مطالعات می گویند واکسیناسیون احتمال ابتلای طولانی مدت به کووید را کاهش می دهد


فوریه ۱۶، ۲۰۲۲

بر اساس بررسی جامع جدید آژانس امنیت بهداشت بریتانیا، واکسیناسیون علیه کووید-۱۹ خطر ابتلا به کووید-۱۹ طولانی مدت را کاهش می‌دهد و علائم طولانی مدت کووید را در میان افرادی که در هنگام ابتلا واکسینه نشده‌اند، بهبود می‌بخشد.

این بررسی شامل داده‌هایی از ۱۵ مطالعه بریتانیایی و بین‌المللی است، با هفت مطالعه که واکسیناسیون کووید-۱۹ را قبل از عفونت در برابر ابتلا به کووید طولانی محافظت می‌کند و اینکه آیا هفت مطالعه به تأثیر واکسیناسیون در بین افرادی که قبلاً به مدت طولانی مبتلا به کووید بودند، می‌پردازد. یک مطالعه هر دو را مورد بررسی قرار داد.

در شش مطالعه، کسانی که یک یا دو دوز واکسن را قبل از ابتلا به ویروس کرونا دریافت کرده‌اند، کمتر احتمال دارد که علائم کووید طولانی پس از عفونت را ایجاد کنند.

در دو مطالعه، افراد کاملاً واکسینه شده کمتر از افراد واکسینه نشده دچار علائم میان مدت یا طولانی مدت مانند خستگی، سردرد، ضعف در بازوها و پاها، درد مداوم عضلانی، ریزش مو، سرگیجه، تنگی نفس، از دست دادن بو یا اسکار ریه

علاوه بر این، سه مطالعه که علائم طولانی مدت کووید را قبل و بعد از واکسیناسیون مقایسه کردند، نشان دادند که اکثر افراد بهبود علائم پس از واکسیناسیون را بلافاصله یا بیش از چندین گزارش کردند. چند مورد بدتر شدن علائم را پس از واکسیناسیون گزارش کردند.

این بررسی می‌گوید: «همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد واکسینه نشده مبتلا به کووید طولانی مدت که واکسینه شده‌اند، به طور متوسط ​​علائم کووید طولانی مدت یا علائم طولانی مدت کووید کمتری نسبت به افرادی که واکسینه نشده‌اند، کاهش داده‌اند.

دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چرا واکسیناسیون منجر به بهبود علائم در برخی افراد می شود روزنامه گاردین. تحقیقات تکمیلی در حال انجام است.

دبورا دان-والترز، رئیس گروه ویژه کووید-۱۹ انجمن ایمونولوژی بریتانیا، گفت: «اصطلاح «کووید طولانی» طیف گسترده‌ای از شرایط پس از کووید را در بر می‌گیرد و بنابراین ما هنوز تمام فرآیندهای مربوط به آن را کاملاً درک نکرده‌ایم. مرکز علم رسانه

او گفت: تصور می شود که سیستم ایمنی در تعداد قابل توجهی از موارد، احتمالاً در نتیجه واکنش بیش از حد و/یا پاسخ ایمنی نادرست در طول عفونت حاد کووید، در ایجاد علائم نقش دارد.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/