مرگ اینترنت در ژاپن دانلود هزاران فیلم ۴K در ۲ ثانیه!جالب اینجاست که چنین پیشرفت هایی از طریق کابل های فیبر نوری انجام شد که باید با زیرساخت های موجود سازگاری داشت.

برای مرجع، یک پتابیت برابر با یک میلیون گیگابیت است. این بدان معناست که رکورد جدید ۱۰۰۰۰۰ برابر بالاتر از سریعترین سرعت اینترنت خانگی است که در اختیار مشتری قرار گرفته است. حتی ناسا زمانی که ESnet6 در سال ۲۰۲۳ عرضه شود، تنها ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه خواهد داشت. طبق گفته تیم تحقیقاتی، با سرعت یک Pb/s می تواند ۱۰ میلیون کانال در ثانیه پخش کند. شما ویدیوی ۸K دارید، یا به عبارت دیگر، شما هزاران ویدیو ۴K را فقط در ۲ ثانیه دانلود کنید!

رکوردهای جدید توسط محققان موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن (NICT) با استفاده از فناوری های نوظهور به ثبت رسیده است. اول، فیبر نوری از چهار هسته (مجرای شیشه ای که سیگنال ها را منتقل می کند) به جای یک پایه استاندارد تشکیل شده است. به لطف فناوری به نام Wave Multiplexing (WDM) سرعت ضبط به ۲۰ THz افزایش یافته است.

این پهنای باند از ۸۰۱ کانال با طول موج در سه باند تشکیل شده است. با کمک سایر فناوری های تقویت کننده جدید و اصلاح سیگنال، تیم به سرعت به ۱.۰۲ Pb / s رسید و داده ها را در طول ۵۱.۷ کیلومتر کابل فیبر نوری منتقل کرد.

این اولین بار نیست که دانشمندان NICT از تبدیل Pb/s در انتقال داده ها پیشی می گیرند. در دسامبر ۲۰۲۰، این تیم زمان ضبط ۱.۰۱ Pb / s را با استفاده از یک کابل فیبر نوری و داده های به دام افتاده در ۱۵ حالت گزارش کرد.

اگرچه این شاهکار چشمگیر بود، اما به پردازش سیگنال پیچیده نیاز داشت تا داده ها را مختل کند، به این معنی که اگر قرار بود این فناوری در سطح عملی اعمال شود، یک مدار مجتمع اختصاصی باید تعمیر و نصب شود.