مسکن های رایج مرتبط با خطرات کلیه برای کودکان: مطالعه


تصویر خبر: مسکن های رایج مرتبط با خطرات کلیوی برای کودکان: مطالعهنوشته استیون راینبرگ
خبرنگار HealthDay

جمعه، ژانویه. ۲۵ (HealthDay News) – یک مطالعه جدید نشان می دهد کودکانی که از مسکن های رایج موسوم به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی استفاده می کنند، ممکن است در معرض خطر آسیب حاد کلیه قرار بگیرند، به ویژه زمانی که بچه ها کم آب هستند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (که معمولاً NSAID نامیده می شود)، مانند ایبوپروفن (با نام های تجاری Advil و Motrin)، ناپروکسن (Aleve) و کتورولاک (Toradol) برای تسکین درد و تب استفاده می شوند.

دکتر دکتر، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «تنها چیزی که ما دیدیم و به نظر می رسید با آسیب کلیه مرتبط است، کم آبی بدن بود. جیسون میسوراک، نفرولوژیست در دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا در ایندیاناپولیس.

برای این مطالعه که در ژانویه منتشر شد. ۲۵ نسخه آنلاین مجله اطفالتیم میسوراک سوابق پزشکی کودکان بستری شده در بیمارستان کودکان رایلی در ایندیاناپولیس را از سال ۱۹۹۹ تا اواسط سال ۲۰۱۰ بررسی کرد. در طی آن زمان، آنها بیش از ۱۰۰۰ مورد از کودکانی را شناسایی کردند که به دلیل آسیب کلیوی تحت درمان بودند.

این مطالعه نشان داد که در نزدیک به ۳ درصد موارد، آسیب مربوط به NSAID ها بوده است. اکثر بچه ها نوجوان بودند، اما چهار بچه زیر ۵ سال بودند. به همه آنها قبل از بستری شدن در بیمارستان NSAID داده شده بود. به گفته محققان، از آنجایی که بسیاری از موارد دیگر شامل چندین علت آسیب کلیوی بودند، ممکن است برخی از آن ها نیز به NSAID ها مربوط باشند.

بیشتر کودکانی که دچار آسیب کلیوی شده بودند، دوز توصیه شده دریافت کرده بودند و بیش از یک هفته از NSAID استفاده نکرده بودند.

طبق گفته موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی ایالات متحده، در بزرگسالان، مصرف منظم NSAID ها برای چندین سال با مشکلات کلیوی مرتبط است. موارد مربوط به کودکان قبلاً گزارش شده است اما به ندرت.

میسوراک خاطرنشان کرد که اکثر کودکان در این مطالعه به خوبی مشروب نمی‌نوشیدند و همچنین استفراغ می‌کردند و اسهال داشتند که همگی می‌توانند منجر به کم‌آبی بدن شوند. میسوراک توضیح داد که وقتی فردی کم آب می شود، کلیه ها راهی برای محافظت از خود دارند که NSAID ها آن را مسدود می کنند و در نتیجه آسیب می بینند.

او گفت: «مطمئناً در روشی که NSAID ها بر کلیه ها تأثیر می گذارند، منطقی است که فکر کنیم کم آبی بدن به همراه یک NSAID بیشتر از یک NSAID به خودی خود تأثیر دارد.

میسوراک گفت که اغلب علائم مشکلات کلیوی آشکار نیست. یکی از علائم کاهش ادرار است. دیگری درد معده است. او گفت: «اما اکثر کودکانی که دوره‌های آسیب حاد کلیوی دارند، علائم غیراختصاصی دارند و هیچ راهی برای تشخیص وجود ندارد.»

میسوراک گفت: “اگر بچه ها کم آب هستند و به خوبی الکل نمی نوشند، والدین باید دو بار در مورد استفاده از NSAID ها فکر کنند.” او گفت که تیلنول (استامینوفن) که متفاوت از NSAID ها عمل می کند، ممکن است انتخاب بهتری برای کودکان باشد.

میسوراک گفت که برای بسیاری از کودکان در این مطالعه، آسیب کلیه معکوس شد. وی گفت، با این حال، این آسیب برای هفت بیمار دائمی بود و احتمالاً برای کاهش عملکرد کلیه نیاز به نظارت و درمان مداوم دارند.

به گفته محققان، همه کودکان زیر ۵ سال باید تحت تشخیص قرار می گرفتند و احتمال بیشتری داشت که در بخش مراقبت های ویژه درمان شوند. آنها همچنین مدت بیشتری در بیمارستان ماندند.

اگرچه این مطالعه ارتباط بین مصرف NSAID و مشکلات کلیوی در کودکان را نشان داد، اما رابطه علت و معلولی ایجاد نکرد.

یک متخصص تایید کرد که NSAID ها می توانند به کلیه ها آسیب بزنند.

دکتر دکتر می گوید: «این امر کاملاً شناخته شده است. فلیکس رامیرز سیجاس، مدیر نفرولوژی کودکان در بیمارستان کودکان میامی.

رامیرز-سیجاس گفت که NSAID ها “هم توسط پزشکان و هم توسط بیماران” مورد استفاده بیش از حد و سوء استفاده قرار می گیرند.

برای کودکان، بیشتر تب ها نباید درمان شوند. او گفت که تب روشی است که بدن با عفونت مبارزه می کند. رامیرز سیجاس گفت: “ترس از تب وجود دارد که منجر به درمان بیش از حد می شود.”

رامیرز سیجاس گفت، علاوه بر این، کودکانی که برای دردهای بعد از ورزش شدید از NSAID استفاده می کنند نیز در معرض خطر هستند، زیرا ممکن است دچار کم آبی شوند.

توصیه او به والدین این است که در صورت مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، مطمئن شوند که به خوبی هیدراته شده اند. علاوه بر این، او معتقد است که حتی این داروهای بدون نسخه نیز باید با نظر پزشک مصرف شوند.

رامیرز سیجاس گفت: «بیشتر مردم مصرف یک جفت آدویل را مانند نوشیدن یک جرعه آب می دانند، اما اینطور نیست.

اخبار پزشکیHealth News Copyright © ۲۰۱۳ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.

منابع

منابع: جیسون میسوراک، دکتر، نفرولوژیست، دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا، ایندیاناپولیس. فلیکس رامیرز سیجاس، دکتر، مدیر نفرولوژی کودکان، بیمارستان کودکان میامی؛ ژان ۲۵، ۲۰۱۳، مجله اطفال، برخط


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/