مصرف بیش از حد ماری جوانا می تواند شما را به طور ناخوشایند و خطرناکی بیمار کند


فوریه ۱۱، ۲۰۲۲ – در مرکز علم در حال ظهور در مورد عواقب ناخواسته استفاده طولانی مدت روزانه از ماری جوانا یک پارادوکس نهفته است.

برای سال‌ها، ماری‌جوانای پزشکی برای کاهش حالت تهوع ناشی از شیمی‌درمانی سرطان و شرایط گوارشی استفاده می‌شود. در حال حاضر، با قانونی شدن بیشتر، آگاهی رو به رشدی وجود دارد که مصرف مزمن ماری جوانا – که به نام حشیش نیز شناخته می شود – می تواند شرایطی را ایجاد کند که از قضا، استفراغ و حالت تهوع به سختی قابل کنترل است.

برخی از افراد مبتلا به این اختلال، که به عنوان “سندرم استفراغ کانابینوئیدی” شناخته می شود، درد فلج کننده شکم را نیز گزارش می کنند.

لیندا می تواند ارتباط برقرار کند. یک زن ۳۳ ساله ساکن اورگان که برای محافظت از حریم خصوصی خود خواست نامش فاش نشود و هنگام توصیف درد به توپ فلزی قرون وسطایی اسپایکی روی یک زنجیر اشاره کرد.

او می گوید: “گرز را در داخل شکم خود تصور کنید که به سمت قفسه سینه شما فشار می آورد و همزمان در حال منفجر شدن است.”

برای تسکین، او زانو می‌زند، حالت یوگای کودک را اتخاذ می‌کند و ساعت‌ها با آب داغ در حمام می‌چرخد، ترفندی که بسیاری از مبتلایان به این اختلال می‌گویند تسکین یافته است. او همچنین گاهی اوقات بیرون می رود و سعی می کند آن را کنار بگذارد.

او می‌گوید: «من فقط در اطراف محله‌ام پرسه می‌زنم، اغلب در ساعت ۴ یا ۵ صبح.

“هوای تازه کمی کمک می کند. من فقط به راه رفتن در خیابان ادامه می دهم، حدود ۱۰ قدم برمی دارم، بایست، استفراغ می کنم — کمی بیشتر راه برو، بایست، استفراغ می کنم.”

اولین تجربه او با این اختلال در نیمه یک شب در سال ۲۰۱۷ هنگامی که در کنفرانسی در لاس وگاس بود آغاز شد.

او می‌گوید: «شب قبل برای خوردن بیرون رفتیم، و من حدود ساعت ۴ صبح با شدیدترین دردی که تا به حال داشته‌ام از خواب بیدار شدم.

او می‌گوید: «در میان پرتاب کردن همه چیز و تلاش برای گفتن کمی آب، خودم را در یک دوش آب گرم دیدم. “من یک Airbnb را با همکارانم به اشتراک می گذاشتم، بنابراین ایده آل نبود.”

بسیاری از افراد مبتلا به سندرم استفراغ کانابینوئید با حمام یا دوش آب گرم تسکین می یابند. محققان بر این باورند که آب گرم کمک می کند زیرا سنسورهای دما در پوست سیگنال هایی را به مغز می فرستند که می توانند حداقل برای مدتی علائم را کاهش دهند.

پزشک اورژانس و متخصص حشیش، Leigh Vinocur، می گوید: مشکل این است که افراد مبتلا به این سندرم “نمی توانند در آب زندگی کنند.”

۶ ماه به یک رویداد دیگر در بولدر، CO. دوباره لیندا از خواب بیدار شد و نتوانست استفراغش را متوقف کند.

او می گوید: “احساس بهتری نداشتم. دوش گرفتن کمکی نمی کرد. در نهایت به بیمارستان رفتم.”

او برای دردش مواد افیونی دریافت کرد. اما نه او و نه کارکنان اورژانس کاملاً مطمئن نبودند که چه اتفاقی دارد می افتد. در اسناد ترخیص او «حساسیت به حشیش» نوشته شده بود.

لیندا می‌گوید: سندروم استفراغ کانابینوئید “تصویر حشیش را که فقط یک چیز خوب است، از بین می‌برد. این یک جمله جسورانه است، اما، می‌دانید، وقتی شروع به فکر کردن در مورد آن می‌کنید، به نظر می‌رسد که مقدار زیادی از هر چیزی خوب نیست.”

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که برای شناسایی زودهنگام این سندرم، هم توسط کاربران کانابینوئید و هم پزشکان، آگاهی بیشتری لازم است. حملات استفراغ، به ویژه، می تواند آنقدر شدید شود که افراد در نهایت با کم آبی، اختلالات الکترولیتی و کاهش وزن در بیمارستان بستری شوند.

دیوید جانسون، MD، استاد پزشکی و رئیس بخش گوارش در دانشکده پزشکی ویرجینیای شرقی در نورفولک، می‌گوید: عدم تعادل شدید الکترولیت‌ها واقعاً می‌تواند زندگی را تهدید کند.

وینوکور موافق است: «تا زمانی که تحت مراقبت‌های اورژانسی قرار می‌گیرند، وضعیت بدی دارند. بسیاری سعی می کنند آن را نادیده بگیرند، اما به استفراغ خود ادامه می دهند.»

عوامل خطر ژنتیکی؟

یکی از معماها این است که چرا برخی از مصرف کنندگان معمولی ماری جوانا به این سندروم مبتلا می شوند در حالی که برخی دیگر نه.

اتان روسو، MD، می‌گوید: «می‌توانم بگویم که خدا را شکر همه این را دریافت نمی‌کنند. اما باید دلیلی وجود داشته باشد که افراد خاصی مستعد ابتلا هستند و برخی دیگر مستعد نیستند.

جالب توجه است که یک مطالعه جدید از روسو و همکارانش نشان می دهد که ژن ها نقش دارند. آنها در مطالعه ای که در جولای ۲۰۲۱ در ژورنال منتشر شد، پنج تغییر ژنتیکی را شناسایی کردند که می تواند یک مصرف کننده مزمن ماری جوانا را به سندرم استفراغ کانابینوئید مبتلا کند. تحقیقات شاهدانه و کانابینوئید.

آنها ۲۸ فرد مبتلا به این اختلال را با ۱۲ مصرف کننده ماری جوانا با فرکانس بالا بدون این علائم مقایسه کردند.

روسو می‌گوید: نتایج نهایی نیستند، اما می‌توانند به تحقیقات آینده کمک کنند.

روسو، متخصص مغز و اعصاب و بنیانگذار/مدیر عامل CReDO Science، شرکتی که تبلیغ می‌کند، می‌گوید: «آنچه که ما کشف کرده‌ایم – و بسیار بیشتر از آن چیزی بود که انتظار داشتیم – این است که چیزی بیشتر از حساسیت به حشیش وجود دارد. حشیش تحقیق و محصولات تجاری را توسعه می دهد.

همچنین، او می‌گوید، افرادی که تحت تأثیر سندرم استفراغ کانابینوئید قرار می‌گیرند، می‌توانند در معرض خطر بیشتری برای سایر بیماری‌ها، مانند اعتیاد به الکل یا مواد دیگر، زوال عقل، دیابت و بیماری‌های قلبی باشند.

او می‌گوید: «بیشتر افراد مبتلا به CHS جوان‌تر خواهند بود. آنچه ما نشان داده‌ایم این است که خطر مشکلات جدی‌تری برای دهه‌های آینده وجود دارد. بنابراین کسی که این علائم را دارد واقعاً سزاوار بررسی این غربالگری ژنتیکی است. “

مبارزه با ناباوری

با بازگشت به پارادوکس، بسیاری از کاربران بر این باور نیستند که ماری جوانا به دلیل شهرت آن در انجام مخالف، می تواند باعث استفراغ و حالت تهوع جدی شود.

روسو می‌گوید: «افرادی که این مورد را دارند به طور منحصربه‌فردی در برابر این مفهوم که حشیش در واقع مشکل است و نه راه‌حل، مقاومت می‌کنند.»

وینوکور، که سخنگوی کالج پزشکان اورژانس آمریکا نیز هست و یک کارگاه حشیش پزشکی را اداره می‌کند، می‌گوید: «این یک جور غیر منطقی است، زیرا مردم فکر می‌کنند «اوه، حشیش به حالت تهوع کمک می‌کند»، بنابراین بیشتر از آن استفاده می‌کنند.

اکثر انواع ماری جوانا به این ترتیب عمل می کنند — انجام کارهای مخالف در دوزهای مختلف. روسو با اشاره به تتراهیدروکانابینول، ماده ای که مصرف کنندگان ماری جوانا را به شدت جذب می کند، می گوید: زمانی که از آستانه خاصی عبور کرد، افراد مبتلا به سندرم استفراغ کانابینوئید “به طور منحصر به فردی حساس هستند و واقعاً نمی توانند مقدار قابل توجهی از THC را تحمل کنند.”

پس از تشخیص، ترک موثرترین استراتژی است. اما متقاعد کردن کسی که استفاده از ماری جوانا را متوقف کند می تواند سخت باشد.

وینوکور می‌گوید: «شما باید تلاش کنید و آنها را متقاعد کنید… سعی کنند پرهیز کنند و تماشا کنند و ببینند چه اتفاقی می‌افتد».

جانسون می‌گوید: مردم باید “بدانند که علت اصلی این امر مصرف کانابینوئید آن است، و بهترین درمان برای اجتناب مطلق است.”

متأسفانه، شواهد همچنین نشان می دهد که هنگامی که یک فرد مصرف ماری جوانا را متوقف می کند و تسکین می یابد، بازگشت به ماری جوانا یا سایر اشکال کانابینوئیدها می تواند باعث شروع دوباره سندرم شود.

ما افرادی را داشته‌ایم که برای یک ماه، یک سال، دو سال سیگار را ترک کرده‌اند و پس از شروع مجدد، تقریباً دائماً، همراه با همه موارد دیگر، دوباره دچار استفراغ می‌شوند. [symptoms]”روسو می گوید.

جانسون می گوید که ماری جوانا و کانابینوئیدها می توانند مشکلات گوارشی ایجاد کنند که ممکن است مشکلات بیشتری ایجاد کند.

آنچه تحقیقات اخیر نشان می دهد

سندرم استفراغ کانابینوئید یک اختلال نسبتاً جوان است – برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ توصیف شد – و گزارش‌های اولیه و مطالعات موردی اکنون جای خود را به مطالعاتی داده‌اند که به دنبال درمان‌های بالقوه هستند.

تاکنون قوی‌ترین شواهد نقش کرم بدون نسخه به نام کپسایسین را برای کمک به مدیریت علائم نشان می‌دهد، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

جانسون می گوید، مانند دوش آب گرم، این ماده از فلفل چیلی می تواند پوست را گرم کرده و حسگرهای پوست حساس به دما را برای کاهش علائم تحریک کند.

یک مطالعه در اکتبر ۲۰۲۱ در اسپانیا، ۵۴ بازدید از بخش اورژانس را در بین ۲۹ فرد مبتلا به سندرم پرخون کانابینوئید بررسی کرد. برای ۷۵ درصد افرادی که تحت درمان با کپسایسین قرار گرفتند، استفراغ پس از میانگین ۱۸ دقیقه متوقف شد.

گیلرمو بوریلو پوتز، نویسنده اصلی، دکترای دکترا، می‌گوید از افزایش تعداد موارد جدید این اختلال شگفت‌زده شده است.

Burillo-Putze، پزشک اورژانس در بیمارستان Universitario de Canarias در اسپانیا می گوید: «با توجه به افزایش مصرف حشیش به دلیل قانونی و مجاز بودن آن، این موضوع باید نگران کننده باشد.

به نظر می‌رسد که نشانگان تهوع زیاد کانابینوئید بین گروه‌های نژادی و اخلاقی تبعیض قائل نیست. اگرچه بیشتر مطالعات تا به امروز شامل شرکت‌کنندگان سفیدپوست می‌شود، اما مطالعه‌ای در جولای ۲۰۲۱ روی ۲۹ نفر که ۹۰ درصد آن‌ها سیاه‌پوست بودند، نشان داد که مراجعه‌های مکرر به اتاق اورژانس رایج است.

این مطالعه نشان داد که ۱۶ نفر ۴۲ بار به اورژانس مراجعه کردند و برای مثال ۱۰ مورد بستری در بیمارستان را تشکیل دادند.

تئوری های توطئه شاهدانه

روسو در نامه‌ای به سردبیر در سپتامبر ۲۰۲۱ خاطرنشان می‌کند: «متاسفانه، این وضعیت به موضوع گمانه‌زنی‌های زیادی مبنی بر تئوری‌های توطئه به عنوان علت واقعی آن تبدیل شده است. رامجله آمریکایی طب اورژانس.

او می‌گوید: «شکستن اسطوره» درست است.

به عنوان مثال، روسو می‌گوید، سندرم استفراغ کانابینوئیدی به دلیل قرار گرفتن در معرض محصولات درختی به نام چریش یا آفت‌کش‌هایی که در طول کشت روی گیاهان ماری‌جوانا اعمال می‌شود، اتفاق نمی‌افتد. او می‌گوید که می‌تواند با کانابینوئیدهای مصنوعی با دوز بالا نیز رخ دهد.

وضعیت ماری جوانا تفریحی و پزشکی

بر اساس گزارشی در ژانویه ۲۰۲۲، ماری جوانای تفریحی در ۱۸ ایالت، واشنگتن، دی سی و گوام قانونی است. اخبار ایالات متحده. بر اساس گزارش بریتانیکا پروکان، ایالت‌های بیشتری استفاده از ماری‌جوانای پزشکی را مجاز می‌دانند — در مجموع ۳۷ مورد، به علاوه واشنگتن دی سی.

یکی از ایالت هایی که فقط استفاده دارویی در آن مجاز است، مریلند است، جایی که Vinocur در آن فعالیت می کند.

او می‌گوید: «ما شاهد افزایش تعداد موارد» سندرم استفراغ کانابینوئید هستیم.

علاوه بر مصرف مزمن یا دوزهای بالاتر، این احتمال وجود دارد که سطوح قدرت بالاتر THC در صنعت قانونی ماری جوانا باعث ایجاد این سندرم در برخی افراد نیز شود.

لیندا تخمین می‌زند که در ۵ سال گذشته حداقل ۱۲ بار در اورژانس بستری شده است. در آوریل ۲۰۲۱، او یک “رویداد بسیار جدی” داشت. او علت آن را مسافرت زیاد به خاطر کار، درست غذا نخوردن و نداشتن خواب کافی می داند. او ۲ سال پرهیز خود را با الکل شکست.

او می‌گوید: «من اساساً به بدنم گوش نمی‌دادم و هزینه زیادی برای آن پرداختم.

لیندا به طور کامل متوقف نشد، اما می‌گوید که “نوع و شکل حشیش را که استفاده می‌کردم به شدت تغییر داد.”

او می‌گوید: «می‌توانم به شما بگویم بدون این گیاه صد در صد مرده بودم».

“چشم انداز زندگی بدون آن برای من از همه چیزهایی که برای شما توضیح دادم مضرتر بود، زیرا اعتیاد در خانواده من وجود دارد و من خودم مشکلات مواد افیونی داشتم که با حشیش بر آنها غلبه کردم.”


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/