نابرابری های مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹: ارقام نشان دهنده تأثیر مداوم ویروس کرونا بر گروه های اقلیت قومی است.


بیش از ۳۰ درصد از مرگ و میر در انگلیس در میان افراد بالای ۳۰ سال از گروه‌های قومی بنگلادشی، سیاه‌پوست آفریقایی یا پاکستانی از سال ۲۰۲۰ مربوط به کووید-۱۹ بوده است – بیش از دو برابر نسبت بزرگسالانی که به عنوان سفیدپوست بریتانیایی ثبت شده‌اند.

سلامتی


۳ فوریه ۲۰۲۲

زنی به دیوار یادبود ملی کووید در لندن نگاه می کند

زنی در ماه گذشته به دیوار یادبود ملی کووید در لندن، بریتانیا نگاه می کند

Tejas Sandhu/SOPA Images/LightRocket از طریق Getty Images

از زمان شروع همه‌گیری، ویروس کرونا در بیش از ۳۰ درصد از کل مرگ و میر افراد بالای ۳۰ سال در گروه قومی انگلیس به‌عنوان بنگلادشی، سیاه‌پوست آفریقایی یا پاکستانی ثبت شده است. دانشمند جدید تجزیه و تحلیل داده های منتشر شده توسط دفتر آمار ملی (ONS).

این بیش از دو برابر نسبت مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در این دوره در میان افرادی است که گروه قومی آنها سفیدپوست بریتانیایی ثبت شده است. کووید-۱۹ در ۱۴ درصد از مرگ و میرهای این گروه نقش داشته است. این ارقام بر اساس تعداد افراد بین ۳۰ تا ۱۰۰ سال است که بین ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰ تا ۱ دسامبر ۲۰۲۱ در انگلستان جان خود را از دست داده اند.

عظیم مجید از امپریال کالج لندن می‌گوید: «چندین دلیل وجود دارد که اقلیت‌های قومی بیشتر در معرض ابتلا به کووید-۱۹ قرار می‌گیرند و می‌میرند. او می گوید که اقلیت های قومی به احتمال زیاد درآمد کمتری دارند، در نقش های عمومی کار می کنند و در خانوارهای چند نسلی یا مناطق پرتراکم جمعیت زندگی می کنند.

اگر این بیماری در گواهی فوت ذکر شده باشد، توسط ONS، مرگ‌ها به عنوان کووید-۱۹ طبقه‌بندی می‌شوند. این ممکن است به دلیل مثبت بودن آزمایش ویروس کرونا در یک فرد قبل از مرگ باشد یا به این دلیل که پزشک بر اساس علائم نزدیک به مرگ یک فرد، تشخیص کووید-۱۹ را داده است.

کووید-۱۹ در این دوره نسبت به سفیدپوستان بریتانیایی در نسبت بیشتری از مرگ و میرها در تمام گروه های اقلیت قومی نقش داشته است. مردم بنگلادشی تبار بیشترین آسیب را دیدند و کووید-۱۹ در ۳۹ درصد مرگ و میرها نقش داشته است. در ۳۵ درصد از مرگ و میر در افراد پاکستانی تبار، ۳۱ درصد از مرگ و میر در افراد سیاه پوست آفریقایی تبار و ۲۰ درصد از مرگ و میر در افراد چینی تبار در این دوره زمانی نقش داشته است.

این نابرابری‌های قومی در طول دوره همه‌گیری یا از زمان رونمایی واکسن‌ها بهبود نیافته است. تجزیه و تحلیل داده های ONS از ۱۳ ژوئن تا ۱ دسامبر ۲۰۲۱ – مربوط به سومین و جدیدترین موج انگلستان – نشان می دهد که بیش از یک چهارم مرگ و میر در افراد بنگلادشی تبار به ویروس کرونا در این مدت مربوط می شود، در حالی که این مورد فقط برای ۵.۵ درصد بوده است. مرگ و میر در سفیدپوستان بریتانیایی کووید-۱۹ در نزدیک به ۱۵ درصد از مرگ و میرها در میان مردم کارائیب تبار در این ماه ها نقش داشته است.

ییزه وان از دانشگاه کوئین مری لندن می‌گوید: «این یافته‌ها اهمیت بهبود جذب واکسن در تمام گروه‌های قومی را نشان می‌دهد. تأثیر عدم انجام این کار ممکن است دلیل مهمی باشد که چرا ما شاهد این تفاوت‌ها در موج سوم هستیم.»

وان می‌گوید که افراد در برخی از گروه‌های اقلیت قومی کمتر احتمال دارد واکسینه شوند و بنابراین بیشتر در معرض مرگ بر اثر کرونا هستند. بر اساس آخرین داده‌های جمع‌آوری‌شده از سوابق پزشکان عمومی تا ۲۶ ژانویه، ۸۰ درصد سیاه‌پوستان بالای ۸۰ سال در انگلیس اولین دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند در حالی که ۹۸ درصد از سفیدپوستان در این گروه سنی.

مطالعات نشان می‌دهد که گروه‌های اقلیت قومی به دلیل نژادپرستی تاریخی و عدم اعتماد به نهادهای پزشکی و سیاسی، احتمال بیشتری نسبت به واکسن دارند.

مجید می‌گوید این نابرابری‌های موج سوم نشان می‌دهد که کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن‌سازی بریتانیا (JCVI) باید به اقلیت‌های قومی اولویت بیشتری در هنگام تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کسی باید اول ضربه بزند، می‌داد.

محمد رزایی از دانشگاه سنت جورج لندن می‌گوید: «با گذشت بیش از دو سال از همه‌گیری، ما هنوز در مورد تأثیر نامتناسب کووید-۱۹ بر این جوامع صحبت می‌کنیم، در حالی که باید سیاست‌هایی را برای کاهش این نابرابری‌ها اعمال کنیم». ” [UK] دولت باید علل و عوامل اجتماعی-اقتصادی و سیستمی این نابرابری ها را بپذیرد و در برخورد با آنها جدی باشد.

سخنگوی موسسه خیریه برابری نژادی Runnymede Trust می گوید: «این ارقام خیره کننده هستند. نابرابری نژادی و اقتصادی طولانی مدت در مرکز درک همه گیری ویروس کرونا قرار دارد.

او می گوید: «ما مدتی است که می دانیم چه اقداماتی را می توان برای حمایت بهتر از اقلیت های قومی خود اجرا کرد. در کنار سایر موسسات خیریه در سال ۲۰۲۰، ما خواستار ایجاد واحدهای واکسیناسیون خانه به خانه در مناطق شهری با تراکم بالای خانوارهای چند نسلی شدیم تا خدمات مراقبت های بهداشتی را برای گروه هایی که به طور سنتی برای دریافت مراقبت و خدمات مورد نیازشان دشوارتر هستند، در دسترس تر کنیم.

جیمز نازرو از دانشگاه منچستر بریتانیا می‌گوید: توجه به این نکته مهم است که این ارقام کامل نیستند و فقط به دلیل اینکه ویروس کرونا در گواهی فوت یک فرد ثبت شده است، به این معنی نیست که آنها واقعاً بر اثر این بیماری مرده‌اند.

هنگامی که در مورد این یافته ها تماس گرفته شد، وزارت بهداشت و مراقبت اجتماعی بریتانیا به آن اشاره کرد دانشمند جدید به دفتر کابینه، که به نوبه خود ما را به بیانیه ای از دسامبر ۲۰۲۱ در مورد گزارشی در مورد تأثیر نامتناسب کووید-۱۹ بر گروه های اقلیت قومی ارجاع داد.

در این بیانیه، وزیر برابری، کیمی بادنوک گفت: «درک ما از چگونگی تأثیر کووید-۱۹ بر گروه‌های قومی مختلف از زمان شروع همه‌گیری تغییر کرده است. اکنون می دانیم که عواملی مانند شغلی که یک فرد انجام می دهد، محل زندگی او و تعداد افرادی که با آنها زندگی می کنند، بر میزان مستعد بودن آنها در برابر ویروس تأثیر می گذارد و ضروری است کسانی که در معرض خطر هستند واکسن تقویت کننده یا دوز اول و دوم خود را دریافت کنند. آنها هنوز آنها را ندارند.”

«این کار تمام نشده است. ما هنوز نیاز داریم که همه برای محافظت از خود، خانواده و جامعه خود واکسینه شوند.”

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/