مغز منتظر دستورات مقامات برای توقف است – اردوگاه خبر خوش


گروه دانشگاه خبرگزاری فارس؛ می گوید نگویید «شستشوی مغزی»; انتقال ژنتیکی یا مثلا مهاجرت دانشجویی را ذکر کنید. اسمش فرقی نمی کند، اما مهم این است که باید به فکر حفظ نخبگان فکری بود و بنابراین ابتدا باید دلیل آن را بدانیم.

اگر جستجوی کوتاهی در یکی از موتورهای جستجو انجام دهیم، کلمه مهاجرت در لغت به معنای جابجایی یا جابجایی از مکانی به مکان دیگر است که معمولاً توسط افراد برای بهبود سطح زندگی آنها انجام می شود.

این افراد با ادامه تحصیل و جستجوی شغل بهتر در کشورهای دیگر زندگی خود را بهبود می بخشند، در حالی که به گفته خود، اگر در کشور خود چنین وضعیتی داشته باشند، نمی توانند این کار را انجام دهند.

با توجه به این موضوع با تعدادی از برگزیدگان آزمون سراسری ۱۴۰۱ صحبت کردیم تا بدانیم آیا قصد ادامه تحصیل در کشور دیگری یا مهاجرت به کشور دیگری را دارند یا خیر.

علیرضا ملک حسینی، شماره ۳ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی با بیان اینکه در حال حاضر نمی توانم در مورد ادامه تحصیل در خارج از کشور یا مهاجرت صحبت کنم، می گوید: باید به فکر مهاجرت باشم، فعلاً رشته هایی که جزو رشته های پژوهشی محسوب می شوند. آینده سودآوری ندارند زیرا بودجه ای به آنها اختصاص نمی یابد، در شرایط موجود استعدادها مجبور به مهاجرت می شوند.

سید علی علوی خوشحال رتبه ۹ کنکور گروه علوم تجربی ۱۴۰۱ نیز گفت: فعلا تصمیمی برای مهاجرت ندارم.

سبأ رضایی بروجنی رتبه سوم کنکور گروه علوم تجربی نیز گفت: می خواهم پزشکی بخوانم و به کشورم و مردمش خدمت کنم بنابراین به زندگی در خارج از کشور فکر نمی کنم.

ما همچنین با برخی از رتبه‌های برتر در طول سال‌ها صحبت کردیم تا بفهمیم امروز کجا هستند.

علی ولایی در حال تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه شهید بهشتی رتبه اول گروه علوم انسانی در کنکور سراسری سال ۱۳۹۲ است.

یاسمن سعیدی که در سال ۱۳۹۲ در کنکور سراسری در گروه ریاضی رتبه اول را کسب کرده بود نیز به انگلیس رفت و در آنجا تحصیلات خود را ادامه داد.

زهرا سادات موسوی رتبه اول گروه علوم انسانی در کنکور سراسری سال ۱۳۹۴ دانشجوی ممتاز روانشناسی کودک با مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه تهران.

یاسمن فرازان که در کنکور هنر رتبه اول را کسب کرده بود نیز در رشته طراحی صنعتی در دانشگاه تهران تحصیل کرده و هم اکنون در آلمان مشغول به تحصیل است.

دانا افاضلی رتبه ۳ گروه علوم ریاضی کنکور سراسری ۱۳۹۷ نیز در دانشگاه صنعتی شریف در رشته کامپیوتر مشغول به تحصیل است.

محمدصادق مجیدی یزدی نفر دوم رشته علوم ریاضی و فنی کنکور سراسری ۱۳۹۷ در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل است.

سارا عامری که در سال ۹۰ در آزمون زبان رتبه ۲ را کسب کرده بود برای ادامه تحصیل به کانادا رفت.

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از فارس، با نگاهی به نظرات برگزیدگان امسال و دستاوردهای برگزیدگان سال گذشته، احساس می کنیم که می خواهیم برندگان در کشور خود بمانند و به هموطنان خود خدمت کنند. ، اما به دلیل عدم تحقیق و ماهیت کار، مجبور به زندگی در خارج از کشور می شوند. آیا مسئولان تدبیری در این زمینه اندیشیده اند؟

* برنامه سازمان حفاظت از مغز

البته محمدعلی ذوالفیگل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از طرح حفظ استعدادهای کشور خبر داد و گفت: با توجه به اینکه برای هر کشوری افزایش ژنتیک نخبگان بسیار مهم است، وزارت علوم این طرح ها را تهیه و بررسی کرد. برای این. از نخبگان محافظت کنید

ذوالفیگل گفت: بر اساس طرح مصوب شورای عالی عتف، ۲۰ درصد سهمیه پذیرش دانشگاه ها برای نخبگان اختصاص می یابد.

همچنین رسول جلیلی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز در خصوص حفظ نخبگان در کشور گفت: کشورهای دیگر برای جذب ژن نخبگان تلاش می کنند و به همین دلیل جوانان مستعد ما قربانی مهاجرت می شوند. کشورهای دیگر حقوق خوبی دریافت می کنند، ما باید به دانشجویان دکترا هم پول بدهیم تا آنها دیگر کشورها را دوست نداشته باشند.

وی با بیان اینکه پول زیادی نیز برای ارائه به نخبگان وجود دارد که فراتر از پیوندهای خانوادگی و کشوری است، گفت: باید زیرساخت هایی مانند درآمد مناسب، مسکن و امکانات تحقیقاتی را فراهم کنیم و آزمایشگاهی برای ملت خود هستیم. استعداد.

انتهای پیام/