مطالعه روی موش ها نشان می دهد که کوکائین به سلول های مغز آسیب می زند


عکس خبر: مطالعه موش نشان می دهد کوکائین به سلول های مغز آسیب می زند

دوشنبه، ۱۸ ژانویه ۲۰۱۶ (HealthDay News) – محققان گزارش می دهند که دوزهای بالای کوکائین در موش ها باعث می شود سلول های مغز خودشان را بخورند.

دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز نیز چنین تخریبی را در سلول های مغز موش هایی که به مادرانشان در دوران بارداری کوکائین داده بودند، پیدا کردند.

با این حال، آنها همچنین یک پادزهر بالقوه برای این فرآیند شناسایی کرده اند.

محققان در کار آزمایشگاهی خود دریافتند که دوزهای بالای کوکائین – یک محرک قوی و اعتیاد آور – باعث اتوفاژی خارج از کنترل می شود، فرآیندی که در آن سلول ها درون خود را هضم می کنند. اتوفاژی معمولاً یک فرآیند طبیعی و حیاتی است که به تمیز نگه داشتن سلول ها کمک می کند.

دکتر سولومون اسنایدر، استاد عصب‌شناسی در دانشکده پزشکی جان هاپکینز در بالتیمور، گفت: «ما «تشریح‌هایی» انجام دادیم تا ببینیم چگونه سلول‌ها در اثر دوزهای بالای کوکائین می‌میرند.

او در یکی از خبرهای دانشگاه گفت: «این اطلاعات به ما بینشی فوری در مورد نحوه استفاده از یک ترکیب شناخته شده برای تداخل در این فرآیند و جلوگیری از آسیب داد.»

پادزهر بالقوه یک ترکیب آزمایشی به نام CGP3466B است. محققان گفتند که قبلاً در آزمایشات بالینی ناموفق برای درمان بیماری پارکینسون و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک آزمایش شده است و به عنوان بی خطر برای افراد شناخته شده است.

با این حال، نویسندگان این مطالعه گفتند که آیا این ترکیب می‌تواند از آسیب‌های مرتبط با کوکائین در سلول‌های مغزی، ابتدا در موش‌ها و سپس در انسان‌ها، جلوگیری کند یا خیر، چندین سال تحقیق طول خواهد کشید.

همچنین، نتایج به دست آمده در مطالعات حیوانی اغلب در انسان تکرار نمی شود.

این مطالعه به صورت آنلاین در ۱۸ ژانویه منتشر شد مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم.

– رابرت پریدت

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۱۶ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.نمایش اسلاید

سوء مصرف داروهای تجویزی: اعتیاد، خطرات سلامتی و درمان
نمایش اسلاید را ببینید

منابع

منبع: پزشکی جان هاپکینز، بیانیه مطبوعاتی، ۱۸ ژانویه ۲۰۱۶


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/