نخست وزیر سابق ایتالیا: پوتین عملیات نظامی را برای انتصاب «افراد شایسته» در کیف آغاز کردبه گزارش همشاشا آنلاین به نقل از رویترز، برلوسکونی، رهبر حزب فوزا ایتالیا، یکی از عناصر ائتلاف راستگرا که انتظار می رود در انتخابات پارلمانی ایتالیا روز یکشنبه پیروز شود، دوست دیرینه پوتین است. و اظهارات او ممکن است باعث ایجاد نگرانی در میان متحدان غربی اوکراین شود.

برلوسکونی بعدازظهر پنجشنبه با استفاده از اصطلاح رسمی روسیه برای جنگ در اوکراین به تلویزیون دولتی RAI ایتالیا گفت: “پوتین توسط مردم روسیه، حزب و وزرای او مجبور شد تا این اقدام خاص را انجام دهد.”

برلوسکونی گفت که طرح اولیه روسیه شکست کیف “در عرض یک هفته”، جایگزینی دولت رئیس جمهور زلنسکی با “دولتی از مردم شریف” و خروج از اوکراین در هفته آینده بود.

نخست وزیر ۸۵ ساله سابق که از پوتین به عنوان برادر کوچکتر خود یاد می کرد، افزود: من هنوز نمی فهمم که چرا ارتش روسیه در اوکراین مستقر است، به نظر من باید فقط در اطراف کی یف متمرکز شود.

توصیف پوتین از اهدافش در طول جنگ هفت ماهه متفاوت بوده است. پوتین اکنون می گوید هدف اصلی او حفظ قلمرو در شرق دونباس است که بخشی از آن تحت کنترل جدایی طلبان طرفدار روسیه است.

پس از اینکه اظهارات برلوسکونی در تلویزیون انتقادات گسترده ای را در ایتالیا برانگیخت، او در بیانیه ای در روز جمعه گفت که دیدگاه هایش “بیش از حد ساده” شده است.

وی در این بیانیه گفت: خشونت علیه اوکراین غیرقابل توجیه و غیرقابل قبول است. موضع حزب فوزا در ایتالیا روشن است. ما همیشه با اتحادیه اروپا و ناتو هستیم».

دولت فعلی ایتالیا به رهبری ماریو دراگی، نخست وزیر سابق، از حامیان سرسخت تحریم های غرب علیه روسیه است.

در میان رهبران ائتلاف راست‌گرای ایتالیا، جورجیا ملونی، رهبر حزب راست افراطی ایتالیا که انتظار می‌رود نخست‌وزیر بعدی شود، قول داده است که این سمت را حفظ کند، اما اظهارات برلوسکونی و ماتئو سالوینی، رهبر لیگ، بیشتر بوده است. در این مورد نامشخص است

برلوسکونی روز پنجشنبه در مصاحبه ای گفت که تصمیم مسکو برای حمله به دنبال درخواست جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین است که به گفته او از پوتین خواسته اند از آنها محافظت کند.

رای گیری روز جمعه در همه پرسی استقلال در چهار منطقه شرقی اوکراین که عمدتاً در دست ارتش روسیه و حامیان آن است، آغاز شد که به نظر می رسد آغاز روندی برای گنجاندن این مناطق در خاک روسیه باشد.