مغز انسان تا ۶۰ سالگی کند نمی شود


تصویر خبر: مغز انسان تا 60 سالگی کند نمی شود

پنجشنبه، فوریه ۱۷، ۲۰۲۲ (HealthDay News)

قبلاً در ۲۰ سالگی می‌توانستید قضاوت‌های فوری انجام دهید، اما اکنون احساس می‌کنید که واکنش شما به سؤالات، تصمیم‌گیری‌ها و چالش‌هایی که پیش روی شما قرار می‌گیرد، زمان بیشتری می‌برد.

نگران نباشید، این به این معنا نیست که شما قدرت مغز را از دست می دهید.

با افزایش سن، زمان پاسخ شما کاهش می یابد، اما یک مطالعه جدید استدلال می کند که این به این دلیل نیست که سرعت پردازش مغز شما رو به زوال است.

بر اساس گزارشی که در فوریه منتشر شد، مغز شما تا زمانی که به دهه ۶۰ سالگی خود برسید، مانند همیشه چابک باقی می ماند. ۱۷ در مجله طبیعت رفتار انسان.

پس چرا انبوهی از تحقیقات قبلی کارشناسان را به این باور رسانده اند که سرعت ذهنی در ۲۰ سالگی به اوج خود می رسد؟

میشا فون کراوز، محقق ارشد، محقق موسسه روانشناسی دانشگاه هایدلبرگ در آلمان، گفت: این به این دلیل است که زمان پاسخ شما توسط عوامل خارج از وضوح ذهنی (“شناختی”) شما متوقف می شود.

تحقیقات ما اکنون نشان می‌دهد که این کندی است نه به دلیل کاهش سرعت پردازش شناختی، فون کراوز گفت: “تا سنین بزرگسالی، سرعت پردازش اطلاعات در کاری که ما به سختی مطالعه می کردیم تغییر می کرد.”

اما با افزایش سن کمتر تکانشی می‌شوید و رفلکس‌های فیزیکی‌تان نیز در دهه ۲۰ زندگی شروع به کاهش می‌کنند. به گفته محققان، این عوامل سرعت واکنش شما به دنیای اطراف را کاهش می‌دهند، اما به این دلیل نیست که مغز شما در حال رشد کمتری است.

فون کراوز توضیح داد: «ما می‌توانیم واکنش‌های کندتر را با این واقعیت توضیح دهیم که افراد با افزایش سن در تصمیم‌گیری‌های خود محتاط‌تر می‌شوند، یعنی سعی می‌کنند از اشتباه اجتناب کنند». در عین حال، همچنین فرآیندهای موتور، یعنی فشار دادن کلیدهای پاسخ در یک آزمایش، با افزایش سن کند می شود.

برای این مطالعه، فون کراوز و همکارانش داده‌های بیش از ۱.۲ میلیون نفر را که در یک آزمایش آنلاین شرکت کردند که زمان واکنش آنها به آزمایش مغز را اندازه‌گیری می‌کرد، تجزیه و تحلیل کردند.

شرکت‌کنندگان باید مجموعه‌ای از کلمات و تصاویری را که روی صفحه نمایش می‌تابند، با فشار دادن کلید صحیح در پاسخ، دسته‌بندی می‌کردند.

محققان گزارش دادند که زمان پاسخ افراد پس از ۲۰ سالگی شروع به کاهش کرد.

اما با تجزیه دقیق‌تر داده‌ها، محققان دریافتند که پاسخ‌های کند احتمالاً به دلیل عوامل خارج از توانایی مغز برای پردازش اطلاعات است. روند ذهنی تصمیم گیری در مورد اینکه کدام پاسخ صحیح است تا سن ۶۰ سالگی شروع به کند شدن نکرد.

فون کراوز گفت: «نویسندگان مطالعات قبلی معمولاً زمان واکنش کندتر در افراد مسن را به عنوان شواهدی از کندی شناختی تفسیر کرده‌اند. “با به کارگیری یک مدل ریاضی از فرآیندهای شناختی اساسی، ما توانستیم نشان دهیم که توضیحات جایگزین برای پاسخ های آهسته می تواند داده ها را بهتر توضیح دهد.”

به نظر می رسد همه افراد بدون در نظر گرفتن جنسیت، ملیت یا تحصیلات، در توانایی تصمیم گیری خود سن یکسانی دارند. فون کراوز گفت: “روندهای سنی در سرعت ذهنی در بین زیر گروه ها بسیار مشابه بود.”

و فقط به این دلیل که پیر بودید به این معنی نیست که به طور خودکار شروع به لغزش کردید.

“در حالی که ما کاهش کلی مربوط به سن را در سرعت ذهنی از حدود ۶۰ سالگی مشاهده کردیم، همچنین تغییرات زیادی در سرعت ذهنی در تمام گروه‌های سنی یافتیم. یعنی افراد مسن‌تری وجود داشتند که هنوز سطوح بسیار بالایی از ذهن را نشان می‌دادند. سرعت،” فون کراوز گفت. این که چرا برخی از افراد حتی در سنین پیری موفق به حفظ سرعت ذهنی بالا می شوند، راه بسیار جالبی برای تحقیقات آینده است.

دیوید مدن، استاد روان‌شناسی پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه دوک در دورهام، NC، که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: یافته‌ها «اطلاعات جدید مهمی را برای درک تغییرات مرتبط با افزایش سن در عملکرد شناختی ارائه می‌دهند».

دکتر. ملاز بوستانی یک دانشمند محقق با مؤسسه Regenstrief در ایندیاناپولیس است که کارش بر روی مغز سالخورده متمرکز است. بوستانی گفت: “پیر شدن نیاز به احتیاط بیشتری را برای ما فراهم می کند و بی پروایی خود را کاهش می دهد، اما همچنین حواس ما بیشتر از اطلاعات پرت می شود. بنابراین زمان واکنش ما – سرعت ذهنی ما – کاهش می یابد.”

با این حال، مدن و بوستانی هر دو به محدودیت‌هایی در این مطالعه اشاره کردند.

مدن گفت که انواع مختلفی از وظایف مغزی باید در آزمایش استفاده شود تا مشخص شود که چگونه الگوها “در رابطه با نیازهای ادراکی و توجهی کار متفاوت خواهند بود.” این مطالعه روی یک تکلیف مغزی منتشر شد.

بوستانی افزود که این مطالعه هیچ تلاشی برای “باز کردن تاثیر تظاهرات اولیه بیماری آلزایمر بر سرعت ذهنی” انجام نداده است. بنابراین، این مطالعه نمی تواند کاهش سرعت ذهنی پس از ۶۰ سالگی را از پیری شناختی در مقابل بیماری های عصبی مانند آلزایمر متمایز کند.

اطلاعات بیشتر

مؤسسه ملی ایالات متحده در مورد پیری اطلاعات بیشتری در مورد مغز سالخورده دارد.

منابع: میشا فون کراوز، محقق، موسسه روانشناسی دانشگاه هایدلبرگ، آلمان. دیوید مدن، دکترا، استاد، روانشناسی پزشکی، مرکز پزشکی دانشگاه دوک، دورهام، NC. ملاز بوستانی، MD، دانشمند پژوهشی، موسسه Regenstrief، ایندیاناپولیس؛ طبیعت رفتار انسان، فوریه ۱۷، ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
پرسش


اصطلاح اختصاری ADHD به وضعیتی اشاره دارد که معمولاً به عنوان زیر شناخته می شود:
پاسخ را ببینید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/