مطالعات نشان می دهد که دیابت نوع ۱ برای زنان کشنده تر از مردان است


تصویر خبر: مطالعات نشان می دهد دیابت نوع 1 برای زنان کشنده تر از مردان استنوشته استیون راینبرگ
خبرنگار HealthDay

پنجشنبه، فوریه ۵، ۲۰۱۵ (HealthDay News) – محققان استرالیایی گزارش دادند که زنان مبتلا به دیابت نوع ۱ تقریباً ۴۰ درصد بیشتر از مردان مبتلا به دیابت نوع ۱ در معرض خطر مرگ به هر دلیلی و بیش از دو برابر خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند.

در تجزیه و تحلیل ۲۶ مطالعه که شامل بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر بود، محققان دریافتند که خطر مرگ ناشی از سکته در زنان مبتلا به دیابت نوع ۱ در مقایسه با مردان مبتلا به دیابت نوع ۱، ۳۷ درصد بیشتر است. محققان همچنین دریافتند زنان مبتلا به دیابت نوع ۱ نسبت به مردان مبتلا به دیابت نوع ۱ ۴۴ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری کلیوی هستند.

راشل هاکسلی، سرپرست تیم تحقیقاتی و مدیر مرکز آمار زیستی و کارآزمایی‌های بالینی کوئینزلند در این باره می‌گوید: دیابت نوع ۱ خطر مرگ زودرس را در زنان و مردان افزایش می‌دهد، اما دیابت نوع ۱ برای زنان بسیار کشنده‌تر از مردان مبتلا به این بیماری است. دانشگاه کوئینزلند در هرستون، استرالیا.

این گزارش در فوریه منتشر شد. ۶ نسخه آنلاین لانست دیابت و غدد درون ریز.

دیابت نوع ۱ یک بیماری خود ایمنی است که سلول های تولید کننده انسولین را در پانکراس از بین می برد. انسولین هورمونی است که برای تبدیل قندها، ستارگان و سایر غذاها به انرژی لازم است. بروز دیابت نوع ۱ در کودکان ۱۴ سال و کمتر از سال ۱۹۸۹ در سراسر جهان هر سال ۳ درصد افزایش یافته است. به گفته محققان دیابت، در ایالات متحده، سالانه حدود ۱۵۰۰۰ کودک و ۱۵۰۰۰ بزرگسال به نوع ۱ مبتلا می شوند.

از آنجایی که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ انسولین خود را تولید نمی کنند، باید هورمون را از طریق تزریق های متعدد روزانه یا با پمپ انسولین که یک لوله کوچک در زیر پوست برای رساندن انسولین قرار داده است، جایگزین کنند.

با این حال، نیاز به انسولین بسته به غذاهای خورده شده، سطح فعالیت و حتی استرس به طور مداوم تغییر می کند. این امر دریافت درست دوز را دشوار می کند. وقتی انسولین خیلی کم داده می شود، سطح قند خون افزایش می یابد. با گذشت زمان، این می تواند عوارض خطرناکی مانند افزایش خطر بیماری قلبی ایجاد کند.

اما، انسولین بیش از حد می تواند باعث کاهش سطح قند خون (هیپوگلیسمی) شود، که می تواند به سرعت باعث تعدادی از علائم ناراحت کننده مانند تعریق، حالت تهوع، تحریک پذیری و گیجی شود. به گفته JDRF (بنیاد تحقیقات دیابت نوجوانان سابق) در صورت عدم درمان، هیپوگلیسمی می تواند منجر به بیهوشی و حتی مرگ شود.

به گفته هاکسلی و او، زنان ممکن است به دلیل تعدادی از عوامل، مانند تغییر سطح هورمون – به ویژه در دوران بلوغ – که می‌تواند بر حساسیت بدن به انسولین تأثیر بگذارد و باعث نوسانات سطح قند خون شود، برای کنترل سطح قند خون مشکل‌تری داشته باشند. نویسندگان مشترک محققان همچنین حدس زدند که سطوح بالای قند خون ممکن است آسیب بیشتری به رگ های خونی زنان نسبت به مردان وارد کند.

“یافته ها نشان می دهد که دختران و زنان جوان مبتلا به دیابت نوع ۱ ممکن است نیاز به نظارت بیشتری داشته باشند، نه تنها برای اطمینان از اینکه سطح قند خون خود را تحت کنترل نگه می دارند، بلکه همچنین برای اطمینان از اینکه سطح آنها برای سایر عوامل خطر اصلی مانند خون وجود دارد. فشار، همچنین از نزدیک تحت نظر هستند.”

هاکسلی افزود: «به محض اینکه فردی مبتلا به دیابت نوع ۱ تشخیص داده شد – صرف نظر از جنسیت – باید حمایت و کمک بیشتری در مدیریت سلامت خود و سطوح فاکتورهای خطر بیماری قلبی و سکته دریافت کند.
نمایش اسلاید


دیابت نوع ۱ (T1D): علائم، علل، درمان، در مقابل. نوع ۲
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

دکتر. دیوید سیمونز، استاد پزشکی در دانشگاه وسترن سیدنی در پنریث، استرالیا، و نویسنده سرمقاله ژورنال همراه، گفت: “در بین افرادی که دیابت ندارند، زنان بیشتر از مردان عمر می کنند. این مزیت در بین زنان مبتلا به نوع ۱ از بین می رود. دیابت. هم زنان و هم مردان مبتلا به دیابت نوع ۱ بسیار جوان تر از آنچه باید می میرند.”

سیمونز گفت که نمی‌داند چرا این اختلاف وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که قند اضافی ممکن است آسیب بیشتری به رگ‌های خونی زنان نسبت به مردان وارد کند. وی گفت: ممکن است برای پیشگیری از بیماری قلبی و سکته، نیاز به درمان زودهنگام زنان با داروها وجود داشته باشد.

او فکر نمی کند که کنترل قند خون در زنان بدتر از مردان باشد. با این حال، همه افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ به روش های بهتری برای کنترل قند خون برای جلوگیری از افت قند خون نیاز دارند. او گفت که هیپوگلیسمی می تواند تهدید کننده زندگی باشد و بر سلامت کلی تأثیر بگذارد.

سیمونز می گوید: «بسیاری از مرگ و میر بیش از حد در میان مردان و زنان با دسترسی بهتر به روش های کنترل قند خون، مانند پمپ های انسولین، قابل پیشگیری است. اما ما هنوز باید تحقیق کنیم که چرا این مرگ‌های زودهنگام اتفاق می‌افتد.»

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۱۵ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.

منابع

منابع: راشل هاکسلی، دکترا، مدیر مرکز آمار و آزمایشات بالینی کوئینزلند، دانشگاه کوئینزلند، هرستون، استرالیا. دیوید سیمونز، MD، استاد پزشکی، دانشگاه وسترن سیدنی، پنریث، استرالیا. فوریه ۶، ۲۰۱۵، لانست دیابت و غدد درون ریز، برخط


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/