میزان SPF در آفتاب به چه معناست؟به گزارش همشهری آنلاین، قبل از هر چیز باید بدانید که SPF (عامل محافظت در برابر نور خورشید) بر خلاف تصور برخی افراد، ارتباط مستقیمی با مدت قرار گرفتن در معرض نور خورشید ندارد، بلکه مربوط به میزان انرژی دریافتی از خورشید است. پوست. عدد SPF نشان دهنده میزان انرژی دریافتی از خورشید (یا اشعه ماوراء بنفش خورشید) است که در مقایسه با پوست محافظت نشده به پوست محافظت شده (با نور خورشید) می رسد.

اگرچه میزان انرژی خورشید یا اشعه ماوراء بنفش که به پوست می رسد با مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید مرتبط است، اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که بر آن تأثیر می گذارد، از جمله شدت انرژی خورشیدی در یک زمان.

شدت تابش خورشید در ساعات روشنایی روز متفاوت است و در ظهر بالاترین میزان است (در مقایسه با سطوح پایین تر در ساعات صبح و نزدیک غروب خورشید). بنابراین، مقدار انرژی دریافتی از خورشید (و اشعه ماوراء بنفش) به مدت یک ساعت در خارج از منزل در ساعت ۹ صبح می تواند معادل ۱۵ دقیقه ماندن در بیرون از منزل در هر بار ۱۳ باشد.

همچنین، مکان شما ممکن است تحت تأثیر شدت پرتوهای خورشید باشد و این بیشتر از شدت مناطق پایین یا جنوبی است. ابرها یا نور آسمان تحت تأثیر این شدت قرار می گیرند.

علاوه بر شدت اشعه خورشید، عوامل دیگری مانند نوع پوست شما، مقدار ضد آفتابی که استفاده می‌کنید و تعداد دفعاتی که ضد آفتاب را تکرار می‌کنید، همگی بر میزان تابش دریافتی پوست شما تأثیر می‌گذارند.

پرتوهای فرابنفش خورشید طیف های مختلفی دارند. بخشی از این طیف که اشعه ماوراء بنفش B یا UVB نامیده می شود، بر لایه خارجی پوست (اپیدرم) تأثیر می گذارد و این قسمت از تابش است که باعث نور خورشید و سرطان برخی از پوست می شود.

با این حال، نور خورشید همچنین حاوی اشعه های فرابنفش A یا UVA است که به عمق پوست (درم) نفوذ می کند و باعث چیزی می شود که مردم آن را “برنزه کردن” می نامند. بیشتر سرطان های پوست در اثر قرار گرفتن بیشتر در معرض اشعه ماوراء بنفش UVA هستند و این نوع پرتوهای فرابنفش خورشید در پیری زودرس پوست نقش دارند.

اغلب، مقدار SPF در یک ضد آفتاب مربوط به اشعه ماوراء بنفش B یا UVB (ضد آفتاب) است که از رسیدن بیشتر نور خورشید به پوست جلوگیری می کند. اما برخی از عینک های آفتابی اشعه ماوراء بنفش A یا UVA (عامل سرطان پوست و پیری پوست) را مسدود می کنند.

با توجه به عوامل مختلفی که بر میزان دریافتی نور خورشید تأثیر می‌گذارند، SPF یک کرم ضد آفتاب «مدت زمانی» را که می‌توانید بدون نور خورشید به بیرون بروید، تعیین نمی‌کند، بلکه میزان محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را تعیین می‌کند.

مثلاً SPF 15 به این معنا نیست که اگر فردی بعد از یک ساعت بیرون رفتن در معرض نور خورشید قرار گرفت، پس از ۱۵ ساعت استفاده از کرم ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار گیرد. SPF 15 به این معنی است که – اگر ۲ میلی گرم در هر اینچ نور خورشید روی پوست وجود داشته باشد – یک سوم اشعه های خورشید به پوست می رسد.

اگر قصد انتخاب ضدآفتاب را دارید، بهتر است ضدآفتابی را انتخاب کنید که دارای محافظ UV (یعنی محافظت در برابر UVA و UVB) با حداقل SPF 30 باشد. این سطح از SPF برای افرادی با پوست روشن یا تیره توصیه می شود. ny