میگرن در زنان ممکن است با ام اس ارتباط داشته باشد


مطالعه نشان می دهد زنان مبتلا به میگرن ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس باشند

نوشته سالین بویلز
WebMD Health News

بررسی شده توسط لوئیز چانگ، MD

فوریه ۱۶، ۲۰۱۰ – زنان با سابقه میگرن ممکن است بیشتر از زنان بدون سردرد به بیماری ام اس مبتلا شوند، اما مشخص نیست که آیا میگرن یک عامل خطر برای اختلال عصبی است یا خیر.

در اولین مطالعه در مقیاس بزرگ که به بررسی رابطه بین میگرن و مولتیپل اسکلروزیس (MS) پرداخت، محققان دریافتند که افراد مبتلا به میگرن تقریباً ۵۰ درصد بیشتر احتمال دارد که به ام اس مبتلا شوند، اگرچه خطر کلی برای ام اس بسیار اندک بود.

ایلیا کیستر، متخصص مغز و اعصاب و محقق مطالعه، از دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک به WebMD می گوید که برای درک اینکه آیا میگرن نقشی سببی در ایجاد ام اس دارد، تحقیقات بیشتری لازم است.

او می‌گوید: «نمی‌توانیم بگوییم که میگرن اندکی شانس ابتلا به ام‌اس را در افراد افزایش می‌دهد یا یکی از علائم اولیه ام‌اس است». آنچه که می‌توانیم بگوییم این است که افراد مبتلا به میگرن دلیل کمی برای وحشت یا نگرانی ندارند زیرا بیش از ۹۹ درصد از آنها هرگز به ام اس مبتلا نمی‌شوند.

ام اس و میگرن

زنان دو برابر مردان در معرض ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس و سه برابر بیشتر از میگرن رنج می برند. و هر دو بیماری اغلب قبل از ۵۰ سالگی تشخیص داده می شوند.

کیستر می‌گوید در حالی که چندین مطالعه قبلی نشان داده‌اند که میگرن در بین بیماران تحت درمان ام‌اس شایع است، اما مشخص نیست که آیا این ارتباط واقعی است یا خیر.

او می‌گوید: «این مطالعات در جمعیت‌های کلینیک انجام شد و این جمعیت‌ها معمولاً علائم بیشتری را گزارش می‌کنند.

در تلاش برای درک بهتر شیوع و تاثیر میگرن در بیماران مبتلا به ام اس، کیستر و همکارانش داده های بیش از ۱۱۶۶۰۰ پرستار زن شرکت کننده در یک مطالعه بهداشتی سراسری را تجزیه و تحلیل کردند.

این زنان در سال ۱۹۸۹ در مطالعه سلامت پرستاران II ثبت نام کردند و به مدت ۱۶ سال تحت نظر بودند.

تقریباً ۱۸۰۰۰ نفر سابقه میگرن را که توسط پزشک تشخیص داده شده بود در هنگام ثبت‌نام گزارش کردند و ۳۷۵ نفر در طول مطالعه مبتلا به ام اس شدند.

پس از تنظیم سایر عوامل خطر مشکوک برای ام اس، داشتن سابقه میگرن با افزایش ۴۷ درصدی خطر ابتلا به این اختلال همراه بود.

کیستر می‌گوید که هنوز اطلاعات منتشر نشده نشان می‌دهد که تشخیص ام اس با افزایش خطر ابتلا به میگرن نیز مرتبط است.

مطالعه او امروز عمومی شد و در نشست سالانه آکادمی نورولوژی آمریکا در اواسط آوریل ارائه خواهد شد.

او می گوید: «معلوم است که این یک رابطه ساده نیست. به نظر می رسد این دو شرط به نحوی با هم مرتبط هستند، اما این رابطه به هر دو صورت پیش می رود.

داستان یک بیمار

آن پیترانجلو، نویسنده مستقل وینچستر، ویرجینیا، از دوران نوجوانی به میگرن مبتلا بوده است. او در سال ۲۰۰۴ در سن ۴۴ سالگی به بیماری ام اس مبتلا شد.

او به وب‌ام‌دی می‌گوید: «از ابتدا احساس می‌کردم ارتباطی وجود دارد، اما هیچ‌وقت دکتری نداشتم که علاقه خاصی به بحث در مورد آن داشته باشد. زمانی که من آنلاین می شوم و با سایر افراد مبتلا به ام اس صحبت می کنم، تعجب می کنم که چه تعداد از آنها نیز میگرن دارند.”

پیترانجلو می‌گوید که فوراً به ارتباط بین میگرن و ام‌اس مشکوک شده است، زیرا سردردهای مکرر و ناتوان‌کننده او در زمان تشخیص بسیار کمتر و ناتوان‌کننده شده‌اند.

او می‌گوید: «بعد از یک عمر سردرد مزمن – من به ندرت یک هفته بدون داشتن حداقل یک سردرد گذراندم – میگرن من به طور ناگهانی حدود شش ماه قبل از اولین حمله ام اس تغییر کرد. “من شروع به مصرف کمتر آنها کردم و شدت آنها کمتر بود.”

نیکلاس لاروکا، دکترای انجمن ملی اسکلروز، مطالعه NYU را چندگانه اما مقدماتی می خواند.

او می‌گوید: «فکر می‌کنم از بسیاری جهات، بیشتر سؤالات را ایجاد می‌کند تا پاسخ‌دهنده. تعیین اینکه آیا میگرن یکی از عوامل خطر یا بیماری ام اس است، واقعاً دشوار است در مطالعه ای مانند این.
نمایش اسلاید


۱۶ محرک سردرد و نکته شگفت انگیز برای تسکین درد
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

منابع

منابع: نشست سالانه آکادمی نورولوژی آمریکا، تورنتو، ۱۰-۱۷ آوریل، ۲۰۱۰.

ایلیا کیستر، MD، دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک.

نیکلاس لاروکا، دکترا، روانشناس. معاون رئیس جمهور، ارائه مراقبت های بهداشتی و تحقیقات سیاست، انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس.

آن پیترانجلو، نویسنده مستقل، وینچستر، وا.

انتشار اخبار، آکادمی نورولوژی آمریکا.

انجمن ملی ام اس: “جستجو برای عوامل محرک”.

©۲۰۱۰ WebMD, LLC. تمامی حقوق محفوظ است.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/