منشا کووید: نگاهی دقیق به روزهای اول شیوع ویروس کرونا در بازار ووهان


سه مطالعه اخیر تصویری دقیق از نحوه شروع همه‌گیری ویروس کرونا ارائه می‌دهند و این موضوع را تقویت می‌کنند که ویروس از حیوانات در بازار غذاهای دریایی Huanan آمده است.

سلامتی


| تحلیل و بررسی

۲۸ فوریه ۲۰۲۲

بازار عمده فروشی غذاهای دریایی Huanan در ووهان، چین، در ژانویه 2020

اعضای تیم واکنش اضطراری بهداشت ووهان در ژانویه ۲۰۲۰ بازار بسته غذاهای دریایی Huanan را ترک کردند.

NOEL CELIS/AFP از طریق گتی ایماژ

بر اساس سه مطالعه اولیه که بینش بسیار دقیقی از نحوه همه‌گیری کووید-۱۹ ارائه می‌کند، به نظر می‌رسد که ویروس SARS-CoV-2 از حیوانات به انسان‌ها در بازار غذاهای دریایی Huanan در ووهان، چین، حداقل دو بار در اواخر سال ۲۰۱۹ رسیده است. آغاز شد.

تصویر به تصویر کشیده شده توسط این مطالعات به شرح زیر است. در مقطعی قبل از سال ۲۰۲۰، جد ویروس SARS-CoV-2 از خفاش ها به پستانداران دیگر پرید. ما نمی دانیم کی یا کجا این اتفاق افتاده یا کدام پستانداران درگیر بوده اند.

اما ما می دانیم که تا نوامبر ۲۰۱۹، ویروس کرونا در میان پستاندارانی که در قفس در بازار غذاهای دریایی Huanan نگهداری می شدند، در حال گسترش بود. شواهد این امر از نزدیک به ۶۰۰ سواب از اشیاء در بازار گرفته شده در ژانویه ۲۰۲۰ بدست می آید. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین، از این تعداد، ۳۳ مورد برای ویروس مثبت بودند.

یک گروه بین المللی از محققان ویروس کرونا به رهبری مایکل ووروبی در دانشگاه آریزونا اکنون مکان های دقیق این اجسام مثبت نقشه برداری شده است. این تیم متوجه شد که ۳۱ شی از ۳۳ شیء در قسمت غربی بازار که در آن پستانداران زنده نگهداری می شدند، قرار داشتند.

پنج نمونه مثبت فقط در یک غرفه بازار پیدا شد. اشیایی که در این غرفه مثبت شد شامل یک قفس فلزی در یک اتاق پشتی، دو گاری که برای جابجایی قفس‌ها استفاده می‌شد و یک پاک‌کننده مو/پر – همه اشیایی که مستقیماً با حیوانات مرتبط هستند.

اسناد و عکس‌ها نشان می‌دهند که پستانداران زنده حاضر در بازار هوانان در نوامبر ۲۰۱۹ شامل سگ‌های راکون می‌شوند.Nyctereutes procyonoides، گورکن گراز (Arctonyx albogularis، موش های بامبو چینی (Rhizomys sinensis) و روباه قرمز (Vulpes vulpes). همه این حیوانات می توانند به SARS-CoV-2 آلوده شوند و ما می دانیم که سگ های راکون قادر به انتشار آن هستند.

حدود ۲۵ نوامبر ۲۰۱۹، ویروس SARS-CoV-2 از یکی از این پستانداران آلوده به یک فرد پرش کرد. سپس، حدود ۲ دسامبر، دوباره این اتفاق افتاد، اما این بار با نسخه کمی متفاوت از ویروس.

شواهدی مبنی بر اینکه بازار هوانان منبع ویروس بوده از منابع متعددی به دست آمده است. برای شروع، موارد اولیه کووید-۱۹ در دسامبر ۲۰۱۹ در سراسر بازار جمع شده بودند و بسیاری از آنها مستقیماً با آن مرتبط بودند. اولین مورد تایید شده کووید-۱۹ در یک فروشنده غذاهای دریایی در آنجا بود که در ۱۰ دسامبر بیمار شد و برای مثال در ۱۶ دسامبر به بیمارستان رفت.

Worobey و همکارانش نشان داده‌اند که حتی اگر آن موارد را فقط در ماه دسامبر بدون هیچ پیوند شناخته‌شده‌ای به بازار Huanan ترسیم کنید، آنها همچنان در اطراف بازار جمع می‌شوند.

دو پرش متمایز

علاوه بر این، مدت‌هاست که می‌دانستیم دو نوع SARS-CoV-2 از همان ابتدا وجود داشت که به‌عنوان دودمان A و B شناخته می‌شدند. آنها با دو جهش تفاوت دارند: دودمان A بیشتر شبیه ویروس‌های مرتبط خفاش است، اما دودمان B اولین موردی که مردم را آلوده کرد و بسیار رایج تر شد.

قبلاً گزارش هایی از اشکال میانی وجود داشته است که نشان می دهد یک دودمان پس از پرش به انسان از دودمان دیگر بوجود آمده است. اما اکنون مطالعه‌ای توسط جاناتان پیکار در دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو و همکارانش، از جمله Worobey، نشان می‌دهد که این اشکال میانی نتیجه خطاهای توالی یا جهش‌های بعدی هستند، و این دو اصل و نسب اولیه نتیجه دو پرش متمایز هستند. انتقال ویروس از حیوان به انسان

سومین مطالعه جداگانه ای که توسط جورج گائو در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین انجام شده است، جزئیات بیشتری در مورد آزمایش های شی و حیوانی انجام شده در بازار ارائه کرده است. مهم‌تر از همه، این تحقیق برای اولین بار نشان می‌دهد که آزمایش یک شی برای دودمان A مثبت بوده است.

سایر ویروس‌های SARS-CoV-2 که روی اشیاء موجود در بازار یافت می‌شوند، از دودمان B بودند، بنابراین این اولین مدرکی است که نشان می‌دهد هر دو نوع آن در آنجا وجود داشته‌اند. این موضوع باعث تقویت بیشتر بازار می شود که مکانی است که جهش به سمت مردم اتفاق افتاده است.

این کلینچر شواهد مستقیمی است مبنی بر اینکه برخی از پستانداران موجود در بازار به ویروس SARS-CoV-2 آلوده شده اند، اما تقریباً مطمئناً دیگر وجود ندارد.

مقامات بهداشتی در چین برخی از حیوانات زنده و یخ زده از جمله گربه های ولگرد، سگ ها، مارها، خرگوش ها و موش ها را در بازار آزمایش کردند. تا آنجا که تیم Worobey آگاه است، هیچ سگ راکونی در بازار یا از مزارع و مناطق وحشی که بازار را تامین می‌کردند، آزمایش نشد.

اما در کنار هم، خطوط متعدد شواهدی که در این سه مطالعه توضیح داده شده است، یک مورد قوی را به همراه دارد. “[It is] کارآگاهی عمیق … ارائه شواهد بسیار قانع کننده برای بازار Huanan به عنوان [the] کانون این همه گیری،” ماریون کوپمنز توییت کرد در مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس در روتردام.

بیشتر در مورد این موضوعات:
رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/