نوری: دانش آموزان ابتدایی هم استرس کنکور دارند/ دانشگاه ها باید مسئولیت انتخاب دانش آموز را برای خودشان بر عهده بگیرند – اردوی خوش خبر


به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب و به نقل از گروه جامعه خبرگزاری آنا، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در برنامه دست نویس شبکه پنج سیما با اشاره به بازگشایی مدارس از امسال گفت: مدارس در همه کشورها اولین مکان هایی هستند که در بازگشایی پس از انتشار ویروس کرونا؛ هیچ آموزش موثری به اندازه آموزش مستقیم وجود ندارد و به همین دلیل است که مدارس در همه کشورها به آموزش مستقیم روی می آورند.

وزیر آموزش و پرورش ملی افزود: افتتاح مدارس بسیار سخت است. بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی از ما انتقاد کردند. به این ترتیب ما تعدادی برنامه را برای نشان دادن نیاز به آموزش حضوری اجرا کرده ایم و آموزش حضوری قبلاً در همه کشورها انجام شده است. خوشبختانه به لطف خودکفایی در تولید واکسن و واکسیناسیون در سراسر کشور، این مدرسه توانست به طور مستقیم به فعالیت خود ادامه دهد.

نوری گفت: همه اعضای هیئت دولت نگران بازگشایی مدرسه هستند و نگران سلامت دانش آموزان و معلمان هستند. وی گفت: نباید از فضای مجازی انتظار داشته باشیم که فضای مجازی یک بستر بازی است. در این مرحله بود که به ما حمله کردند.

وی از راه اندازی کمپ مدیریت در حوزه سایبری خبر داد. وی گفت: در حال توسعه و اجرای روش های آموزشی تکمیلی هستیم که به ما امکان می دهد علاوه بر آموزش زنده از آموزش مجازی نیز بهره بیشتری ببریم. علاوه بر قابلیت‌های پیام‌رسانی، تحقیقات اینترنتی شادبین را نیز در گذشته بر روی شبکه شاد انجام داده‌ایم و در تلاش هستیم این فضا و قابلیت‌ها را در سال‌های آینده توسعه و گسترش دهیم.

وی در مورد دیدار مربیان با رهبران در ۲۱ اردیبهشت گفت که پس از آن جلسه با مسئولان آموزش و پرورش ایران جلسه ای برگزار کردیم تا مقالات اضافی را از کتاب مطالعه حذف کنیم.

وی با اشاره به اینکه این تغییرات در سال تحصیلی آینده انجام نخواهد شد، گفت: کتاب های درسی سال تحصیلی آینده در زمینه تدریس قبلاً چاپ شده است و به همین دلیل تغییراتی که در کتاب درسی مطرح شده به اینجا نمی رسد. سال تحصیلی جاری اما تغییرات در نظر گرفته شده در کتاب های درسی سال تحصیلی آینده ظرف ۱۰ روز تکمیل خواهد شد.

نوری با بیان اینکه نباید در وزارت آموزش و پرورش کار کنیم، تصریح کرد: فرمود: همه کارهای ما باید سنجیده و آماده شود; بسیاری از مردم از تفاوت بین کتاب های درسی و برنامه درسی بی اطلاع هستند. در برنامه درسی بیشتر روی مبانی آموزش تمرکز می کنیم.

نوری با بیان اینکه باید نیرویی تربیت کنم که در آینده عنصر مؤثر و مفیدی برای نظام ما باشد، اظهار داشت: من باید نیرویی را تربیت کنم که برای نظام ما در آینده موثر باشد. وی گفت: کنکور باید راهی برای جذب دانشجو به دانشگاه باشد; کشورهای کمی کنکور دارند اما ما در شرایطی هستیم که باید به فکر کنکور کلاس اول باشیم، این سیستم آموزشی باید تغییر کند.

وی با بیان اینکه دانشگاه باید در انتخاب دانشجو برای خود مسئول باشد، گفت: در حال حاضر دانشجویان از همان ابتدای تحصیل با کنکور دست و پنجه نرم می کنند.

وی در خصوص تغییرات کنکور در سال آینده نیز گفت: نتیجه سوابق تحصیلی در سه سال آینده به ۶۰ درصد خواهد رسید. متاسفانه در این آزمون فعالیت های جمع آوری کمک های مالی وجود دارد که باید دنبال شود.

انتهای پیام/۴۱۲۹/