نکاتی برای شروع قوی سال تحصیلی جدید


همشهری آنلاین – الهام مصدقی راد: با تمام اقداماتی که برای تهیه مطالب انجام شده است، باید برای آماده سازی دانش آموزان و اولیای آنها نیز اقداماتی صورت گیرد.

خانه را در اوایل اکتبر آماده کنید

اولین مشکلی که والدین را نگران می کند نحوه نظم بخشیدن به خواب دانش آموزان در روزهای پایانی تعطیلات تابستانی است. اگر هنوز اقدامی نکرده اید، برای شام و خواب مخصوصاً برای دانش آموزان خردسال برنامه ریزی ویژه ای داشته باشید تا روز اول مدرسه را به راحتی پشت سر بگذارید. اگر فرزندتان در خانه مکان خاصی برای انجام تکالیف یا مطالعه ندارد، آن فضا را برای او درست کنید. بهترین راه حل برای این کار در یک خانه کوچک با اتاق کوچک، قرار دادن اشیا در گوشه ای دلپذیر است. این فضا را می توان با میز و یا فرش و قالیچه های کوچک از سایر مناطق مجاور جدا کرد و کتاب و وسایل دانشجویی را روی آن قرار داد. داشتن فضای اختصاصی حس خوشایندی را به کودکان منتقل می کند و آنها را برای رویارویی با درس و تکالیف خود هیجان زده و منظم می کند.

یکی از مهم ترین فعالیت ها در خانه، سازماندهی تماشای تلویزیون و سرگرمی است. اگرچه گذراندن وقت در تلویزیون و فضای مجازی باید همیشه برنامه ریزی شده و محدود باشد، اما در آغاز سال تحصیلی باید جدی تر و با تمایل بیشتری به آن عمل کرد. نظر فرزندتان را بپرسید و با موافقت او یک برنامه منظم برای سال تحصیلی برنامه ریزی کنید. به یاد داشته باشید که نیازهای آنها را در طرح در نظر بگیرید، هر چه برنامه با مشارکت دانش آموزان و نظرات دانش آموزان بیشتر و قابل اجراتر باشد، نظم و آرامش بیشتری حاکم خواهد شد.

بیایید با تهیه چیزی طعم را در خانه بهتر کنیم

برای تهیه مدارک لازم برای دانش آموزان، آنها را با خود بیاورید. اگر چیز جدیدی می خواهید، بگذارید خودشان انتخاب کنند، انتخاب و خرید وسایل مدرسه برای کودکان واقعا سرگرم کننده است. اگر از سال گذشته به اندازه کافی باقی مانده است، آنها را تمیز کنید و همراه با فرزندانتان آماده کنید. بنابراین برای پس انداز و حفظ اموال خود بیشتر تلاش می کنند. به کودکان بزرگتر اجازه دهید تا نام و نام خانوادگی خود را با خط روی کتاب ها، دفترها و مطالب بنویسند و آنها را تشویق کنید تا در این موارد مستقل باشند و به خود متکی باشند. اگر دانش آموزی در کلاس اول دارید یا دانش آموزی دارید که به دلیل شیوع کرونا، تجربه نیم ساعت مطالعه دارد، در مورد قوانین و اجازه همراه داشتن چمدان با آنها صحبت کنید.

با حضور زودهنگام در مدرسه، اضطراب را کاهش می دهد

اگر فرزندتان به مدرسه جدیدی می رود، حتما چند روز قبل از شروع سال تحصیلی او را به مدرسه ببرید تا با محیط، کلاس و معلمان آشنا شود. اگر دانش آموز شما کلاس اول است سعی کنید تا حد امکان در جشن گل شرکت کنید تا خاطره خوبی در ذهنش بماند و آخرین نگرانی و شاید تجربه مهمی باشد مخصوصا در کودکی کمرنگ می شود. و جای خود را به شادی و لذت می دهد. علاوه بر دانش آموزان جدید، دانش آموزان دیگر نیز ممکن است کمی عصبی و هیجان زده باشند که پس از یک استراحت ۳ ماهه به مدرسه برگردند، که این نیز یک مشکل رایج است، هیجان ملاقات با دوستان و دوباره همکلاسی ها، معلمان جدید و غیره. برای کاهش این اضطراب، دوستان و همکلاسی ها می توانند با فرزند شما جلسه ای ترتیب دهند.

نکاتی برای شروع قوی سال تحصیلی جدید

توصیه های کوتاه و مهم برای والدین

در روزهای منتهی به شروع سال تحصیلی، با فرزندتان گفتگوی صادقانه داشته باشید و نظر او را در مورد مدرسه بپرسید. به او اجازه دهید داستانش را بگوید یا ایده هایش را بدون توجه شما نقاشی کند. از اطلاعاتی که به شما می دهند، می توانید به اضطراب جدایی یا سایر مشکلات آنها توجه کنید و برای حل آنها با کارکنان مدرسه صحبت کنید. در این گفتگو به دانش آموز توصیه نکنید. از خاطرات خوب دوران تحصیل خود برایمان بگویید. خاطرات ناراحت کننده و ناراحت کننده را ذکر نکنید.

در طول روز و شب قبل از شروع مدرسه فضایی آرام و مثبت در خانه ایجاد کنید. سعی کنید مهمانی یا مسافرت نروید. مطالب دانش آموز را از قبل آماده کنید تا نگران نباشد.

در مورد نوع صبحانه روز اول مدرسه از شب قبل با فرزندتان تصمیم بگیرید و صبحانه دلخواه او را تهیه کنید حتی اگر یک صبحانه معمولی برای رژیم غذایی شما نباشد صبحانه ای که خواسته است اشکالی ندارد . با او. غذای روز اول را در حضور او بخرید و آماده کنید. این به آرام شدن او کمک می کند.

دانش آموز را خیلی زود یا دیر به مدرسه نیاورید، به خصوص اگر جوان و کم تجربه در یادگیری باشد. در هر دو مورد، دانش آموزان اضطراب را تجربه خواهند کرد.

برای خداحافظی با او در جلوی مدرسه وقت بگذارید و خیلی سریع خداحافظی نکنید. حتی می توانید یک عکس یادگاری از روز اول مدرسه بگیرید و آن را چاپ کنید تا فرزندتان در کنار وسایل مدرسه اش بگذارد.

اگر دانش آموز کلاس اولی دارید و در یک برنامه آموزشی ویژه کلاس اولی هستید، مراقب فرزند خود باشید. به یاد داشته باشید که او را از جمعیت جدا نکنید، اما اگر نزد شما آمد، او را بردارید، به او گوش دهید، دستش را بگیرید و مطمئن شوید که به مکان امنی رسیده و او را به معلمش بسپارید. باعث ایجاد آرامش و امنیت در او خواهد شد.

مادرانی هستند که نگران پذیرش فرزندانشان در مدرسه هستند. این نگرانی ها را از کودک پنهان کنید، حتی اگر کودک شخصیت والدین را ببیند. پس سعی کنید ابتدا خودتان را آرام کنید و مطمئن شوید که روز روشنی در انتظار فرزندتان است

مراقب باشید با توصیه ها و بایدها و نبایدهای مکرر حواس او را پرت نکنید. به آنها بفهمانید که هدف از رفتن به مدرسه کشف دنیاهای جدید و تلاش برای یادگیری و تجربه چیزهای جدید است، نه فقط کسب نمرات خوب. وقتی از مدرسه به خانه می آید از او بازجویی نکنید. این اقدامات باعث ایجاد مزاحمت در کودک می شود و احساس نگرانی را به او منتقل می کند.