رفتن به نوشته‌ها

میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح دیسک کمر


انتشار: 07 سپتامبر 2021

دیسک کمر

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که مرکز ژلاتینی دیسک ، مانند دیسک ، جدا شده یا بیرون زده است. در ستون فقرات ، بین مهره ها ، ورقه های غضروفی به نام دیسک کمر وجود دارد. دیسک کمر به عنوان ضربه گیر عمل می کند و می تواند فشار بر ستون فقرات را جذب کند. دیسک کمری ساختاری شبیه ژل دارد که از آب و پروتئین تشکیل شده است. افراد ممکن است به دلیل وجود دیسک کمری که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند ، درد شدیدی را احساس کنند.

به طور متوسط ​​، مردان بیشتر از زنان به این عارضه مبتلا می شوند. فتق دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که بی توجهی به بیماری می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. با توجه به کاهش طول عمر بیماری دیسک کمر ، این بیماری در بزرگسالان جوان در حال افزایش است. اگر دیسک بیرون زده باشد ، دیسک روی عصب نخاعی مجاور فشار می آورد و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح دیسک کمر ابتدا سعی می کند فرد را با روشهای غیرجراحی درمان کند که معمولاً طی 6 هفته با روشهای غیرجراحی بهبود می یابد.در صورت عدم بهبود بیمار ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین جراح دیسک کمر انجام شود تا عوارض به حداقل برسد.

قسمتهای اصلی ستون فقرات

سایر قسمت های ستون فقرات شما عبارتند از:

طناب نخاعی و اعصاب: این “کابل های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی حرکت کرده و پیام هایی را بین مغز و ماهیچه ها منتقل می کند. ریشه های عصبی از نخاع از طریق شکافی در مهره ها منشعب می شوند. دیسک های بین مهره ای بین مهره های شما قرار دارند. این دیسک ها صاف ، گرد و ضخامت حدود نیم اینچ دارند. دیسک های بین مهره ای هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. شامل دو جزء است:

حلقه فیبری این حلقه بیرونی هارد دیسک و فلاپی دیسک است.
nucleus pulposus. این مرکز یک قرص نرم و ژل مانند است.

دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره ها روی هم چیده شده اند. این استخوان ها به یکدیگر متصل شده و از نخاع محافظت می کنند. 5 مهره قسمت پایینی کمر را تشکیل می دهند. به این ناحیه ستون فقرات کمری گفته می شود. فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات رخ می دهد ، اما اغلب در قسمت تحتانی کمر اتفاق می افتد. گاهی اوقات دیسک بیرون زده ، بیرون زده یا پاره شده نامیده می شود. این یکی از شایع ترین علل کمردرد علاوه بر درد پا یا “سیاتیک” است ، زیرا بین 60 تا 80 درصد از افراد در طول زندگی خود دچار کمردرد می شوند. برخی از این افراد دچار کمردرد و ساق پا می شوند که ناشی از فتق دیسک است. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر افراد تنها پس از چند هفته یا چند ماه درمان غیرجراحی احساس بهتری دارند.

دیسک زمانی شروع به فتق می کند که هسته ژله مانند به دلیل سایش یا پارگی ناگهانی روی حلقه خارجی فشار می آورد. این فشار بر روی حلقه خارجی ممکن است باعث کمردرد شود و در صورت ادامه فشار ، هسته ژله مانند ممکن است تمام حلقه بیرونی دیسک را فشرده کند یا باعث برجستگی حلقه شود. این باعث فشرده شدن نخاع و ریشه های عصبی مجاور می شود. علاوه بر این ، ماده دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به التهاب عصب کمک می کند. هنگامی که ریشه عصبی تحریک می شود ، ممکن است درد ، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو پا وجود داشته باشد ، حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب به دلیل ساییدگی طبیعی ناشی از افزایش سن در ستون فقرات ایجاد می شود. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. در کودکان و نوجوانان ، قرص ها دارای محتوای آب بالایی هستند. با افزایش سن ، میزان آب دیسک ها کاهش می یابد و کشش دیسک ها کاهش می یابد. دیسک ها کوچک می شوند و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. این روند طبیعی پیری ، احتمال فتق دیسک ها را افزایش می دهد. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک شود.

عوامل خطر

عوامل خاصی ممکن است خطر ابتلا به فتق دیسک را افزایش دهند. این شامل:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند.
 • بلند کردن نادرست استفاده از ماهیچه های پشت به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث فتق دیسک شود. چرخش هنگام بلند کردن نیز می تواند کمر شما را ضعیف کند.
  وزن. اضافه وزن باعث افزایش فشار بر دیسک های کمر می شود.
 • فعالیت های مکرر که به ستون فقرات شما فشار وارد می کند. بسیاری از مشاغل از نظر فیزیکی چالش برانگیز هستند. برخی نیاز به بلند کردن ، کشیدن ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. استفاده از تکنیک های بلند کردن و حرکت ایمن می تواند از کمر شما محافظت کند.
 • رانندگی زیاد. نشستن طولانی مدت و همچنین ارتعاش موتور خودرو می تواند به ستون فقرات و دیسک ها فشار وارد کند.
 • شیوه زندگی کم تحرک. ورزش منظم در پیشگیری از بسیاری از بیماریها از جمله فتق دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن. تصور می شود که سیگار اکسیژن رسانی به قرص را کاهش می دهد و باعث می شود تا سریعتر خراب شود.

علائم دیسک کمر

در بیشتر موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد ممکن است چند روز طول بکشد و سپس بهبود یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک درد شدید کمر است که از باسن تا پشت یک پا گسترش می یابد.
 • احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و ممکن است نشان دهنده مشکل جدی تری به نام سندرم cauda equina باشد. این وضعیت معتبر است
 • فشرده سازی روی ریشه های عصب نخاعی رخ می دهد. فرد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

برای اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر در عرض چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. معمولاً اکثر بیماران 3 تا 4 ماه هیچ علامتی ندارند. با این حال ، برخی از بیماران در طول بهبودی خود کمی درد را تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً ماهیت غیر جراحی دارد. درمان بر تسکین درد متمرکز است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استراحت در رختخواب برای یک تا دو روز معمولاً به تسکین درد کمر و پا کمک می کند. با این حال ، دیگر از پای خود دور نشوید. هنگامی که فعالیتهای خود را از سر می گیرید ، سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

 • در طول روز استراحت کنید ، اما از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.
 • تمام فعالیت های بدنی خود را ، به ویژه خم شدن و بلند شدن به جلو ، کاهش دهید و کنترل کنید.
 • فعالیتهای روزانه خود را تغییر دهید تا از حرکاتی که باعث درد بیشتر می شوند اجتناب کنید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.
 • درمان طبیعی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال. تزریق داروی شبه کورتیزون در فضای اطراف عصب ممکن است با کاهش التهاب ، درد کوتاه مدت را تسکین دهد. اپیدورال می تواند درد بسیاری از بیمارانی را که به مدت 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، تسکین دهد.

درمان جراحی

تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً تنها پس از یک دوره درمان بدون جراحی بدون تسکین علائم دردناک یا برای بیماران با علائم زیر توصیه می شود:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

میکروسکوپی دیسک کمر: دیسکتومی میکروسکوپی متداول ترین روشی است که برای درمان فتق دیسک استفاده می شود. میکرو جراحی دیسک از طریق یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. فتق دیسک همراه با قطعات اضافی که روی عصب نخاعی فشار می آورند برداشته می شود. اگر فتق دیسک در بیش از یک سطح وجود داشته باشد ، ممکن است به یک روش بزرگتر نیاز باشد.

توانبخشی. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ساده پیاده روی (مانند 30 دقیقه در روز) با تمرینات خاص را برای کمک به بازیابی قدرت و انعطاف پذیری کمر و پاها توصیه کند. برای کاهش خطر عود فتق ، از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن در چند هفته اول پس از جراحی خودداری کنید.

این مقاله یک گزارش تبلیغاتی است و محتوای آن توسط وب سایت تبلیغ کننده تهیه شده است. مجله پزشکی Apple Health هیچ مسئولیتی در قبال محتوای این آگهی نمی پذیرد.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *