نقش ایران در آمریکا چگونه است؟به گزارش همشهری آنلاین، پایگاه تحلیلی «نشنال ریویو» در گزارشی با عنوان «ایران در حال افزایش قدرت خود بر ونزوئلا است؛ آمریکا باید مراقب باشد.» خلاصه این گزارش در زیر آمده است.

از پاییز ۲۰۲۰ شاهد ظهور «نیکلاس مادورو» در ونزوئلا و دولت «حسن روحانی» در ایران بودیم و اکنون در دولت اصلی این روابط در حال گسترش است. از آن زمان، ایرانی‌ها به ونزوئلا کمک کرده‌اند تا تحریم‌های انرژی آمریکا را لغو کند و در مقابل، به دنبال کنترل بیشتر بر صنعت نفت این کشور و همچنین بخش‌های کلیدی اقتصاد باشند. اقتصاد ونزوئلا.

دو رویداد مهم در این ماه رخ داد که نشان از توسعه روابط تهران-کاراکاس در برابر ایالات متحده دارد. مسائلی که نشان می دهد با افزایش قدرت ایران در ونزوئلا، امنیت ملی ایالات متحده تضعیف خواهد شد.

اولین مورد در بوئنوس آیرس رخ داد، جایی که دولت آرژانتین یک هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ ونزوئلا را توقیف کرد. به گفته آنیبال فرناندز، وزیر دفاع آرژانتین، این هواپیما به دلیل ارتباط برخی از پرسنل آن با ارتش قدس در جمهوری اسلامی ایران و ارتش در خارج از کشور ربوده شد و سپاه پاسداران از سال ۲۰۰۷ در فهرست گروه های تروریستی آمریکا قرار گرفت. در نتیجه، دولت آرژانتین پاسپورت ۱۹ ملوان را که پنج نفر از آنها ایرانی بودند، مصادره کرد.

مورد دوم در ارتباط تهران-کاراکاس در ونزوئلا رخ داد، زمانی که یک ایرانی حدود یک میلیون بشکه نفت خام را برای فرآوری در کارخانه چشایی ونزوئلا آورد. توافقی که مشمول تحریم های ایالات متحده است و همه شرکت های خارجی از انجام این کار با شرکت های نفتی ونزوئلا منع شده اند.

با این حال، برخلاف اولین گزارش های ما از این تجارت غیرقانونی در سال ۲۰۲۰، این بار مقامات هر دو کشور این واقعیت را پنهان نکردند که ایران مانند ونزوئلا اعزام شده است. در واقع رسانه های ایرانی هفته گذشته گزارش دادند که این سومین پرواز ماه گذشته به ونزوئلا است. این گواه روشنی است که نه تنها تحریم های انرژی آمریکا علیه ونزوئلا و ایران ناکارآمد است، بلکه حتی سایر مقامات تهران و کاراکاس نیز از آنها نمی ترسند و آنها را جدی نمی گیرند.

این ناپختگی و بی توجهی به تحریم ها به ایران و ونزوئلا محدود نمی شود و حتی چین با خرید نفت از هر دو کشور تحریم های آمریکا را زیر پا می گذارد.

همه این شواهد نشان می‌دهد که سیاست تحریم‌های ایالات متحده به درستی کار نمی‌کند و در صورت کنترل نشدن، ناگزیر با شکست مواجه خواهد شد و بدتر از آن، پیامدهای ناخواسته سیاسی، اقتصادی و ژئوپلیتیکی خواهد داشت. این شکست برای ایالات متحده در نظر گرفته شده بود.

ایران اکنون شریک استراتژیک ارزشمندی در آمریکای جنوبی دارد که امضای نقشه راه ۲۰ ساله همکاری با ونزوئلا در ماه جاری، در صورتی که ایالات متحده در آنجا بایستد، گواه آن است.