نگاهی به نئاندرتال ها برای توضیح کمردرد امروزی


تصویر خبر: نگاهی به نئاندرتال ها برای توضیح کمردرد امروزی

سه‌شنبه، ۸ مارس ۲۰۲۲ (اخبار هلث دی)

به گفته محققان، مقایسه ستون فقرات انسان نئاندرتال و مدرن نشان می‌دهد که عادات سبک زندگی مردم قرن بیست و یکم در پشت کمردرد گسترده نهفته است.

مردم شناسان بر روی انحنای ستون فقرات تمرکز کردند، که تا حدی تحت تأثیر گوه زدن یا زاویه دار شدن مهره ها و دیسک های نرم تر بین مهره ها است.

اسکات ویلیامز، دانشیار دپارتمان انسان شناسی در دانشگاه نیویورک، می گوید: «نئاندرتال ها در قفسه کمری از انسان های امروزی متمایز نیستند و بنابراین احتمالاً مانند ما دارای کمر خمیده هستند.

با این حال، با گذشت زمان، به ویژه پس از شروع صنعتی شدن در اواخر قرن نوزدهم، شاهد افزایش گوه‌زنی در استخوان‌های پایین کمر انسان‌های امروزی هستیم. تغییری که ممکن است مربوط به موارد بالاتر کمردرد و سایر بیماری‌ها در جوامع فراصنعتی باشد.»

ستون فقرات کلید سیستم حمایتی بدن است. برای این مطالعه، ویلیامز و همکارانش ستون فقرات بیش از ۳۰۰ انسان مدرن ماقبل صنعتی و فراصنعتی را از سراسر جهان بررسی کردند و آنها را با خارهای نئاندرتال مقایسه کردند.

در مجموع، ستون فقرات افراد فراصنعتی دارای گوه کمری بیشتری نسبت به ستون فقرات افراد ماقبل صنعتی بود. ستون فقرات نئاندرتال ها به طور قابل توجهی با ستون فقرات افراد فراصنعتی متفاوت بود، اما با ستون فقرات افراد ماقبل صنعتی تفاوت نداشت.

به گفته نویسندگان این مطالعه، قابل توجه بود که در نمونه‌های ستون فقرات افراد در همان دوران، هیچ تفاوتی در ارتباط با محل زندگی افراد وجود نداشت.

ویلیامز خاطرنشان کرد: «تحقیقات گذشته نشان داده است که میزان بالاتری از کمردرد با مناطق شهری و به ویژه در محیط‌های «کارگاه سرپوشیده» مرتبط است که در آن کارکنان حالت‌های کاری خسته‌کننده و دردناک مانند نشستن مداوم روی چهارپایه در حالت متمایل به جلو دارند. .

به گفته محققان، تفاوت بین ستون فقرات افراد ماقبل صنعتی و پسا صنعتی بینش جدیدی در مورد مشکلات کمر ارائه می دهد که بسیاری از افراد را مبتلا می کند.

ویلیامز گفت: «کاهش سطح فعالیت بدنی، وضعیت بدنی بد، و استفاده از مبلمان، از جمله تغییرات دیگر در شیوه زندگی که با صنعتی شدن همراه بود، به مرور زمان منجر به ایجاد ساختارهای ناکافی بافت نرم» برای حمایت از انحنای کمر شد.

او توضیح داد: «برای جبران، استخوان‌های پایین کمر ما نسبت به پیشینیان ما قبل از صنعت و نئاندرتال ضخیم‌تر شده‌اند، که به طور بالقوه به فراوانی کمردردهایی که در جوامع پسا صنعتی می‌یابیم کمک می‌کند.»

نتایج در شماره ماه مارس مجله منتشر شده است PNAS Nexus.

اطلاعات بیشتر

در آکادمی پزشکان خانواده آمریکا اطلاعات بیشتری در مورد کمردرد وجود دارد.

منبع: دانشگاه نیویورک، انتشار خبری، ۳ مارس ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
پرسش


تقریباً همه افراد در دوره‌ای از زندگی خود دچار کمردرد می‌شوند.
پاسخ را ببینید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/