مشهد به حضور زائران محدود نشود – مژده


ایسنا/ خراسان رضوی مشاور امور خاورمیانه وزارت امور خارجه گفت: مشهد فرصت های زیادی برای جذب گردشگر و گردشگر دارد. به همین دلیل این شهر نباید به حضور گردشگران محدود شود.

میر مسعود حسینیان در نشست نقش نهادها و نهادها در توسعه گردشگری زیارتی و بین المللی مشهد که در پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی برگزار شد، گفت: تنوع زائرانی که به کشور سفر می کنند بسیار زیاد است. به عنوان مثال ۸۰ درصد مهاجران مشهد از کشورهای همسایه مانند عراق، لبنان، سوریه، پاکستان و افغانستان هستند و ۲۰ درصد بقیه از کشورهای دور هستند.

وی افزود: عراقی ها بدون ویزا به کشور ما سفر می کنند و شرایط ویزا برای آنها حذف شده است و به همین دلیل بیشتر از سایر مسافران در مشهد و کشور وقت می گذرانند و یکی از کارهایی که در کشور انجام می دهند، مشهد است. زیارت مقدس.» است.

مشاور امور خاورمیانه وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: گردشگران عراقی در نظر دارند علاوه بر سفرهای زیارتی به مشهد و کشور حداقل پنج فعالیت برگزار کنند که یکی از آنها عفو عمومی است. عراقی ها علاوه بر مشهد از اماکن متبرکه در قم و تهران نیز بازدید می کنند.

حسینیان گفت: کار بعدی که در پی زیارت انجام می دهند سیاحت است. بررسی مسائل بهداشتی و تندرستی از دیگر فعالیت های آنهاست. حال این سوال پیش می آید که ما میزبانان چه زمانی کنترل گردشگران خارجی و ورود آنها را خواهیم داشت؟

وی در درخواستی از محققان حوزه گردشگری برای بررسی وضعیت موجود و دستاوردهایی که در آینده خواهیم داشت، پیشنهادات و راهکارهایی ارائه کرد و ادامه داد: البته معتقدم که باید دو بخش بیرونی و بیرونی را یاد بگیریم و دنبال کنیم. امور داخلی بیایید ببینیم.

مشاور خاورمیانه وزارت امور خارجه گفت: جنبه خارجی به معنای توجه به مواردی از قبیل تعداد پروازها و افزایش آن و صدور ویزای توریستی است. ملت و مشهد».

حسینیان گفت: اما مسائل داخلی کشور و استان ها مشکل بعدی است. مثلاً باید بدانیم حال و هوای مشهد چگونه است و فرهنگ برخورد با مردم بهتر است. در این منطقه برخورد رانندگان تاکسی و هتل ها و در نتیجه دست اندرکاران منطقه بسیار برجسته است. همچنین می توان از حضور ۲۰ هزار دانشجوی عراقی در دانشگاه فردوسی مشهد نیز بهره برد که یکی از این امکانات است.

وی تاریخ هزار ساله مشهد را بیان کرد و ادامه داد: اگر مسافرانی که به مشهد سفر می کنند زائر محسوب می شوند، چرا باید حضور آنها را در شهر زیارت کنیم؟، چرا مردم مشهد تجاری نمی شوند. شغل ها. ; نهادهایی مثل استان قدس رضوی که در همه بخش ها از جمله اقتصاد در آتش است چرا برای جذب گردشگر اقتصادی اقدامی نمی کنند.

مشاور امور خاورمیانه وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنم علاوه بر تصمیم‌گیری‌های زیاد، نمایشگاهی در مورد مشهد در کشورهای دیگر برگزار شود تا در صورت وجود اراده سیاسی، گردشگران بیشتری جذب شوند. برای کار. “

مشهد درگیر مسائل داخلی است

حسینیان افزود: جای تاسف است که مشهد درگیر مشکلات درون سازمانی است که در تصمیمات نیز منعکس شده است. به عنوان مثال، چندین سال پیش قرار بود نمایشگاه اقتصادی آثار ایران در خارج از کشور برگزار شود که با افراد مختلفی از یک سازمان که درگیر مشکلات درون سازمانی بودند، مذاکره شد.

وی گفت: اخیراً به بخش اقتصادی آستان قدس پیشنهاد شد تا محصولات خود را بفروشد که در عراق نیز به اشکال مختلف موجود است، با پاسخ‌های عجیب و غریب از جمله فروش محصولات در مشهد و تهران برای ما کافی است. . “من با آن روبرو شدم.

مشاور امور خاورمیانه وزارت امور خارجه ادامه داد: وقتی چشم انداز اقتصادی و نمایشگاه آستانی تا این حد بزرگ است، روند روندی را دنبال می کند که اکنون شاهد آن هستیم. همانطور که قبلا ذکر شد، اگر قرار باشد اقدامی صورت گیرد، به اراده سیاسی نیاز است.

حسنیان تاکید کرد: توصیه می کنم برای تصمیم گیری بهتر در این زمینه مثلثی تشکیل شود که آستان قدس رضوی، استاندار و نماینده وزارت امور خارجه دو طرف در آن حضور داشته باشند. با ظهور این سه حزب، امید است اتفاقات مثبتی در داخل و خارج رخ دهد.

وی گفت: همچنین لازم به ذکر است یکی از مهمترین شرایط حضور زائران در مشهد، ایجاد زمینی برای حضور کاروان های آنان است. در این زمینه به مسافران خارجی نیز باید تجهیزات ارائه شود، مثلاً در عراق قبل از لغو روادید هزینه هر مسافر ۴۰ دلار بود، اما پیشنهاد شد که اگر کاروانی به کشور و مشهد رفت، برای هر نفر ۳۵ دلار بود. باید پرداخت شود. این امر باعث ترغیب گردشگران می شود تا با کاروان به میهن خود سفر کنند.

مشاور امور خاورمیانه وزارت امور خارجه گفت: توصیه می کنم علاوه بر زیارت، برنامه هایی را برای زائران مشهد نیز ارائه شود. مثلا اگر یکی از گردشگران کار اقتصادی می کند باید در جریان اقتصاد شهر و استان قرار گیرد که متاسفانه به دلیل زیرساخت های اقتصادی زیاد در استان به درستی استفاده نمی شود برای آنها این کالاها و هیچ. هماهنگی مناسب این مناطق

شامل حرم ها و حرم های غیر زیارتی می شود

حسینیان همچنین گفت: بدیهی است که به نظر من در کنار این موارد، مکان‌هایی غیر از اماکن و زیارتگاه‌ها نیز باید به زائران معرفی شود، اما موارد زیادی در این زمینه وجود دارد، زیارت‌ها و امامزاده‌هایی که ممکن است باعث جذب گردشگر شوند و اینطور نیست. در حال حاضر از آن مراقبت می شود مثلاً قسمتی وجود دارد که گل هایی که به صورت روزانه برای نگهداری از گل های ظریف استفاده می شود پس از جمع آوری پر می شوند که متاسفانه بدون توجه خاصی انجام می شود و به همین دلیل می تواند برای گردشگران بسیار جذاب باشد. خصوصاً گردشگران خارجی، اما به درستی استفاده می شود. این موارد و موارد مشابه را فراموش نکنید.

وی در ادامه بیان کرد: احراز تابعیت مشهدی یکی دیگر از موضوعاتی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد زیرا رفتار همسایگان و ساکنان شهر در جذب و عدم جذب گردشگر بسیار موثر است. پس باید بدانیم چگونه خارجی ها را به خارج از کشور ببریم یا چه تجهیزاتی در اختیار آنها قرار دهیم.

مشاور امور خارجه خاورمیانه گفت: هماهنگی بین ارگان ها و نهادهای متولی گردشگری و زیارتی استان نقش مهمی در تصمیم گیری های کلان دارد. در حوزه گردشگری سال‌هاست که جلسات و کارگروه‌هایی برگزار می‌شود که چیزی جز دستورالعمل‌ها و عباراتی مانند «باید باشد» نبوده است، اما به تنهایی قابل اجرا نیست. ما نیاز به گفتگو داریم و باید انجام شود.

حسینیان خاطرنشان کرد: مشهد فرصت های زیادی برای جذب گردشگر و گردشگران خارجی دارد. مشهد نباید به حضور زائران محدود شود. درست است که مشهد ذهنیت دینی دارد، اما با آن تفکر دینی، کارهای بزرگ اقتصادی امکان پذیر است. زیرا زائران علاقه مند به همکاری با کشور ما هستند و این همکاری مستمر نیازمند تلاش و سازماندهی است.

شناسایی منطقه گردشگران خارجی به عنوان یک مشکل

سیدجلیل بامشکی، رئیس گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد در ادامه این نشست گفت: برای شناسایی حوزه گردشگران خارجی باید به این موضوع رسیدگی شود که برای این کار نیازمند مشارکت با جهاد دانشگاهی گردشگری. مراکز تحقیقاتی و طرح های آنها در زیارت مقدس ملی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: علاوه بر این اقداماتی در زمینه اقتصاد گردشگری، فرهنگ پذیرایی و خدمات رسانی به گردشگران انجام شده است. علاوه بر این مفاد می توان برای زائران خارجی در هنگام سفر به مشهد به صورت کاروانی و گروهی مقدمات فضای باز فراهم کرد که البته مورد استقبال قرار می گیرد.این تمدید قابل تمدید است.

بامشکی گفت: در حوزه اقتصاد زیارتی مشاغل زیادی در استان و مشهد وجود دارد. به عنوان مثال روزانه به طور متوسط ​​۷ تا ۱۷ پرواز خارجی به مشهد انجام می شود که نشان دهنده حضور گردشگران و گردشگران خارجی زیاد در مشهد است، اگر هر مسافر ۵۰۰ دلار و ۵ درصد از آن مبلغ را داشته باشد، این تنها کاری است که می توانیم انجام دهیم. برای خاطرات و چیزهای دیگر، رقم بسیار زیادی برای اقتصاد ما خواهد بود. در مشهد بیشتر بر ارائه خدمات به گردشگران متمرکز است و در سایر مناطق برنامه خاصی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مواردی که نیاز به توجه و کار علمی و پژوهشی بیشتر دارد، اعتلای شهر مشهد است، چرا که علاوه بر تلقی مردم و مجاوران این شهر نسبت به زائران عراقی، احساس می شود زائران عراقی نیز مثبت هستند. چشم انداز از مردم مشهد.»نداشتن.

بامشکی تصریح کرد: سرمایه گذاری خارجی یکی از موضوعاتی است که بیش از گذشته باید به آن پرداخته شود و امیدواریم وزارت امور خارجه نیز در این زمینه تسهیل کند و شرایط را برای جذب سرمایه گذاران خارجی به این شهر فراهم کند. زیرا سرمایه گذاران ما اشتیاق زیادی داریم.

معاون سیاحتی و زیارتی انجمن فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد ادامه داد: بحث طول عمر زائران موضوع دیگری است که ما حاضریم در این زمینه با پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی همکاری کنیم. ” در زمینه همبستگی در مدیریت زیارت آماده همکاری با سازمان هایی مانند آستان قدس، جهاد دانشگاهی، میراث فرهنگی و توسعه و پیشرفت هستیم.

در این جلسه دکتر ندا رضوی زاده، دکتر. حامد بخشی، دکتر. جواد براتی، دکتر. رضا رضوانی و دکتر. معصومه توانگر همچنین تحقیقاتی در زمینه گردشگری و زیارت انجام داد که در پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی انجام شد.

انتهای پیام/