از غذاهای مخصوصاً لبنیات پرچرب استفاده کنند.

سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای بعد در کودکان شایع است و می تواند بر سطح بهره هوشی آنها و عملکرد بعدی آنها تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و پیش از بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و به تغذیه آنها توجه بیشتری شود ، در حالی که مکمل های غذایی نباید بدون تجویز پزشک استفاده شوند. – سوء استفاده برخی از مکمل های غذایی مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی ممکن است باعث مسمومیت کودک شوند که عوارض جانبی زیادی به همراه خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است ، غذاهای کم چرب و کالری برای کودکان توصیه نمی شود و از تغذیه در دوران کودکی هرگز نباید برای پیشگیری از بیماری استفاده کرد. بزرگسالی: محدود ، اما مفید برای جلوگیری از بیماری در بزرگسالی از طریق اصلاح شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه سازی ورزش به عنوان یک عادت روزانه.

علاوه بر این ، رفتارهای سوء تغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه ناشی از حساسیت بیش از حد والدین به ویژه مادران به تغذیه کودکان می شود که منجر به چنین واکنشی از سوی کودک می شود.

چاقی و اضافه وزن گاهی در کودکان بین دو تا هفت سال ظاهر می شود که باید با آزمایشات لازم بررسی شود تا در صورت نیاز به درمان ، اقدامات درمانی لازم به موقع و از مشکلاتی مانند فشار خون بالا و قلب و عروق انجام شود. بیماریها پیشگیری از دیابت ، کوتاهی قد و توقف رشد.

بنابراین ، با توجه به نمودار رشد طبیعی برای کودکان از یک تا پنج سال ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های غذایی اصلی (شامل نان ، غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین آنها) و کودک باشد. باید حداقل پنج وعده غذا در روز بخورید یک وعده غذا بخورید (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده).

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را بسازد یا به پایان برساند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که معده کودک کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، خوردن سه وعده اصلی غذایی نیاز او را برطرف نمی کند و لازم به ذکر است که این میان وعده تنها سهم کمی در برآوردن نیازهای تغذیه ای کودک دارد و جایگزین وعده اصلی نمی شود. به

این دفتر دکتر محمد صفریان را در روزنامه قدس منتشر کرد

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *