مطالعه موش ممکن است ریشه در ریزش مو داشته باشد


نوشته رابرت پرید
خبرنگار HealthDay

پنجشنبه، اکتبر ۲۸، ۲۰۲۱ (HealthDay News) – تحقیقات جدید روی موش ها ممکن است سرنخ هایی از ریزش موی مرتبط با افزایش سن در مردان و زنان ارائه دهد.

دانشمندان دریافتند با افزایش سن سلول های بنیادی مو، چسبندگی آنها را از دست می دهند که آنها را در داخل فولیکول مو ایمن نگه می دارد. این به سلول های بنیادی اجازه می دهد تا از فولیکول دور شوند.

Rui Yi، سرپرست تیم تحقیق، استاد آسیب شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن فاینبرگ در شیکاگو، می گوید: «نتیجه سلول های بنیادی کمتر و کمتری در فولیکول مو برای تولید مو است. وی خاطرنشان کرد: این امر منجر به نازک شدن مو و طاسی در طول پیری می شود.

محققان همچنین ژن هایی را شناسایی کردند که ممکن است چسبندگی سلول های بنیادی مو را تنظیم کنند. و آنها موش هایی ساختند که فاقد دو ژن FOXC1 و NFATC1 بودند.

بر اساس این مطالعه، موش‌های بدون این ژن‌ها در چهار ماهگی به سرعت شروع به ریزش مو کردند و طی ۱۲ تا ۱۶ ماهگی کاملاً کچل شدند. نتایج در ماه اکتبر در مجله منتشر شد پیری طبیعت.

به گفته یی، موش ها و انسان ها شباهت های زیادی در مو و سلول های بنیادی دارند، بنابراین این یافته ها ممکن است در مورد مردان و زنان مسن با موهای نازک اعمال شود. با این حال، تحقیقات در مورد حیوانات همیشه در مورد انسان ها انجام نمی شود.

یی در بیانیه خبری دانشگاه گفت: “ما معتقدیم که این مکانیسم فرار سلول های بنیادی قبلاً هرگز گزارش نشده است، زیرا هیچ کس نمی تواند روند پیری در حیوانات زنده را ردیابی کند.”

مشخص بود که فولیکول های مو با افزایش سن کوچک می شوند، اما مشخص نبود که چگونه این اتفاق افتاد. بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که این به دلیل مرگ سلولی یا ناتوانی سلول ها در تقسیم با افزایش سن است.

یی گفت: «ما حداقل تا حدی کشف کردیم که این به دلیل مهاجرت سلول های بنیادی فولیکول مو به دور از جایگاه خود است. وی با اشاره به اینکه مرگ سلولی نیز در حین مشاهده آنها رخ داد، افزود: “کشف ما نظریه های موجود را رد نمی کند بلکه مکانیسم جدیدی ارائه می دهد.”

در یک مطالعه جدید، محققان در تلاش برای بازگرداندن ژن‌های FOXC1 و NFATC1 هستند تا دریابند که آیا انجام این کار ریزش مو را معکوس می‌کند یا خیر.

اطلاعات بیشتر

انجمن آکادمی پوست آمریکا اطلاعات بیشتری در مورد ریزش مو دارد.

منبع: دانشگاه نورث وسترن، انتشار خبری، اکتبر. ۲۶، ۲۰۲۱


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/