معلم راننده تاکسی می شود درآمد حاصل از این وسیله نقلیه ارائه می شود


همشهری آنلاین – مریم باقرپور: «فرزانه کاظمی» یکی از معدود رانندگان تاکسی تهران است که وظیفه جابجایی مسافران در مسیر پایانه پونک – تجریز را بر عهده دارد. وی ۶۱ ساله است و در سخنرانی خود مدام از کلمات و عبارات مربوط به ائمه (ع) استفاده می کند، بدون اینکه تکرار کند و حضار را خسته کند. البته به خاطر شغل اولش معلمی دلیلش است. وی سال ها معلم بوده و در مدارس مختلف تهران و منطقه ۲ مانند شهرک غرب فعالیت داشته و چندین بار به عنوان معلم نمونه انتخاب شده است.

البته روش تدریس نیز متفاوت است و جدای از کار کلاسی و تهیه کتاب های درسی، در زمینه رفتار عقیدتی دانش آموزان نیز کار می کرد. وی گفت: در ابتدا فقط با کتب درسی به من آموزش می دادند اما به تدریج وسایل کمک آموزشی و سی دی را اضافه کردیم.

با وجود اینکه کاظمی به دلیل فشار والدین و دانش‌آموزان، حجم کلاس‌های معلمان از کلاس‌های دیگر بزرگ‌تر بود، اما او هیچ‌وقت از قلم نیفتاد. کاظمی گفت: برخی از شاگردانم محبّت اهل بیت (ع) شدند. بسیاری از والدین به مدرسه آمدند و با مشاهده تغییر رفتار فرزندانشان از آنها تشکر کردند. اما مثل این است که من معلم نمی شوم، من برای چیز دیگری در نظر گرفته شده ام.”

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

هم معلم شدم و هم راننده

ماجرای راننده شدن کاظمی به وضعیت همسرش برمی گردد. او گفت: «شوهرم مهندس شیمی بود، اما از جانبازی خود استفاده نکرد. وقتی معلم بودم به دلیل آلودگی شدید هوا چهارشنبه زود به خانه می آمدم و به مسافرت می رفتیم. وسایل سفر ما همیشه پر است. چون عضو شورای عمومی انجمن اولیا و مربیان ناحیه بودم، بیشتر معلمان و مدیران مرا می شناختند. وقتی با مدرسه دخترم تماس گرفتم، سریع به خانه و خارج از شهر زنگ زدند. تا سال ۲۰۰۵، در رسانه ها و تلویزیون، دستگاهی را تبلیغ می کردند که می تواند زندگی ما را آسان کند. ماشینی که جایی برای شوهرم داشت تا کپسول هواش را بگذارد و بچه ها درس بخوانند و با نمرات خوب مشق بنویسند. با پسرم رفتم ثبت نام. قرار بود بلیت حمل و نقل عمومی باشد اما بلیط تاکسی را به ما دادند و گفتند باید یک مسافر خانم را به جایی که ما مشخص کردیم منتقل کنند. به دلیل تعهدی که داده بودیم نتوانستیم ماشین را بفروشیم. وقتی گفت برو سفارش تاکسیرانی بگیر، خیلی عصبانی شدم و گفتم من معلمم نه راننده. ۲ روز گریه کردم بعد از گلایه ها و اعتراضات فراوان به من گفتند که فقط ۶ ماه برای تغییر شرایط کار می کنند. بالاخره به من گفتند راننده سرویس مدرسه شو. “

معلم راننده تاکسی می شود درآمد حاصل از این وسیله نقلیه ارائه می شود

پونک – خط تجریش ابتدای بلوار همیلا

کلاس های آموزشی در ون

کاظمی بعدها معلم مدرسه و کمک راننده شد. صبح دانش آموزان را به مدرسه شان در شهر زندری و سپس به مدرسه شان در شهرک قدس (غرب) برد. وقتی مدرسه تعطیل شد، با ماشین به سمت شهر ژاندارمری رفت تا بچه ها را به خانه ببرد. البته هنوز هم کلاس تدریس را برگزار می کند با این تفاوت که سیار و داخل ماشین است. این اقدام آنقدر مردم را به خود جذب کرد که کودکان و خانواده های گریان برای دریافت خدمات از او خانه هایشان را نقل مکان کردند. در همین حال گاهی شرکت های تاکسیرانی او را برای ارائه خدمات به بانوان در سفرهای قم، جمکران و… می فرستند.

در سال ۲۰۰۷، این بانوی پویا مجبور شد شغل معلمی خود را ترک کند. زیرا به دلیل عدم مراقبت های بهداشتی در ناحیه پا دچار مشکل و حتی مرگ می شود. از آن زمان، او دیگر نمی تواند به راحتی روی صندلی بنشیند. به همین دلیل کم کم معلمی را رها کرد و به کار ماشین پرداخت.

درآمد اهل بیت (ع)

وقتی کاظمی تصمیم می گیرد برای همیشه تدریس را ترک کند، همسرش اولین کسی است که در کنار اوست. او گفت: بچه من خیلی بد است. در مورد خانواده ها هم همینطور. تا اینکه کم کم نظرم عوض شد. البته در ابتدا فقط راننده سرویس بودم و حتی عنوان راننده سرویس نمونه را هم به من دادند. “

کاظمی با گذشت زمان در مسیر پونک – تجریش با سرویس مدارس کار کرده و همچنان ادامه دارد. با وجود اینکه مدت زیادی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا و بیماری سخت خود قادر به رانندگی نیست، اما همچنان به برنامه ای که در زمان بازگشت به سر کار کشیده است، عمل می کند. چون این خانم راننده تاکسی از درآمد راننده پولی نمی دهد. در واقع آل عبا(ع) ۵ تن از درآمد تاکسی خود را اختصاص داد. وی گفت: من درآمد تاکسی را در زندگی ام لحاظ نمی کنم و بیشتر از آن هزینه می کنم. چون با حقوق شوهرم زندگی می کنیم. همسرم هم برای تولد یا روز زن ماشین می خرد تا برای اهل بیت علیهم السلام و شیعیانشان رفت و آمد کنند».

مسیر برای راننده مشخص است

کاظمی در ایستگاه تاکسی پونه شناخته شده است و اگرچه رانندگی به دلیل مشکلات پا برایش آسان نیست، اما آرام و با اعتماد به نفس است. وی تاکید کرد: معتقدم رفتار دیگران با شما بستگی به رفتار شما با آنها دارد. در حین رانندگی اگر اشتباهی دیدیم بوق می زنم و شیطنت نمی کنم. مردی که از ماشین پیاده می شود از شما تشکر خواهد کرد. معمولا وقتی به ترمینال می رسم، اگر آخرین ماشین باشم، مسافران عادی توقف می کنند تا سوار ماشین من شوند. مدیر خط ابتدا عصبانی شد. تا اینکه یک روز جلوی مسافران از من شکایت کرد. در این بین خانم مسافری که کنارم نشسته بود بلافاصله پاسخ داد که اول با او می آیم، او سوار ماشین خوب و آرامی می شود و با اقامت در این مکان معنوی تا شب مرا نگه می دارد. برای همین منتظر این تاکسی هستم.»

معلم راننده تاکسی می شود درآمد حاصل از این وسیله نقلیه ارائه می شود

کاظمی جمعه ها با تاکسی برای جابجایی نمازگزاران می رود

جمعه در خدمت عمومی

برنامه هفتگی جمعه فرزانه کاظمی نقل و انتقال رایگان نمازگزاران نماز جمعه قبل از شیوع ویروس کرونا است و حالا با کمرنگ شدن بیماری، برنامه ریزی برای شروع همان قرار قدیمی است. گفت: من به نماز جمعه می روم. چون برای من سرگرم کننده است و از آن نیرو می گیرم. وقتی مادر با ۲ عصا برای نماز می آید، حداقل کار من این است که او را حمل کنم و کمکش کنم بالا و پایین. یا وقتی می بینم خانم ها کیف سنگین دارند و علاوه بر کاسه و صندلی، صندلی هم حمل می کنند، با آنها می روم. دعای خیرشان که بیشترشان مادران یا همسران شهدا هستند برایم بسیار ارزشمند است. ارزشی که خریدنی نیست

رویدادهای خیریه اوقات فراغت

خانم راننده تاکسی مسیر پونک به تجریش چندی پیش به دلیل عدم جریان خون در مغزش از بیمارستان مرخص شد. وی گفت: سال ها در کارگاه علی اصغر(ع) به همراه بانوان لباس های سبز رنگ با کلاه سفید و سبز می دوختیم و طی مراسمی مذهبی بین خانواده هایی که فرزندان کوچک داشتند توزیع می کردیم. الان تمام تلاشم را می کنم و به دنبال این هستم که با پیاده روی اربعین به کربلا بروم.