مراقبت های بهداشتی دوستدار سن: رویکردی جدید


جمعیت سالخوردگان آمریکا در ۱۰ سال گذشته ۳۴.۲ درصد افزایش یافته است و امروزه حدود ۵۴ میلیون آمریکایی بیش از ۶۵ نفر هستند.

اگر جزو این گروه هستید، ممکن است چهار دارو یا بیشتر مصرف کنید، هر سال به پنج پزشک مراجعه کنید و حداقل یک بیماری داشته باشید. همچنین ممکن است احساس کنید که پزشکان و پرستاران شما اغلب به ترجیحات شما گوش نمی دهند یا شما را به طور کامل در تصمیم گیری های مربوط به مراقبت از خود دخالت نمی دهند.

طبق یک سال ۲۰۱۵ مجله داخلی عمومی مطالعه ای که روی بیش از ۱۶۰۰۰ سالمند انجام شد، از هر ۵ نفر یک نفر گفت که تبعیض سنی را از جانب پزشکان خود یا در حین مراجعه به بیمارستان تجربه کرده است. تقریباً ۶ درصد از افراد مسن گفتند که به طور مکرر با تبعیض سنی مواجه می شوند و سلامت آنها در ۴ سال آینده افزایش می یابد.

ما باید بدانیم که نحوه مدیریت مراقبت های بهداشتی از بیماران مسن مانند نحوه مدیریت افراد ۳۰ یا ۴۰ ساله نیست. ما به اندازه کافی با بیماران خود در مورد آنچه برای آنها اهمیت دارد صحبت نمی کنیم. ما در مدیریت داروهای آنها بهتر می شویم، اما در کنار گذاشتن داروهای آنها به خوبی عمل نمی کنیم. جان وایت، MD، مدیر ارشد پزشکی WebMD می گوید: ما به اندازه کافی روی خطر سقوط آنها تمرکز نمی کنیم.

وایت اخیراً نقشی کلیدی در توسعه سیستم‌های سلامت دوستدار سن (AFHS) ایفا کرد، رویکردی جدید برای مراقبت از افراد مسن که توسط بنیاد جان ا. انجمن سلامت ایالات متحده او می گوید که پزشکان، پرستاران و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی که افراد مسن را درمان می کنند باید شنوندگان بهتری باشند. ما باید بپرسیم که چه چیزی برای بیماران مسن ما اهمیت دارد. این یک سوال ساده است، اما باید به روشی صریح توسط هر پزشک پرسیده شود. ما باید نحوه برخورد با بیماران مسن خود را تغییر دهیم.»

۴Ms: اهداف شما مراقبت شما را شکل می دهند

آیا مراقبت های بهداشتی می تواند با افزایش سن بر ترجیحات شخصی و اهداف سلامتی شما تمرکز کند، نه فقط آنچه که پزشک برای شما یا نتایج آزمایش شما بهترین است؟ AFHS توصیه می کند که پزشکان و پرستاران مراقبت از سالمندان را بر اساس آنچه که آنها یا مراقبانشان بیشتر ارزش قائل هستند، برنامه ریزی کنند. هر ویزیت یا تصمیم پزشکی باید ۴Ms، چهار بلوک ساختمانی مراقبت با کیفیت بالا را پوشش دهد:

  • مهم است، بنابراین افراد مسن سبک زندگی شخصی و اهداف سلامتی خود را تعیین می کنند و متخصصان مراقبت های بهداشتی درمان خود را با در نظر گرفتن این اهداف برنامه ریزی می کنند.
  • داروهایی که برای هر شرایطی مصرف می‌کنند، از جمله اینکه آیا به هر دارو نیاز دارند یا خیر و آیا عوارض جانبی در انجام کاری که برایشان مهم است تداخل دارد یا خیر.
  • تحرک، تا بتوانند با خیال راحت حرکت کنند، در زندگی روزمره خود عمل کنند و کارهایی را که برایشان مهم است انجام دهند
  • ذهنیت، برای پیشگیری یا تشخیص، درمان و مدیریت از دست دادن حافظه، زوال عقل و/یا افسردگی

دکتر تری فولمر، رئیس بنیاد هارتفورد، می گوید که بسیاری از سیستم های مراقبت های بهداشتی، مانند ۱۲۰۰ CVS MinuteClinics، شامل ۴Ms در هر قرار ملاقات با بزرگسالان مسن تر می شوند. پزشک یا پرستار شما ممکن است از شما در مورد اهداف، ارزش ها و ترجیحات شخصی شما بپرسد، اما پاسخ به این سوالات برای برخی از افراد مسن ممکن است سخت باشد.

“اگر به یک بیمار مسن تر بگویم، “اهداف شما چیست؟” آنها ممکن است بگویند، “شما پرستار هستید، نمی دانید؟” فولمر می گوید که برخی از افراد مسن ممکن است فکر کنند که باید در طول مراقبت به پزشک یا پرستار خود موکول شوند و به آنها اجازه دهند همه تصمیمات را بگیرند.

“ما باید مردم را با این سوال راحت کنیم که چه چیزی برای شما مهم است. اغلب اوقات، شروع آن مکالمه سخت است. ممکن است بگویید، “می‌خواهم در مورد تحرک، خلق و خو و داروهایم با شما صحبت کنم، همه بر اساس آنچه برای من مهم است.” این یک گفتگوی بسیار قوی است.»

هنگام برنامه ریزی برای مراقبت، نیمی از سن را در نظر بگیرید

وقتی پزشکان و پرستاران با افراد مسن تر رفتار می کنند، چه احساسی نسبت به رویکردی مناسب برای سن دارند؟

فولمر و وایت از جمله نویسندگان مشترک یک مطالعه جدید در این زمینه هستند مجله انجمن سالمندان آمریکا. نتایج نشان می‌دهد که اکثر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های اولیه معتقدند که باید به گونه‌ای متفاوت به مراقبت از بیماران مسن‌تر برخورد کنند و هنگام تصمیم‌گیری برای درمان، سن را در نظر بگیرند، اما همیشه ۴Ms را تحت مراقبت قرار نمی‌دهند.

این مطالعه بر اساس نظرسنجی از ۱۶۸۴ ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه بهداشتی است که به‌طور تصادفی از پایگاه داده Medscape در پاییز ۲۰۲۰ انتخاب شدند. پاسخ‌دهندگان شامل ۵۷۵ پزشک، ۶۱۳ پرستار (NPs) و ۴۹۶ دستیار پزشک (PAs) بودند.

از آنها در مورد مراقبت مناسب برای سن یا ۴Ms و نحوه مراقبت از بیماران مسن تر خواسته شد. در حالی که بیش از ۹۰٪ از ارائه دهندگان موافق بودند که بیماران مسن تر “به رویکرد متفاوتی برای مراقبت از بیماران جوان تر نیاز دارند”، تنها ۵۰٪ از پزشکان و PA و ۶۹٪ از NP ها گفتند که همیشه سن بیمار را در مراقبت های معمول در نظر می گیرند. تنها ۳۶ درصد از پزشکان مورد بررسی گفتند که از بیماران مسن تر خود می پرسند که چه چیزی برای آنها اهمیت دارد.

داروهای پرخطر

مارکوس آر اسکوبدو، معاون ارتباطات در بنیاد هارتفورد و یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید: داروهای پرخطر برای افراد مسن شامل داروهایی هستند که ممکن است عوارض جانبی مضری ایجاد کنند یا با سایر داروها تداخل داشته باشند.

او می‌گوید بسیاری از داروها برای درمان اضطراب، بی‌خوابی یا درد می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند که کیفیت زندگی سالمندان را پایین می‌آورد یا حتی برای آنها ناامن است. داروهای ضد روان پریشی که اغلب برای افراد مسن مبتلا به زوال عقل تجویز می شوند، می توانند به عنوان مثال، آنها را خواب آلود کرده و خطر سقوط را افزایش دهند.

اسکوبدو می‌گوید با افزایش سن، بدن و متابولیسم ما تغییر می‌کند، بنابراین ممکن است داروهایی وجود داشته باشند که برای افراد مسن مناسب نیستند و اغلب هنوز تجویز می‌شوند. آنها ممکن است به طور کلی داروهای زیادی مصرف کنند. اگر ارائه دهندگان مختلف زیادی دارید، یا اگر به بیمارستان می روید، ممکن است برای شما دارو تجویز شود. سپس به خانه می روید و این داروها قطع نمی شود.»

در حالی که ۸۴ درصد از پزشکان گفته‌اند که استفاده از داروهای پرخطر را در بیماران مسن بررسی می‌کنند و افسردگی را غربالگری می‌کنند، تنها ۷۸ درصد گفتند که بیماران خود را از داروهای پرخطر حذف می‌کنند یا دوز آنها را کاهش می‌دهند یا اصلاً از مصرف این داروها اجتناب می‌کنند.

اگر افراد مسن عوارض جانبی احتمالی داروهای خود را تشخیص دهند، آیا به آنها گوش می دهیم؟ فولمر می‌گوید: «آنها ممکن است چیزی شبیه این بگویند: «حالم بد است». به همین دلیل یکی از ۴M ها این است که داروهای خود را بررسی کنید و ببینید آیا نیازی به تغییر دارد یا خیر. “ما باید این گفتگو را در مورد داروهای شما با آنچه برای شما مهم است شروع کنیم.”

تحرک و ذکر

چارچوب AFHS از پزشکان و پرستاران می‌خواهد که اطمینان حاصل کنند که بیماران مسن‌تر می‌توانند با خیال راحت حرکت کنند تا بتوانند آنچه را که برایشان مهم است انجام دهند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است فیزیوتراپی یا ورزش‌هایی را برای کمک به تحرک شما تجویز کند.

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از زمین خوردن، تشویق افراد مسن به انجام فعالیت‌های بدنی و فقط کمی حرکت است. ما به آنها کمک می کنیم تا قدرت و تعادل را ایجاد کنند. اسکوبدو می‌گوید: این به شما کمک می‌کند که در حین حرکت اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

این نظرسنجی نشان داد که ۷۳٪ از پزشکان، ۸۲٪ از NPs، و ۷۶٪ از PAها گفتند که همیشه بیماران مسن را از نظر محدودیت هایی در مورد نحوه رفت و آمدشان غربال می کنند. با این حال، تنها ۵۶٪ از پزشکان، ۶۱٪ از NPs، و ۵۶٪ از PA گفتند که هنگام درمان افراد مسن تر، “تحرک زودهنگام، مکرر و ایمن” را تضمین می کنند.

فولمر می‌گوید، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ممکن است افراد مسن‌تر را از نظر مشکلات حرکتی غربالگری کنند، اما آنها باید برای کمک به حرکت بهتر و جلوگیری از افتادن بیشتر تلاش کنند.

«من و بیماران مسن‌ترم اغلب در مورد پیش از توانبخشی صحبت می‌کنیم. او می‌گوید که این کار برای قوی شدن قبل از وقوع یک رویداد” مانند سقوطی که باعث شکستگی می‌شود، کار می‌کند. «مردم خواهان کنترل زندگی خود هستند. می توانید با فیزیوتراپیست خود کار کنید تا از چالش های خود پیشی بگیرید. می‌توانیم بگوییم، بیایید کمی تمرین قدرتی انجام دهیم. شما می توانید مسئولیت تحرک خود را بر عهده بگیرید.»

منتشن یکی دیگر از ۴M ها است. تنها ۶۰ درصد از پزشکان، ۷۰ درصد از NP ها و ۶۷ درصد از پزشکان مورد بررسی گفتند که بیماران مسن خود را که از نظر اختلال شناختی یا مشکلاتی در حافظه یا تصمیم گیری دارند مثبت هستند، برای آزمایشات و درمان بیشتر برای علائم خود ارجاع می دهند.

از بازدیدهای کوتاه دفتر حداکثر استفاده را ببرید

ویزیت های مراقبت های بهداشتی اغلب کمتر از ۱۰ دقیقه طول می کشد، بنابراین پزشکان و پرستاران باید از افراد مسن بپرسند که چه احساسی دارند و چه فعالیت هایی را می توانند انجام دهند، مانند رفتن به سینما، یا اینکه آیا می توانند بیش از یک بلوک راه بروند، فولمر. می گوید.

این نظرسنجی نشان داد که ۴۳٪ از پزشکان، ۳۷٪ از NPs، و ۳۸٪ از PA موافق بودند که “این به خود بیمار بستگی دارد که به من بگوید که چه نیازهایی دارد.” فولمر معتقد است که ارائه دهندگان باید این سوالات را بپرسند و با دقت بیشتری به پاسخ های بیماران مسن خود گوش دهند.

“این یک مکالمه است: “در حال حاضر جبهه و مرکز برای شما چیست؟” ما باید به افراد مسن صدای خود را بدهیم. بگذارید این گفتگو را شروع کنند.» نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به آموزش بیشتری در مورد چگونگی قرار دادن نیازهای سالمندان در مراقبت از خود نیاز دارند.

او می‌گوید که نسل‌های آینده از یک سیستم بهداشتی یکپارچه‌تر بهره‌مند خواهند شد که در آن همه داروها، شرایط سلامتی، و مهم‌تر از همه، اهداف و ترجیحات شخصی همه در نمودار شما قرار دارند. “مراقبت خوب از افراد مسن معمولاً مراقبت خوب برای همه است.”


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/