نحوه فاش شدن تبادل پیام ایران و آمریکا در قطر | برای ایران توافقی روی میز استبه گزارش همشهری آنلاین، خبرنگار سی ان ان روز دوشنبه به وقت محلی به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه درباره موضوع لغو تحریم ها در دوحه قطر نوشت. کشور در دوحه قطر این هفته. .

رابرت مالی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت که با وزرای خارجه قطر در دوحه دیدار خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اتحادیه اروپا این مذاکرات را پیش خواهد برد و پیام ایران و آمریکا را منتقل خواهد کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جیک بایدن، در شب آغاز مذاکرات تحریم ها در قطر توپ را به سمت ایران پرتاب کرد، اما نگفت نقش کشورش چیست.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: در مورد ایران، باید بگویم که دیدگاه ایالات متحده برای مدت طولانی روشن بوده است، به این معنی که ما مصمم هستیم از آن اجتناب کنیم. .

بایدن گفت: «ما فکر می کنیم یک توافق دیپلماتیک بهترین راه برای انجام این کار است. ما معتقدیم بازگشت متناظر به برجام به نفع آمریکا و شرکای ما خواهد بود.

وی با بیان اینکه «توافق برای ایران روی میز است»، گفت: مانند گذشته، تصمیم گیری در مورد پذیرش یا رد این توافق بر عهده ایران است.

در همین حال حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی با چاووشو غلو وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با چاووشو اولو وزیر امور خارجه ترکیه احساسات خود را درباره این دیدگاه به وضوح بیان کرد. گفت: مذاکرات جدید برای لغو تحریم ها منجر به توافق واقعی با آمریکا و سه کشور اروپایی خواهد شد.

پیشتر جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر خود به تهران از از سرگیری مذاکرات هسته ای با ایران خبر داد و گفت که گفت و گوهای جدید در وین انجام نمی شود، بلکه در یک کشور از هر منطقه به ویژه در یک کشور انجام می شود. شورای همکاری

منابعی از وزارت خارجه قطر پیشتر گفته بودند که مذاکرات جدیدی برای احیای برجام در این کشور خلیج فارس انجام خواهد شد.

یک منبع در وزارت امور خارجه درباره زمان و مکان مذاکرات گفت: فردا در دوحه مذاکراتی برای رفع تحریم ها با تیم مذاکره کننده ما انجام می شود.