نفت درآمد مطمئنی نیست/ خطر راه اندازی کسب و کار بدون سیستم مالیاتی عاقلانه را افزایش می دهد – خبر خوب


میشم رادپور در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد کلان و بودجه خبرگزاری آنا، اظهار کرد: ما کشور نفت خیزی هستیم که درآمد جاری کشور و بودجه را بر اساس حجم فروش نفت پیش بینی و تعریف کرده ایم. در کل به این درآمدها وابستگی طولانی مدت داشتیم. بنابراین، هر زمان که تحولاتی رخ می دهد، چه سیاست هایی مانند تحریم و چه غیرسیاست هایی مانند کرونا و نوسانات در تجارت و قیمت سوخت، نگرانی هایی را در مورد تامین مالی برای کشور ایجاد می کند. در حال حاضر به دلیل اتفاقات مختلف، درآمدهای سوخت برای بودجه ناپایدار است.


بیشتر بخوانید:

سیستم مالیات دهندگان تأثیر مستقیمی بر کنترل تورم/کاهش فعالیت های تجاری خواهد داشت.


وی افزود: در این شرایط حتی کشورهای نفت خیز نیز به این نتیجه رسیده اند که بدون یا حتی کاهش درآمد نفتی درآمدهای دیگری داشته باشند تا این تغییر به کشور آسیب نرسد. برای این منظور مالیات یکی از بهترین راه های کسب درآمد محسوب می شود و امروزه اکثر کشورها بیشترین درآمد خود را از طریق مالیات های منصفانه به دست می آورند.

این کارشناس بازار مالی تصریح کرد: در کشور ما قبل از همه اینها وابستگی به درآمدهای نفتی وجود داشت; اما اکنون با اقداماتی تصمیم گرفته است مالیات را به عنوان درآمدی مطمئن و پایدار جدی بگیرد. به طور کلی به هر دلیلی درآمدهای نفتی ناپایدار است و بودجه کشور هر سال در حال افزایش است. در کشوری مانند ایران که افزایش تورم در آن وجود دارد، بخش مهمی از اقتصاد است، اگر به ثبات درآمد و بودجه داده نشود. ، با کسری بودجه و در نهایت ابر تورم مواجه خواهیم شد.

رادپور بیان کرد: در اکثر کشورها مالیات ها هوشمندانه محاسبه و دریافت می شود و عقل بشری در این فرآیند شرکت نمی کند و به همین دلیل نیز کم است فرار مالیاتی. اگر هزینه پرداخت مالیات به اقتصاد لحاظ نشود، اعمال قوانین مالیاتی تضمین نمی شود. اگر سیستم مالیاتی هوشمند نباشد، به طور کلی سازمان های تجاری بیانیه را به یک استراتژی مالی تبدیل می کنند و مالیات کمتری می پردازند و این به یک رویه رایج تبدیل می شود.

وی تصریح کرد: اگرچه قانون است اما بدون این سامانه هوشمند هیچ تضمینی برای اجرای آن وجود ندارد. یعنی وقتی سیستم نمی تواند مود و درآمد را شناسایی کند چگونه مالیات می گیرد؟ بنابراین در نبود سیستم هوشمند با وجود قانون، راه های اصلی فرار مالیاتی باز شده است.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: موسسات در هر جای دنیا عظیم هستند. تلاش برای کاهش دولت راه حلی برای اصلاح نظام اقتصادی نیست. در آلمان و آمریکا، دولت بزرگ است و همه جا وجود دارد. با این حال، بخش خصوصی قوی است و فقط دولت آن را کنترل می کند. پس نیازی نیست که از آن پول دربیاورد. بنابراین دولت به سراغ منبع درآمد دیگری یعنی مالیات می رود که در کشور ما همیشه نادیده گرفته شده است. تنها راه دریافت مالیات عادلانه ایجاد یک سیستم هوشمند و شناسایی مالیات دهندگان است.

رادپور ادامه می دهد: زمانی که سیستم اقتصادی و مالیاتی هوشمند نباشد، به مالیات ها راه مذاکره داده می شود و حسابرسان طبق سلیقه خود کار می کنند. در نهایت با فسادها و رانت های زیادی مواجه هستیم که نتیجه آن انواع بی عدالتی ها و دوری هاست. در عین حال چنین سیستمی باید توانایی حمایت از شرکت هایی را داشته باشد که ورشکسته هستند یا درآمدی ندارند و مالیات دریافت نمی کنند. در آلمان، شرکت های ورشکسته مالیات نمی پردازند، یا اگر پرداخت کنند، به مودی بازگردانده می شوند.

وی تاکید کرد: موضوع مالیات باید جدی گرفته شود و به یک رویه و فرهنگ تبدیل شود. این سیستم ریسک را برای شرکت کاهش می دهد. این بدان معناست که مودیان به راحتی می توانند مالیات خود را برای یک سال بر اساس این سیستم برآورد و سازماندهی کنند و دیگر نگران مالیاتی که باید بپردازند نباشند.

کارشناسان بازار مالی یادآور شدند: از سوی دیگر نهادهای قانونگذار باید کمتر قانون را اصلاح کنند یا در این ماده تبصره هایی را لحاظ کنند، این روند ایجاد کسب و کار را با مشکل مواجه می کند.

انتهای پیام/۴۱۰۳/