رفتن به نوشته‌ها

مراقبت از گوش با 10 هک موثر روزانه


ما دنیا را با گوش خود می شنویم و آن را تفسیر می کنیم. گوشها ارگانهای مهم ارتباطی با جهان پیرامون ما هستند که نقش مهمی در حفظ تعادل بدن دارند. رمزگشایی امواج صوتی به گفتار و زبان بخش کوچکی از نقش گوش است. بدون سلامت و عملکرد مناسب این اندام مخفی ، ارتباط و تعامل با دیگران دشوار می شود.

با توجه به حساسیت این اندام مهم بدن ، مراقبت سالانه و منظم گوش توصیه می شود ، که نه تنها به دلیل توانایی شنوایی (زیرا همه نمی توانند بشنوند) ، بلکه به دلیل تحرک و تماس با گوش نیز اهمیت ویژه ای دارد. جهان پیرامون ما. در اینجا شش روش رایج برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش پاک کن و محافظ گوش

مردم معمولاً از یک سواب پنبه ای به نام گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش خود استفاده می کنند ، اما آنها نمی دانند که چنین تمیز کردن نادرست و غیر ضروری می تواند باعث مشکلات گوش شود و توصیه نمی شود. خوب است بدانید که گوش های شما دائماً تمیز می شوند به طوری که جرم گوش اضافی به طور مرتب از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل می شود و این کار پاک کردن آن را تنها با یک پارچه مرطوب برای شما آسان می کند. هر چیز دیگری را از گوش خارج کنید.

در واقع ، استفاده از گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده شده و به داخل گوش بپیچد می تواند مشکلاتی را ایجاد کند ، از جمله این که گوش می تواند در نتیجه عفونت کند. گوش پاک کن می تواند مقداری از جرم گوش را حذف کند ، اما در اصل جرم گوش را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش قرار می دهد و منجر به انسداد ، کاهش شنوایی و عفونت های احتمالی می شود.

برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل ، بهتر است توجه خود را به گوش خارجی متمرکز کنید و از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن آن استفاده کنید. اگر احساس می کنید گوش شما زخم است ، به پزشک یا متخصص شنوایی شناسی خود مراجعه کنید تا گوش شما را تمیز کرده و زخم را با خیال راحت خارج کند. همچنین می توانید به توصیه داروساز از قطره های بدون نسخه استفاده کنید که به روند روانکاری طبیعی گوش برای دفع توده کمک می کند.

2- اجسام خارجی و پیشگیری از آسیب

بسیاری از مردم عادت دارند تا جایی که ممکن است اجسام خارجی را وارد کنند ، از گوش گیر تا گوش گوش. برخی از این موارد ممکن است عملکرد مراقبت از گوش را انجام دهند ، اما اگر خیلی کوچک یا خیلی عمیق باشند و وارد مجرای گوش نشوند ، خطر عفونت این اندام افزایش می یابد.

قاعده کلی برای این موارد این است که آنها نباید از آرنج شما کوچکتر باشند. در واقع ، این اندازه تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی نباید برای نفوذ به گوش زیاد باشد. البته تنها نگرانی در این مورد نفوذ عمیق اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از هدفون توگوچی همچنین می تواند باعث آسیب به گوش شود ، مانند کم شنوایی یا سایر صدمات ، به ویژه برای افرادی که به گوش دادن به موسیقی بلند عادت دارند. برای محافظت از گوش ها ، هنگام استفاده و قرار دادن اجسام خارجی در گوش خود احتیاط کنید.

حتما بخوانید: اسامی 6 بهترین آنتی بیوتیک و قطره گوش (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت از شنوایی

افراد جوان تر دوست دارند با صدای بلند به موسیقی گوش دهند ، اما نادیده گرفتن میزان صدا می تواند منجر به کاهش شنوایی زودهنگام شود. گوش دادن معمولی یا مداوم به موسیقی با 85 دسی بل یا بیشتر به احتمال زیاد باعث مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می شود ، بنابراین برای سالم نگه داشتن این بافت ها تا حد ممکن ، مراقبت از شنوایی باید به عنوان بخش مهمی از فرایند محافظت از گوش در نظر گرفته شود.

4- سمعک و پیشگیری از عفونت

اگر از سمعک استفاده می کنید ، تمیز نگه داشتن گوش و سمعک بسیار مهم است. عرق و پلاک داخل مجرای گوش می تواند با سمعک تداخل داشته باشد و به شنوایی شما نیز آسیب برساند.

علاوه بر مراقبت از سمعک ، باید از سلامت گوش خود نیز مراقبت کنید. استفاده از سمعک های آلوده خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. به خاطر داشته باشید که وقتی گوشی پزشکی را داخل گوش خود قرار می دهید ، همه میکروب ها و باکتری های روی سطح آن می توانند وارد گوش شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه شما کار دشواری نیست ، اما اگر به نظافت کامل تری نیاز دارید ، سمعک خود را به متخصص شنوایی خود نشان دهید.

5- ضد آفتاب و پیشگیری از آفتاب سوختگی

به آخرین باری که از کرم ضد آفتاب استفاده کرده اید فکر کنید. آیا بعد از مالیدن کرم به دست ، صورت و گردن ، آیا کرم را به گوش خود نیز مالیده اید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم این مورد را نادیده می گیرند و از کرم های ضد آفتاب برای گوش های خود استفاده نمی کنند ، در حالی که خوب است بدانید گوش ها یکی از تاثیرگذارترین اندام های بدن برای سرطان پوست هستند.

گوش ها در اطراف سر قرار دارند و قرار گرفتن آنها در معرض نور مستقیم خورشید بدون استفاده از کلاه یا روکش می تواند خطرات و آسیب های پوستی ایجاد کند. بنابراین دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید ، مقدار کمی از آن را به گوش خود بمالید.

6- پزشکان و شنوایی شناسان

با وجود مفید بودن توصیه های مربوط به مراقبت سالانه گوش ، ما نباید بازدید از پزشک و شنوایی شناس را فراموش کنیم. البته نیازی نیست که این ویزیت هر ساله انجام شود ، برای بزرگسالان بهترین زمان برای بازدید هر 3 تا 5 سال است و باید در فواصل کوتاهتر با افزایش سن انجام شود. برای حفظ سلامت کلی بدن خود ، از جمله گوش های خود ، یک چکاپ سالانه با پزشک خود تعیین کنید.

هرگز سلامت گوش خود را دست کم نگیرید. اینها اعضای شگفت انگیزی هستند که نقش مهمی در تعامل شما با دوستان ، خانواده و محیط بازی می کنند. شش نکته زیر ، اگر رعایت شود ، به سلامت و طول عمر گوش شما کمک می کند ، اما به خاطر داشته باشید که علم بدون عمل بی فایده است. برای داشتن گوشهای سالم ، باید از آنها به خوبی مراقبت کنید.

5 ترفند اضافی

1- از وارد كردن اجسام تيز به داخل گوش خودداري كنيد. از آنجا که ساختار گوش بسیار ظریف و ظریف است ، ورود اجسام مختلف به داخل می تواند منجر به آسیب به اندام شود. این موارد ممنوع شامل گوشگیر است. گذشته از آسیب هایی که استفاده از پاک کننده های گوش می تواند به گوش شما وارد کند ، این خطر نیز وجود دارد که آنها جرم گوش را بیشتر وارد کنند.

2- گوش های خود را تمیز کنید. آیا می دانید که مجرای گوش به تنهایی تمیز می شود و جرم گوش در قسمت های عمیق تر گوش به هیچ وجه ایجاد نمی شود؟ بنابراین وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید ، در واقع اوضاع را بدتر می کنید. برای اطمینان از تمیز بودن گوش ها ، قسمت بیرونی آن را به آرامی با آب و صابون بشویید. پس از آن ، آنها را با یک حوله خشک کنید.

حتما بخوانید: وزوز گوش ، داروهای خانگی نهایی ، داروها و نکات مفید

برای جلوگیری از آسیب به مجاری گوش ، هرگز گوش های خود را نشویید. به ندرت اتفاق می افتد که یک توده بزرگ در گوش شما جمع شود و نیاز به تمیز کردن توسط پزشک متخصص داشته باشد و یک شستشوی ساده همانطور که در بالا توضیح داده شد معمولاً برای تمیز نگه داشتن این اندام کافی است.

3- صدا را کم کنید. بسیاری از مردم از هدفون برای جلوگیری از مزاحمت ناشی از صداهای بیرونی استفاده می کنند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، مطمئن شوید که صدا در سطح خوبی قرار دارد تا از خطر کم شنوایی به دلیل صداهای بلند جلوگیری کنید. هر زمان که در محیطی پر سر و صدا هستید ، مانند کنسرت ، مسابقه موتور سواری یا کلوپ شبانه ، از گوش بند استفاده کنید. اگر در مکانی هستید که به مدت طولانی در معرض صداهای بلند قرار دارید ، هر از گاهی گوش های خود را استراحت دهید تا قبل از تلاش مجدد برای انجام عمل خاراندن ، بهبود یابند.

4. گوش های خود را بررسی کنید. اگر در مکالمات خود مشکل شنوایی دارید یا وقتی دیگران با شما صحبت می کنند ، بخشی از صحبت های آنها را نمی فهمید و باید دائماً از آنها بخواهید آنچه را که می گویند تکرار کنند ، ممکن است دچار کم شنوایی پیشرونده شوید. حتماً در طول سال به ارائه دهندگان مراقبت های اولیه خود مراجعه کنید تا پزشکان این PCP ها سلامت گوش های شما را بررسی کنند.

پس از معاینه ، پزشکان این مراکز تعیین می کنند که آیا برای معاینات تکمیلی باید به متخصص گوش ، حلق و بینی یا شنوایی شناس مراجعه کرد. اگر این کاهش شنوایی را نادیده بگیرید ، می تواند منجر به عوارض و آسیب های دیگری مانند افسردگی و بیماری آلزایمر شود. در صورت احساس درد در ناحیه گوش یا مشاهده تغییر در شنوایی خود ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

10 راه ساده برای تمیز کردن گوش ها در خانه (به طور کامل و ایمن)

5. استرس نداشته باشید. استرس بیش از حد می تواند منجر به وزوز گوش یا وزوز گوش شود. علاوه بر بی شمار مشکلات و عوارض جانبی استرس بر سلامت انسان ، وزوز گوش می تواند منجر به عوارض جانبی مانند مشکلات شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی شود. اگر زنگ زدن در گوش اغلب رخ می دهد ، باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و مدتی از فعالیت های سنگین دوری کنید و همچنین از رفتن به محیط های پر سر و صدا خودداری کنید. اگر این عوارض اغلب تکرار می شوند ، حتماً این موضوع را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

منبع 1 منبع 2

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *